Ekspert annab nõu: mille alusel võrrelda katuse hinnapakkumisi?

kodus.ee
Hinnapakkumine peab lisaks tavalisele katusekattematerjalile kindlasti sisaldama veel paljusid komponente. | Tootja

Erinevatelt katusetootjatelt hinnapakkumisi küsides võib juhtuda, et saadud pakkumised on sisult väga erinevad, neid on omavahel keeruline võrrelda ning seega kiputakse otsus  tegema üksnes hinna alusel.

BMI Monieri müügijuht Erkki Tepper seletab, kuidas hinnapakkumisi võrrelda ning milliseid riske võib kaasa tuua kõige odava hinna eelistamine.

Hinnapakkumiste kontrollnimekiri

Võib juhtuda, et katusetootjatelt saadud pakkumised on väga erineva detailsusega lahti kirjutatud: mõnel on pakkumine mitu lehekülge, teisel ainult paar rida. Samuti võivad esialgses pakkumistes olla puudu mitmed olulised detailid, mis lisatakse hiljem tööde käigus. See võib tähendada majaomanikule ootamatuid lisakulusid ning nii võib kõige odavam pakkumine osutuda lõpptulemusena kõige kallimaks. Allpool on kontrollnimekiri, mida iga hinnapakkumine peab lisaks tavalisele katusekattematerjalile kindlasti sisaldama:

 

Eridetaile – viilkatuse puhul näiteks harjakive, äärekive, harja algus- ja lõpukivi, erikive vintskappide, neelude ja läbiviikude tegemiseks jne.

Aluskatet ja selle tüüpi (hingav soojustatud pööningule, mittehingav külmale ventileeritud pööningule), kaalu ruutmeetri kohta ning eriteipi aluskatte ühenduste ja paranduste jaoks.

Erinevaid tihendeid katuseharjale, läbiviikudele, räästale ning katuseneelu lahendusi (plekk, tihendid), et katus läbi ei laseks.

Kinnitusvahendeid (klambrid, kruvid, teatud juhtudel ka liim).

Nõuetele vastavaid turvatooteid – lumetõkkeid juhul, kui maja räästa all liiguvad inimesed või pargivad autod, katuseastmeid ja käigusildu korstna juurde pääsemiseks jne. Majaomanikule võib vahel tulla üllatusena Päästeameti nõue tagada turvaline ligipääs korstnani. Vastasel juhul võib aga korstnapühkija tööst keelduda ning halvimal juhul jääb ilma katuse turvavarustuseta maja sootuks kasutusloata.

Vihmaveerenne ja -torusid, kui neid hinnapäringus sooviti.

Materjalide transporti ehitusobjektile ja katusele tõstmist, kui seda soovitakse.

Kui mõni loetletud komponentidest on hinnapakkumisest puudu, tuleb paluda see müüjal lisada, et vältida ebameeldivaid üllatusi juba katusepaigalduse käigus.

 

Mille alusel parim pakkumine välja valida?
 

Sageli valitakse katusemüüja üksnes hinna alusel, ent arvestada tuleks veel mitut tegurit:

Katusematerjali garantiid ja eeldatavat eluiga: näiteks kivikatuste puhul on garantiiaeg 30 aastat, katuse tegelik eluiga aga 100 aastat ja kauemgi. Mõnel materjalil on eraldi määratletud värvi või pinnakatte garantii: näiteks plekk-katuste tootjatel on olenevalt materjalist tehniline garantii 10–50 aastat ning pinnakatte garantii vaid  0–20 aastat, eterniidil vastavalt 30 ja 5 aastat.

Katuse väljanägemist: kas materjali värv ja disain on majaomanikule meelepärane. Katusetootjalt võib küsida ka fotosid väljavalitud materjaliga tehtud katustest.

Katuse omadusi: kui vastupidav on materjal külmale, kuumale, tormile, vihmale, lumele, kas vihm ja tugev tuul võivad tekitada katustealustes tubades müra, kuivõrd kriimustuskindel on katus, kas rooste võib seda kahjustada jne.

Milline on pakkumisse lisatud aluskate: viilkatuse all paiknevate eluruumide korral on kindlasti vajalik hingav aluskate kaaluga vähemalt 160 gr/m² kohta. Raskem aluskate on armeeritud, sel on rohkem kihte ja materjal on seega tugevam. Tänu sellele ei veni aluskate paigalduse ajal välja ning takistab majas tekkiva kondensvee valgumist soojustusele ja katusekonstruktsioonidele.

Kas katusematerjal ja lisatarvikud on samalt tootjalt: see tagab, et kõik katusesüsteemi osad on kvaliteetsed, sobivad omavahel 100% kokku ning probleemide tekkides ei püüa erinevate komponentide tootjad vastutust üksteisele veeretada.

Erinevatele korstnatüüpidele sobilike tihenduskomplektide olemasolu: koos uue katuse paigaldusega tuleb kindlasti teha uuesti ka korstna ümbruse tihendamine lekkekindlaks.

Katusematerjali tarnekiirus: odavast hinnast võib olla vähe kasu, kui lekkiva katuse asemele uus materjal enne sügise algust kohale ei jõua.

Kohapealse inseneri- või ehitustaustaga tehnilise toe olemasolu: see on eriti vajalik siis, kui majaomanik otsustab ise paigaldustöö ära teha või soovib saada usaldusväärset abi ehitaja töö kontrollimisel. Samuti tagab kohapealne müügitugi garantiiküsimuste kiirema lahenduse, kui selliseid probleeme peaks tekkima.

Katuselahenduse kogumaksumus: see on eelarve viimane rida, kui kõik komponendid on pakkumisse lisatud.         

Otsustamist teeb lihtsamaks see, kui teha eelpool toodud kriteeriumeid hõlmav võrdlustabel. Siis on üsna kergesti näha, millistel pakkumistel on rohkem eeliseid ning milline neist on  eeldatavalt parima hinna ja kvaliteedi suhtega.

Sarnased artiklid