Sõltuvalt spordialast kasutatakse ka näiteks mõisteid ’kodumeeskonna eelis’, uisuspordialadel ’kodujää eelis’ jne – olenemata täpsest sõnakasutusest on mõte ikka üks ja sama. Koduseinad peaksid teooras ikka pigem kaitsma!
Koduväljak ei pruugi ilmtingimata tähendada, et tegemist on just täpselt väljaku või staadioniga, kus meeskond või sportlane päris igapäevaselt harjutab – rahvusvaheliste võistluste puhul peetakse ilmselgelt eeliseks juba ka seda, kui sportlased võistlevad oma riigis.
Kodumeeskonna eelistel on mitmeid erinevaid aspekte, mis kõik võivad võistlust mõjutada: psühholoogiline mõju, mida kohalikud fännid avaldavad võistlejatele; ajavahest ja reisimisest tingitud muutused, kui külalismeeskond peab harjuma näiteks teise ajavööndi ja reisiväsimusega; klimaatilised tegurid – põhjamaa inimeste jaoks võib u 30kraadises kuumuses mängimine olla kordades keerulisem kui näiteks hispaanlastel.
Fakt on, et koduväljakul on kindlasti mõju – ka spordiennustuse portaalides, Eestis näiteks Vivatbet, on see üks faktoritest, mida spordile panustamisel alati peaks silmas pidama. Küsimus aga on, kas koduseinad on ikka alati boonuseks või võib sellel olla ka hoopis negatiivsem mõju?
Kui näiteks jalgpallis on vastamisi kaks enam-vähem võrdset meeskonda, siis üldiselt statistika näitab, et koduväljak pigem kaitseb. Kui aga Hispaania koondis peaks mängima Eesti koondise vastu Eestis, siis ilmselt ei aita eestlasi ka koduväljaku eelis – ükskõik, kui külm väljas ka poleks või kui kõvasti Eesti publik eestlastele kaasa elaks – võistkondade tasemed on lihtsalt liiga erinevad.
Teisalt, ajalugu on näidanud, et isegi tippvormis Real Madrid on pidanud just oma koduväljakul tunnistama nii mõnegi võistkonna paremust. Siinkohal tuleb sageli mängu asjaolu, et autsaiderist meeskonnal, kes mängib pealegi veel võõrsil, on peal väiksem pinge. Samal ajal aga kodumeeskond mängib tuhandete kodufännide silme all, kes on oma lemmikmeeskonna võidus nii kindlad ja kellele tundub, et võit on vaid vormistamise küsimus. Ei ole mingi ime, et sellises situatsioonis võib ka kindlal favoriidil tekkida teatud hetkel soorituspinge, millega lihtsalt toime ei tulda. Ühel hetkel saab külalisvõistkond oma kas või kergest edust palju jõudu juurde, samas kui kodumeeskond hakkab tajuma fännide rahulolematust ja nii võibki koduseinte psühholoogilise surve mõjul juhtuda kõike. On ju teada, et Hispaania tulihingelised jalgpallifännid omade (eriti kui tegu on selge favoriidiga) kaotusse just kõige pehmemalt ei suhtu.
Spordis võib loomulikult juhtuda kõike – ei ole vahet, kas kodus või võõrsil – aga ka näiteks rallis või suusatamises on koduväljakul pigem ikka eelis. Kui Eesti suusatajad on juba lapsest peale läbinud Lõuna-Eesti suusaradasid, siis võrdsete vastaste puhul on ilmselge, et kodune rada on kohalikule tuttavam kui võõrale. Rallispordis aga oli mõned aastad tagasi suure kriitika all asjaolu, et Toyota ralliautode tehas asus Jyväskyla lähedal, kus toimuvad ka võistlusetapid, ning erinevalt teistest tiimidest saab Toyota juba algselt seadistada oma autod vastavaks kodurajale. Ja Toyota oligi seal suveräänne liider. Samuti võib väita, et Ott Tänak on oma elu jooksul läbinud kordades rohkem Lõuna-Eesti teid kui teised ralliässad – tõsiasi on, et kahjuks see rallispordis kindlasti ei tule!
Üks suurepäraseid näiteid koduväljaku eelisest on kindlasti ka eestlastel meeles – pigem ehk küll negatiivses mõttes. Kui aastal 2022 mängis meie Anett Kontaveit US Openil Serena Williamsi vastu, siis näiteks spordiennustuse portaalid pakkusid üksmeelselt võitu just eestlannale, kes oli toona maailma 2. reket, Williams aga enam mitte tipus. Ilmselgelt pöörasid panustajad koduväljaku eelisele liialt vähe tähelepanu, kuna kodupubliku toetus Williamsile, kelle puhul oli teada, et see võib jääda tema viimaseks matšiks üldse, oli lausa pöörane. Isegi maailma 2. reketil ei pruugi närvid vastu pidada, kui pea iga pealtvaataja on valjuhäälselt sinu vastu. Seega, näiteks nii Vivatbet ennustusportaalis kui ka igas teises kihlveokontoris on koduväljaku eelis kindlasti asjaolu, millest mööda vaadata ei saa. Kas see on alati eelis – seda ei tea spordis aga lõplikult mitte kunagi.
Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult