5 olulist asja aiamööbli valikul

kodus.ee
Terrassi sisustades tuleb arvestada ka Eesti heitliku ilmaga. | Shutterstock

Kes meist ei sirviks vahel kauneid fotosid ja unistaks sumedatest õhtutest imelisel terrassil! Ent Eesti ilm teeb paraku plaanidesse tihti korrektiive ja see, kuidas terrassi ilmastikukindlalt ja praktiliselt sisustada, on paras peavalu. Kodus.ee portaal palus nõu Hansaposti veebikaubamaja tootejuhilt Martin Viljasaarelt soovitusi, millega aeda või terrassile sisustust ostes arvestama peaks.

*Eesti kliimas ei sobi terrassile igasugune mööblimaterjal ning suures plaanis on ostjal vaid neli valikut: täispuit, metall, plastikust punutised ja tavaline plastik. Eksootilised materjalid, näiteks looduslik rotang ja bambus ei pea meie oludes kuigi kaua vastu. Ka eeltoodud sobivate materjalide puhul tasub teada, et need pole mõeldud aastaringseks õues hoidmiseks ning tuleb paigutada talveks kohta, kus pole suurt temperatuuride kõikumist, erinevaid sademeid ega päikesekiirgust.

Polürotangist ehk kunstlikust rotangist on valmistatud enamik praegu Eesti kaubandusvõrgus saada olevast korvmööblist. See näeb välja nagu erinevates mustrites ja värvides plastmasslint, mis on väga vastupidav, ei rebene ega hargne. | Shutterstock

*Kui elutempo on kiire ja mööbel peaks olema võimalikult lihtsalt hooldatav, võiks eelistada plastiku edasiarendusi. Tavaline plastikust aiamööbel seostub enamasti üheksakümnendatega, aga plastikust punutised näitavad igal aastal müüginumbrite kasvu. Plastikust punutakse nii toole, laudu kui õuediivaneid, enamasti kombineeritakse neid klaasi ja metalliga. Plastikrotang on soodne, vastupidav ja kergelt hooldatav. Üldiselt piisab kui mööbel kevadel ja sügisel korralikult lapi ja vooliku abil puhtaks küürida. Plekid tuleks eemaldada siiski koheselt, sest plastik imab mustust hästi. Praktilistel kaalutlustel tasub eelistada tumedat või värvilist plastikmööblit, sest valgelt paistavad plekid hästi välja. Plastiku suurimaks vaenlaseks on päikesekiirgus, seega võiks võimalusel seda kaitsta varjualuse või markiisiga.

Puitmööbel terrassil. | Shutterstock

*Täispuit on olnud aiamööblimaterjalina klassikaline eestlaste lemmik. Kui see on sinu eelistus, peaksid teadma, et isegi impregneeritud ja vastupidav puit ei ole päris niiskuskindel ning vajab seetõttu igal kevadel õlitamist. Sellega saab igaüks ise kodus hakkama, aga tuleb arvestada ajakuluga, sest esmalt tuleb mööbel harja ja seebiveega puhastada, vajadusel liivapaberiga lihvida ning alles pärast täielikku kuivamist saab peale kanda õli. Puitmööblit võiks hoida terrassil või kiviparketil, sest kui puitmööbli jalad on pikka aega otse murupinnal, hakkab pinnas puidu üle võimust võtma. Kui ostetakse värvitud aiamööbel, hakkab värvikiht ajapikku maha kooruma. Sellisel juhul tuleb värv kuumapuhuri ja kaabitsa abil eemaldada ning mööbel uuesti lahusti baasil värviga katta.

Metallist aiamööbel | Shutterstock

*Metallist aiamööbel on samuti võrdlemisi kindla peale minek. Metall hakkab küll aja jooksul roostetama, aga selle lihvimine ja ülevärvimine on samamoodi nagu puidu õlitamine igaühele jõukohane kodune töö. Roosteplekid saab puhastada rooste eemaldusvahendiga ning katta seejärel spetsiaalse metallivärviga.

*Aiamööbli tekstiilpadjad võiks olla ilmastikukindlast kunstmaterjalist. Paraku looduslikud ja hingavad tekstiilid ilma meelevallas tervet suve vastu ei pea. Enne suurt vihma või pikemat kodust ärasõitmist võiks õuest kokku korjata kõik tekstiilid.

Sarnased artiklid