Bauhofi Aiaparadiis annab nõu maikuu aiatöödeks

Bauhof
Sisuturundus
Bauhof

Maikuu toob tavaliselt esimese korraliku soojalaine, mis saadab öökülmad puhkusele ja kiirendab silmnähtavalt taimede ja muru kasvu ning pungade puhkemist. Mais tehtavad aiatööd on hea saagi ja taimede lopsakuse tagamiseks väga tähtsad.

Kui öökülmad on lahkunud, võib alustada mitmete aiatöödega alates talvekatete eemaldamise ja peenarde kobestamisega kuni avamaale külvamise ja aiamööbli turgutamiseni välja. Eestimaa ilmad on siiski heitlikud, mistõttu võiks iga aedniku päevarutiini kuuluda ilmateatel silma peal hoidmine, et vajalikud tööd saaks tehtud õigel ajal.
 

Muru hooldamine
 

Tahenenud muruplatsid on esimese asjana valmis kulu, prahi ja lehtede riisumiseks. Samuti on vajalik murukamara õhutamine, milleks võib kasutada nii harki kui ka spetsiaalset kobestit. Kui leidub kulunud või surnud kohti, siis tuleks kobestada või eemaldada pealmine kiht, lisada vajadusel komposti ja lõpuks külvata uus muruseeme - soovitavalt sama, mida kasutati muru rajamisel.

Kui muru hakkab rohetama, on aeg anda talle kevadväetist. Selleks sobib muruväetis või üldine aia kevadväetis. Nii mõnigi aednik on nõutu, kui muru sees hakkab võimust võtma sammal, kuid tegelikult pole muretsemiseks põhjust. Sambla esinemisel tuleb appi väetis, millesse on segatud samblatõrjet. Kui muru väetatakse nõuetekohaselt ja regulaarselt, pole reeglina murus kasvavaid ilupuid ja põõsaid vaja täiendavalt väetada.

Muru õhutamiseks sobilikud naelkingad. | Bauhof

Lillede hingeelu saladused
 

Kellel sügisel kompost püsilille- ja köögiviljapeenardesse vedamata jäi, siis nüüd on hea aeg seda teha. Niisamuti on sobilik just nüüd jagada ja piirata püsilillepuhmaid. Kobestamist, väetamist ja turgutamist vajavad ka puude ja põõsaste alused. Kohe pärast lume sulamist, kui maapind pole veel kuivada jõudnud, on paras aeg maapinda multšiga katta, mis tõrjub edukalt umbrohtu ja toimib ka loodusliku väetisena. Multšiks sobib hästi kompost, koorepuru ja neutraliseeritud turvas.

Lillepeenrad vajavad kobestamist ja väetamist. | Bauhof

Kuu alguseks võiksid olla talvekatted eemaldatud nii roosidelt, elulõngadelt kui ka kiviktaimla taimedelt. Roosid on vaja tagasi lõigata nii, et külmunud, kuivanud, kahjustunud või lihtsalt nõrgad oksad saaks eemaldatud. Peenraroosidele tuleb jätta 5-8 tugevat oksa. Roniroosidel peab eemaldama kõik üle 4 aastased oksad. Kõrgetel pargiroosidel piisab aga võrsete tippude kärpimisest. Roosidele mõjub ergutavalt multšimine kompostiga või spetsiaalse roosiväetisega. Väetada tuleks kindlasti ka elulõngasid. Veel vajavad nende juured jahedust, mistõttu oleks vajalik katta elulõngade alused lamedate kividega.

Erinevad puud ja taimed vajavad ka vastavat kohtlemist ning erinevat aega istutamiseks. Nii on maikuus läbi saamas paljasjuursete istikute istutamise aeg. Kuu keskel võib alustada okaspuudega ja ka konteinertaimede istutuseks on paras aeg. Kindlasti ei tohi unusta taimi istutusjärgselt kasta! Kuival ja kuumal kevadel on iseäranis oluline piserdada vastistutatud okaspuid, sest nad ei juurdu nii kiiresti, et varustada taime piisava koguse veega.

 

Kasvuhoonest peenrasse
 

Maikuu on peenarde tegemise ja avamaale külvamise aeg. Mulda pistmist ootavad redis, salat, petersell, till, hernes, peet ja porgand. Et olla mulla valmiduses kindel, tuleks seda katsuda ja pigistada. Aeg on külviks küps, kui muld ei tundu käega katsudes külm ega jää peos pigistades kõvaks tükiks.

Enne külvamist on hea peenar hargiga läbi kaevata- nii jääb muld kobedam ja vihmaussidele ohutum.

Kaevamise käigus tuleks eemaldada kõik umbrohud, eriti mitmeaastaste umbrohtude juured ning kasta siis külvivagu enne istutamist korralikult eelsoojendatud veega. Külvata tuleks piisavalt hõredalt arvestades iga liigi eripära rea- ja taimevahe osas. Alguses võib katta külvid kattelooriga, mis hoiab sooja, niiskust ja kaitseb ka kahjurite eest.

Maikuu lõpp on paras aeg siiani kasvahoones külma eest peidus olnud ettekasvatatud taimede välja istutamiseks. Et taimed õues kergemini kohaneksid, tuleks neid madalamate temperatuuridega harjutada. Selleks võib õhutamisega alandada kasvuhoone temperatuuri või ka taimi päevasel ajal kastiga õue viia. Kindlasti ei tohiks taimed tuuletõmbuse kätte jääda. Päev enne väljaistutamist kasta taimi korralikult ning istutamise päevaks vali pilves ilm või mõni õhtupoolik.
Lehekuu on õige aeg ka tomatite, kurkide ja teiste meelepäraste katmikkultuuri taimede kasvuhoone peenardesse istutamiseks.

Mais on peenarde tegemise ja avamaale külvamise aeg. | Bauhof

Kuna õues veel öökülmade oht püsib, siis ole valmis varajasi külve, väljaistutatud suvelill ja õitsvaid maasikaid kattelooriga kaitsma.
Kui aed on korras, siis jääb veel välja viia ja hooldada talvekorteris olnud aiamööbel ning asuda kevadet nautima!

Sarnased artiklid