“Külmkapp ütleb Google’le, et piim sai otsa, Google edastab info toidupoele ja toidupoe droon toob piima sulle külmkappi. Kõlab uskumatult, aga see on täna juba teostatav,” rääkis Lauri Lotamõis. Nutikodu muutub tema hinnangul samm-sammult uueks standardiks ning suundub üha enam suunas, kus telefonist juhtimise asemel teevad kodud enamuse inimese eest ära. "Nad muudavad energiatarbimist efektiivsemaks, kasutades ära elektri börsihinda ja seeläbi tarbijaid juhtides. Telefonist reguleerimise võtavad üle häälkäsklustele reageerivad abimehed, mis täna USAs oskavad tellida taksot, pitsat, poes käia. Google, Amazon, Samsung ja teised tehnoloogiafirmad astuvad jõulisi samme nutikodu suunas ja lähitulevikus oskab enamus tehnikaseadmeid suhelda omavahel," vahendab Zimply.
Zimply keskusest leiab lisaks täielikule targa kodu lahendusele erinevaid nutikaid seadmeid: näotuvastusega kaameraid, WiFi kõlarite ja turvakaameraga LED pirne, põnevaid disainlüliteid. "Meie kogemusel võtab Eesti inimene nutikodu esmalt maja olulisi tehnosõlmesid juhtima: kütet, ventilatsiooni, jahutust ja valvet. Seejärel lisandub valgustite, kardinate juhtimine, tahetakse häälkäskluste peale kohvi valmistada,” rääkis Lotamõis.
Nutilahenduse hind sõltub Lauri Lotamõisa sõnul selle funktsionaalsusest. “Meie kogemusel maksab piisavate võimalustega nutikodu suurusjärgus 30-40 eurot ruutmeetri kohta. Prognoosime, et Eestis pannakse sel aastal uusarendustes üles ligi 1000 nutilahendust. Kaasaegne nutikodu peab olema lihtsasti käsitletav ning paindlik, üleliia keerukaid seadmeid ei ole mugav kasutada.”
Pidevalt uusi võimalusi
Koduse elu kergendamiseks lisandub pidevalt uusi võimalusi. Näiteks LG viimasel külmiku mudelil 29-tolline puutetundlik LCD ekraan, mille menüü võimaldab kasutajatel lisada kleebised ja silte toitudele ning infot nende aegumise kohta. Lisaks saab panna personaalseid meeldetuletusi pere liikmetele ja koostada erinevaid nimekirju, mis kõik kuvatakse külmiku ekraanil. Poes sisseoste tehes annab 2.0 megapiksliline ülilaia nurgaga panoraamkaamera võimaluse heita pilk oma külmkapi sisule läbi nutitelefoni. Kaamera jäädvustab külmiku sisemust erinevate nurkade alt ja saadud pildid kuvatakse vastavas rakenduses. InstaView funktsiooni abil muutub aga külmiku uks pärast paari koputust läbipaistvaks ning võimaldab kasutajatel uksi avamata näha külmiku sisemusse. See omakorda aitab säästa energiat, mis kuluks ukse avamisel sisse läinud sooja õhu uuesti jahutamisele. Külmikutesse integreeritud Amazon Alexa otsib aga hääljuhtimise teel retsepte, mängib muusikat, teeb tellimusi Amazon.com lehelt ja ostab ka toidukaupasid. Intelligentne assistent Alexa suudab enam kui 6000 oskuse seas juhtida ka nutikodu, taotleda autoteenindust ja kontrollida ilmateadet.
Ahi, mis soovitab retsepte
Innovaatilised rakendused nagu HomeChat, mida on võimalik ühildada teatud tüüpi ahjudega, aitavad retsepte otsides soovitustega. Nutikas ahi oskab küsida, mida kasutaja planeerib süüa teha ning soovitab siis erinevaid retsepte. Kui retsept valitud, määrab ahi sobiva temperatuuri ja küpsetusaja. Küpsetamise ajal raporteerib ahi temperatuurist ja arvestab välja reaalse toidu valmimiseni kuluva aja.
Köögitarvikud, mis kaaluvad ja mõõdavad
Meie köökides leidub palju ka väiksemaid seadmeid, mis on abiks söögi tegemisel ja annavad meie köögile oma näo ning muudavad selle koduseks. Nutiseadmete omavaheline ühilduvus muudab kodused tööd lihtsamaks ning aitab tihti säästa nii aega kui energiat. Näiteks teatud toitumisprogrammi järgivatele inimestele on suureks abiks arvutiga ühendatav kahvel, mis jälgib inimese söömisharjumusi. Samuti annab see kerge vibratsiooniga teada, kui sööd liiga kiiresti ning hiljem on kõik andmed arvutis analüüsitavad.Teised suured abilised on targad köögikaalud, mis aitavad toiduaineid kaaludes arvutada retsepti jaoks vajalikud kogused.
Tehnoloogia vali perele sobiv
"Iga tehnoloogiline abimees kodus peab olema ikkagi pere tegu ja nägu, kuigi ka katsetamiseks ja oma elukorralduse muutmiseks peab tahtmist leidma," selgitas ühes varasemas intervjuus kodus.ee portaalile CV Online'i turundusjuht Rain Uusen, kes on juba aastaid ka populaarse Häpi kodurestorani vedaja. Uuseni sõnul on nende jaoks, kes tahavad endale kujundada tõeliselt targa kodu, mis õigel ajal muudab temperatuuri kütte- või jahutusseadmetes, valgust, niiskust ja juhib koduseid seadmeid (paneb sauna sooja, avab ja sulgeb uksed, juhib turvasüsteeme), olemas täiesti omaette süvenemist vajav suur ja põnev maailm, kust leiab nii soodsamaid lahendusi kui väga eksklusiivseid erilahendusi.
"Kõige lihtsamaks aga kasulikumaks tehnoloogiliseks abiliseks minu kodus on aga robottolmuimeja, kes koristamise üle kunagi ei vingu, leiab alati aega teha tööd, teeb seda sihikindlalt ja efektiivselt, jättes mulle tunnikese tegeleda näiteks iseenda arendamisega," tunnistab ta. "Sarnaseid lahendusi pakutakse ka aiamaaga peredele robot-muruniidukite näol."
"Tehnoloogiat on meie ümber tõesti palju, ja osa sellest tundub meile juba nii iseenesest mõistetavana, et me justkui ei peagi seda tehnoloogiliseks revolutsiooniks. Suur väljakutse ka järgenvatel aastatel on kujundada oma kodu just nii, et seal oleks piisaval hulgal kasulikke, meie elu rikastavaid ja abistavaid tehnoloogilisi lahendusi, jättes välja kõik need, mis meie aega pigem röövivad või kasutult seisavad," leiab tuntud kodurestorani pidaja.