Lähemalt räägivad selle aasta katusetrendidest Eesti suurima kivikatuste müüja BMI Monieri müügijuht Erkki Tepper ja bituumenkatusetootja BMI Icopal Eesti juht Kedri Ojala.
Kui paarkümmend aastat tagasi oli kivikatuse sünonüümiks savipunane laineline katusekivi, siis tänaseks oleme jõudnud olukorda, kus 40% müüdud kividest moodustavad 2005. aastal Eesti turule jõudnud siledad kivid. Järgmisel aastal ületab siledate kivide müük laineliste katusekivide osakaalu. Selle põhjuseks on kindlasti kaasaegse minimalistliku arhitektuuri võidukäik: laineline katus sobib eeskätt klassikalisematele majadele, moodsatele hoonetele aga passib paremini tasapinnaline kivi. Samas kasutatakse silekivi sageli ka klassikaliste puitmajade puhul, mille muidu võiks liigitada klassikalise arhitektuuri alla.
Katusematerjal ka fassaadil
Teise uue disainisuunana soovivad arhitektid sageli kasutada sama materjali nii katuse kui välisseinte katmisel, mis aitab luua minimalistlikku vormi. Väga populaarne on kasutada fassaadi katmiseks tasapinnalist siledat katusekivi, mille plussiks on lisaks omanäolisele disainile ka välisseinte lihtne hooldatavus ning tõhus kaitse soojustusele ja seinakonstruktsioonidele.
Viilkatuste puhul on uuem trend ka see, et traditsiooniliste kärgsindlite asemel kasutatakse spetsiaalset bituumenist rullmaterjali. Neil on lai, poolemeetrine iseliimuv serv, millega tekitatakse ülekate ehk kleebitakse eelmise paani peale. Kuna rulli enda laius on meeter, siis ehitatakse tänu poolemeetrisele ülekattele ühe materjaliga sisuliselt kahekihiline katus. Rullmaterjalist lõigatud paanid on oluliselt suuremad kui bituumenkärjed ja nii on muutunud oluliselt kiiremaks ka katusematerjali paigaldus.
Must ja tumehall tõrjuvad teised värvid välja
Katuse värvide osas on suhteliselt kiiresti toimunud mitu muutust. Kui veel 10 aastat tagasi oli kõige populaarsem punane ja savipunane kivikatus, siis 5 aasta eest oli trendikas kasutada pruune kive. Tänaseks on aga need värvid välja tõrjunud must ja tumehall, millest valdavalt kivikatuseid tehakse. Bituumensindlite puhul on musta kõrval eelistatuim värv endiselt ka pruun.
Päikesepaneelid iga uue maja katusele
Viies oluline trend on see, et praktiliselt igale uuele majale projekteeritakse katusele päikesepaneelid. Sellele on kaasa aidanud uute majade ehitamisel karmistunud energiatõhususe nõuded ning päikesepaneelide hinna odavnemine ja eluea pikenemine. Kivikatusele ei paigaldata tänapäeval päikesepaneele katuse peale, vaid katuse sisse katusematerjali asemele. See eeldab, et päikesepaneelid sobituks katusematerjaliga nii mõõtudelt, profiililt kui ka värvilt. Näiteks kodumaine idufirma SolarStone pakub eri tüüpi katusekividega täielikult integreeritavaid päikesepaneele.
Päikesepaneelid muutuvad värviliseks
Uue trendina püüavad arhitektid jälgida, et päikesepaneelide värv oleks sama katusekattematerjaliga. Siiski ei ole paneelide värvi muutmine hinna tõttu veel massidesse jõudnud, kuid ka siin on lähiaastatel näha muutusi. Visuaalselt on oluline, et päikesepaneelide soetamisel ei oleks valida üksnes musta ja musta vahel.
Tänu kergbetooni ja uudse tehnoloogia kasutamisele on kivikatused muutunud kaalult järjest kergemaks. Vaatamata õhemale disainile on sellistel kividel kõik kivikatuse tavapärased eelised – tugevus, vastupidavus karmidele ilmaoludele ning pikk eluiga. Näiteks Taanis toodetakse juba selliseid uuenduslikke kergeid katusekive, mis on ligilähedaselt eterniidiga sama kaalu, kuid nende eluiga on samas ligikaudu kaks korda pikem. Katusekivide järjest kergemaks muutumine jätkub ning nende kaal kahaneb tulevikus veelgi.