8 jõululille. Igal pühadelillel on oma soovid

Kaja Kurg
Alpikann tahab jahedat ja valget asukohta. | Shutterstock

Pühadeks koju toodud õitsevatele potililledele tasub pakkuda õigeid kasvuolusid, sest siis püsivad õied ja lehed märksa kauem ilusad. Kõiki taimi kasta vaid toasooja veega ja hoia kindlasti tõmbetuule eest.

Jõulutäht.
Armastab soojust (18–24 °C) ja valgust. Liiga soojas kohas (radiaatori või ahju juures) närbuvad kõrglehtede keskel olevad pisikesed kollased õisikud ruttu ning taim pole enam nägus. Pidev jahedus või hämarus paneb lehed varisema. Ööseks ära lille jahedasse vii, sest ta ei talu järsku temperatuuri ega asukoha muutust.

Jõulukaktus.
Sobib tavaline toatemperatuur, kasta mõõdukalt. Kui muld on olnud pikemalt liigniiske, hakkavad õiepungad ja õied varisema. Seda põhjustavad ka järsk asukohamuutus, tuuletõmme ja liiga pime koht.

Alpikann.
Mida jahedam (13–18 °C) ja valgem on asupaik, seda kauem ta õitseb. Mugul peab olema pooleldi mullast väljas, sest niiskuses läheb see kergesti mädanema. Ära vala vett otse mugulale.  

Ardiisia.
Sobivaim temperatuur on 16–20 °C, liiga soojas kohas võivad hakata viljad ja lehed varisema. Kasta siis, kui mullapind on jõudnud veidi kuivada, muld ei tohi kunagi liiga läbi kuivada. Kuiva õhuga ruumis piserda sageli, liiga kuivas õhus tõmbuvad viljad krimpsu.

Asalea.
Tunneb end paremini jahedas (13–18 °C) kohas. Liiga soojas ruumis õitseb kiiresti ära, õiepungad muutuvad paberjaks ja langevad maha. Ei talu tõmbetuult. Kord kuus lisa kastmisvette rodoväetist.

Lumeroos.
Leia talle võimalikult jahe koht, sest soojas toas õitseb ta kiiresti ära.

Hüatsint.
Sobivaim koht on jahe (13–16 °C) ja valge. Kasta kasinalt, et muld püsiks mõõdukalt niiske. Ärge vala vett otse sibulale. Kui soojas toas hüatsinti rohkelt kasta, õitseb ta liiga ruttu ära.

Ratsuritäht.
Hoia taime valges, õhurikkas ja mitte liiga soojas kohas. Õitsemise ajal kasta kasinalt, sest liigselt kastes õitseb ta liiga kiiresti ära. Kastmisvesi ei tohi sattuda sibulasoomuste vahele, siis võib taim haigestuda punapõletikku.

Sarnased artiklid