Südalinnalähedase linnajao ajaloolise telje – Veerenni tänava äärsed uued elamud (kvartali arhitektuurse lahenduse autorid on Tõnis ja Johann-Aksel Tarbe) on kujundatud traditsionalistlike aedlinlike asumite vaimus väikese eesaia ning välisuste kõrvale paigutatud kuulidega. Tellistest, klaasist ja terasest fassaadid aga otsivaid seoseid Lutheri tööstuspärandiga. Ehkki eesaiad ja hekid loovad puhvri koduruumi ja tänava vahel, on majad tänava suunas suletumad ning avanevad avarasse sisehoovi.
Kvartalisisene hooviala pakub majade elanikele erinevaid lõõgastusvõimalusi ning ühistegevusi − lisaks puhke- ja lastealadele võib kogukonnaaedades ning -kasvuhoonetes näpud mullaseks teha ja aedvilju või muud meelepärast kasvatada. Esimese korruse korterite terrasidki on piireteta, liitudes avatud sisekvartaliga ning soodustades naabritevahelist suhtlust.
Just selline aedlinlik idüll, rahulik ja turvaline miljöö, mis lisaks kõigele täidab ootusi tänapäeva moodsale linnakodule, võlus noort peret, kes otsustas ühe esimese korruse avaratest korteritest soetada endale tulevaseks koduks veel enne, kui kopp maasse löödi. Järgnes paar aastat ootamist ja planeerimistööd ning praeguseks on helge ja ruumikas kodu valmis.
118ruutmeetrise neljatoalise korteri luksuslikult avar plaanilahendus andis tõuke veidi esinduslikumale kujunduslaadile ja vabaduse elu paindlikuks organiseerimiseks pere struktuuri muutudes. Näiteks võib kolmest magamistoast kaks kohendada tulevikus vastavalt vajadusele kas kabinetiks, laste- või külalistetoaks. Valgust, avarust ja lisaruumi annab korterile päikeseline klaasitud lodža, mis avaneb omakorda sisehoovi sirutuvale terrassile. Lodža kaudu on omavahel ühendatud ka magamis- ja elutuba, mis tekitab elamises mõnusa ringsüsteemis kulgemise.
Korteri juhatab sisse lausa pidulikult suur esik, kus rahuliku profiiliga kapiuksed ja seinapaneelid moodustavad ilusa pika sirge; visuaalset avarust toonitab hiiglaslik puitraamis peegel.
Tervikuks seovad interjööri soliidne lai kalasabaparkett ning eluruumide heledad pinnad. «Puhas valge oligi põhiline idee, millega omanikud esmalt minu jutule tulid, ning see kandis tegelikult lõpuni välja,» märgib sisearhitekt Reet Helisbeth Karm. Läbinisti monokroomne interjöör siiski pole, väikesi värviaktsente pikiti magamistuppa, türkiissinise diivanina elutuppa ja mujalegi. Valgustid lisavad metallitoone – toreda kooslusena nii hõbedast kui ka kuldset helki. Valguslahendus tervikuna projekteeriti ülimalt läbimõeldult ning algsesse skeemi tehti mitmeid täiendusi.
Sisearhitekti jooniste järgi valminud erimööbel on soliidne ja kvaliteetne, kõrgeid kappe ehivad väljapeetud profiilid, mis mängivad interjööri klassikalisele noodile. Elegants ja ajatus kajastub veel laekarniisides ning sügavust andvates peegelpindades. Klassikalisi, traditsioone austavaid kujundusvõtteid on samas kasutatud täpselt parasjagu ning domineerima pääseb moodne ja tänapäevane. Mõni tore detail, näiteks Seletti ahvikujuline valgusti, või aksessuaar pakub sekka humoorika momendi.
Eluruumide üldisele heledusele vastukaaluks kujundati elutoapoolsesse tsooni jäävad saunaga pesuruum ja külaliste tualett tumedates toonides, looduskivi imiteerivaid plaate kasutades. Pererahva magamistoa kõrval olev vannituba sai aga virgutavalt hele ja helge. Nii on tekitatud justkui erinevad tsoonid, mis häälestavad meeleolu vastavalt tegusale päevale või lõõgastavale saunaõhtule.
Puhkehetki ja isegi teatavaid eramajalikke väärtusi pole selles linnakodus vaja kaugelt otsida, vahetult kodumaja hoovis on muru- ja mänguplats, rohenäpule rõõmu pakkuv linnaaed jms. Ümberkaudset miljööd nautida ja linnakärast välja lülituda saab aga ka isiklikul lodžal või terrassil toimetades. Omamoodi võluvalt saavad siin kokku linlik rütm ja kodune privaatsus, nii nagu ka interjööris on ühteaegu minevikku ja tulevikku vaatamist.
Korter Uus-Veerenni kvartalis, 118,5 m2
Lodža: 12 m2
Sisearhitekt: Reet Helisabeth Karm (KARM & KRISTIANSON)