Väikese lapse toast saab suure lapse tuba

Elen Luht
07.08.2018
Voodi puhul on tähtis, et ta mahuks tuppa ära ning et madrats oleks mugav. | Tootja

Aeg on mõelda lastetoale. 1. september on seitsmeaastasele senise elu tähtsamaid päevi: uus koolivorm, tutikas koolikott, pinal maailma kõige värvilisemate pliiatsitega. Ning uus tuba!

Õigemini, tuba on küll seesama, aga välja näeb ta hoopis teistsugune: siin on nüüd kirjutuslaud, lugemislamp, seinakell, riiul, mille võtavad tasapisi üle raamatud, täissuuruses voodi. Aga muidugi ka koht kõigile nendele mänguasjadele, mis kooli minnes kuhugi ära ei kao, vaid ikka ja jälle pärast koolipäeva välja võetakse.

 

Ruumiplaneering
 

Selleks et muuta lasteaialapse tuba koolilapse toaks, ei ole tõenäoliselt tarvis täiesti ümber kujundada olemasolevat ruumiplaneeringut. Olulised on kaks asja, mida eelkõige silmas pidada.
Voodi asugu lapse jaoks turvalises ja mugavas kohas – mitte otse ukse all, vaid toa võimaluste järgi kas või natuke esimese pilgu eest varjatuna.Sama tähtis on kirjutuslaua paigutus. Parim koht sellele on akna all: esiteks loomuliku valguse pärast. Teiseks on hea, kui pilku tõstes saab lasta silmadel puhata ja õues ringi vaadata.

Ülejäänud mööbel tuleb paigutada vastavalt ruumi võimalustele ning voodi ja kirjutuslaua asetusele.

 

Tähtis töö kirjutuslaua taga
 

Parim kirjutuslaud on suure pinnaga, et õpikud ja vihikud mahuksid laual korraga lahti olema. Ruumi peaks jätkuma ka maalimiseks, õmblemiseks, kleepimiseks. Kirjutuslaua küljes või kõrval peaks olema sahtlid ja riiulid mitmesuguste kirjutusvahendite ning kooliraamatute ja -vihikute jaoks.
Reguleeritav tool on hea, kuid mõnel juhul võib olla parem valik kindlalt kohal seisev nelja jalaga traditsiooniline tool, mis ei nihku poole õppimise pealt lauast eemale.

 

Hea une voodi
 

Voodi puhul on tähtis, et ta mahuks tuppa ära ning et madrats oleks mugav. Kui toas on piisavalt ruumi, ei pea valima standardmõõdus üheinimesevoodit. Kui kodus pole külalistetuba, on hea mõelda ette, kuhu paigutada ööseks näiteks lapse sõber või kaugemalt külla sõitnud vanavanem, ja valida lahtitõmmatav voodi. Kunstitööde ja muu sellise jaoks tuleb kindlasti kasuks panipaigaga voodi. Enne ostmist tuleb aga veenduda, et voodialused sahtlid saaksid ikka lahti käia. Osa kastiga voodeid on sellised, millelt saab madratsi üles tõsta – sel juhul ei jää panipaika pääsemiseks ükski kapp ette.

 


Kaks ühes: voodi ja kirjutuslaud koos
 

Ruumikitsikuse korral on lahenduseks kõrge voodi, mille alla mahub ära kirjutuslaud. Ka lastele endile meeldib see lahendus vähemalt esimestes klassides väga, kuid enne otsustamist tasub mõelda natuke kaugemale.

Selline mööbliese ei saa olla akna ees, seega saab pilku tõstes vaadata vaid seina. Sõpru külla kutsudes tuleb istuda põrandal või ronida üles voodisse, kus ei pruugi jääda lae alla piisavalt ruumi, et mugavalt koos olla. Voodipesu saab vahetada vaid redelil seistes.

Kui see ei tundu ahvatlev väljavaade järgmise kaheteistkümne aasta perspektiivis, siis tasub leida muid võimalusi. Näiteks võib paigutada riidekapi, riiuli või kummuti lapse toast väljapoole, nii et lapsele jääks siiski oma mugav ruum, kus vahel sõpradega koos aega veeta või õhtul enne magamaminekut ema-isaga voodis juttu puhuda.

 

Kapid ja riiulid kooli- ja mänguasjadele
 

Kooli minev laps on laps edasi. Talle on väga tähtis, et teda senimaani saatnud mänguasjad turvaksid teda ka uute koolimõtete kõrval. Kui toas on riiul ja kummut juba olemas, siis see sobib kenasti koolilapselegi. Hea oleks koos lapsega mänguasjad üle vaadata ning tasapisi hakata riiuleid ja sahtleid vabastama ka raamatute, vihikute, värvide ja paberite jaoks. Kui tuleb osta uus riiul, siis ikka selle mõttega, et seda saaks kasutada ka keskkoolieas. Kaksteist aastat möödub tegelikult väga kiiresti.

 

Detailid loovad terviku
 

Ehkki suured asjad – laud, voodi, riiulid – on väga olulised, siis toast teevad oma toa hoopis need väikesed. Laualamp, pildid ja plakatid seintel, mõnus voodipesu, kardinad või ruloo, seinakell, mis võiks olla laua taga istudes nähtav. Las need valikud teeb laps ise, vajaduse korral vanema abi ja suunamisega. Kui tuba on muidu tagasihoidlikes toonides, siis detailide värvidest peaks piisama, et luua lapsele oma ruum, kus tal on mugav ja hea. Lisaks on väiksemaid asju kerge tulevikus välja vahetada, kui maitse või vajadused peaksid muutuma.

Sarnased artiklid