Hoia loodust – ära sinna aiajäätmeid vii!

Keskkonnaamet
Sisuturundus
Verev lemmalts | Foto: Eike Tammekänd

Sügis toob endaga kaasa suuremad koristustööd aias ja selle käigus koguneb aiajäätmeid, millest on vaja vabaneda. Mõnikord viiakse selliseid jäätmed metsa alla või võsa vahele, eneselegi teadmata võime aga nõnda oma elusloodust ohustada. Aiajäätmed tasub kompostida või selleks ettenähtud kohas üle anda.

Peale selle, et hunnikus aiajäätmed nagu taimevarred ja -juured, viljunud õied, lehed jms risustavad loodust, levivad nendega koos aiast loodusesse ka võõrliigid, keda me aias silmailuks kasvatame. Teadmatusest ei pruugi me võõrliikidest loodusele ohtu aimata. Taimeliikide puhul piisab aga vaid väikesest risoomijupist, juureosast või mõnest seemnest, et võõrliik saaks hakata looduses kasvama ja meie oma liikidelt elupaiku röövima.

Eestisse jõuavad võõrliigid inimese kaasabil. Nende seas on ka palju invasiivseid võõrliike, kes inimese tahtsi või kogemata siia sattudes hakkavad looduses vohama ja ohustama looduslikku tasakaalu. Invasiivseid võõrliike Eestis kasvatada ei tohi, ka oma aias mitte.

Lisaks taimeliikidele võime aiajäätmetega tahtmatult levitada ka selgrootuid ja seeni või taimehaigusi, mis peituvad taimede küljes või mullpallides. Nõnda on levinud uutesse piirkondadesse ka võõrnälkjad nagu hispaania teetigu ja mustpeanälkjas.

Enamik aias tekkinud jäätmetest on väärtuslik materjal kompostimiseks ja põhjust nende metsa alla viimiseks ei ole. Kompostimise tulemusel saadud mulda on hea kasutada oma aias ja nii ei levita me oma aiast loodusesse seal nuhtluseks muutuvaid võõrliike.

Aiaprügi looduses | Foto: Eike Tammekänd

AIAPIDAJA MEELESPEA

* Ära too oma aeda võõrliike! Mõtle hoolega, mida ja kust oma aeda tood.

* Tõrju keelatud võõrliigid oma aiast ise.

* Mis kasvab Sinu aias, hoia oma aias.

* Mis vohab hästi Sinu peenras ja lämmatab teisi liike, on suur nuhtlus ka looduses.

* Ära vii aiajäätmeid loodusesse! Komposti need oma aias või käitu vastavalt kohaliku omavalitsuse juhistele ja võimalustele.

Kui vajad võõrliigi tõrjeks nõu või soovid invasiivse võõrliigi kasvukohast teatada, kirjuta info@keskkonnaamet.ee. Võõrnälkjatest teavita teokaart.keskkonnaamet.ee kaudu.

Kui märkad looduse prügistajat või ebaseaduslikku jäätmehunnikut, teata sellest riigiinfo telefonile 1247.

Eesti loodus on meie ühine rikkus. Aita seda hoida, ära lase võõrliikidel seda ohtu seada!

Loe lisaks: www.keskkonnaamet.ee/voorliigid

Kokku korjatud Hispaania teeteod | Foto: Janek Juhanson

Sarnased artiklid