Kui aken lekib...Mida õhem profiil, seda õrnem aken

Kairi Oja
Väljast näevad erinevate tootjate aknad kaunikesti sarnased välja, just nagu autodki, aga tehnilised omadused ja kestvus on erinevad. | Shutterstock

Pakettaknad on loodud vastu pidama aastaid. Halvim, mis nendega juhtuda saab, on kondensvee ilmumine paketi sisemisele klaasile. Kui nii juhtub, pole teha muud, kui pakett terves tükis välja vahetada. Kõik muu – nii tihendid, raamid kui mehhanismid – on aga parandatavad.

Ei ole ilmselt kuigi palju neid inimesi, kes taipaks pakettaknaid eraldi kontrollida või neile suuremat tähelepanu pöörata, kui need kord paika pandud. Kui just vihma otseselt sisse ei aja või tuul vilinal tuppa ei puhu. Ent on mõned selged faktid, mida peaks pakettakendest teadma.
Fenestra sise- ja kvaliteedikontrollijuht Märt Mikkov ütleb, et esmane ja kriitilisim aspekt pakettakende tervisliku seisundi hindamisel on süsteemselt paketi seesmisele klaasile tekkiv kondensvesi: „Siis ei aita muu kui paketi väljavahetus, seda parandada on sisuliselt võimatu. Kõik muu on ravitav.“
Mikkov selgitab, et pakettaknad pannakse aknatehastes kokku eeldusel, et need on hermeetiliselt kindlad ning paketisisene osa on täidetud spetsiaalse gaasiga, mille ülesanne on hoida soojust.


Hommikune kondens – hea või halb?
 

Veel tasub Mikkovi sõnul teada, et kui hommikuti tekkib kondensvesi pakettakna äärde selle välisküljele ehk õuepoole jäävale klaasile, on aknaga ja selle tervisega kõik kõige paremas korras. „Kui aga kondensvesi tekib akna siseküljele, kõneleb see liigsest niiskusest ruumis ning tasuks üle vaadata oma ventilatsioonisüsteem – kui niiskust on õhus ülearu palju, ei ole see hea mitte ainult aknale, vaid ka meie endi tervisele,“ räägib Mikkov.

OÜ Aknakoda juhataja Rainer Aru sõnul võivad keskkonnamõjud aja jooksul akna mehhaanikat mõjutada ning kõik see võib viia akna halva funktsioneerimiseni. „Aknad vajavad regulaarset hooldust vähemalt üks kord aastas. Hoolduse sisse kuulub akende puhastamine, sulustussüsteemi ja hingede puhastamine ning õlitamine, aknaraami ja -suluste reguleerimine ning aknatihendite silikoonimine,“ loetleb Aru vajalikke tegemisi.
Veeäravooluavade puhastamiseks tuleb kõrvaldada tolm ja mustus aknaraamide vahelt tolmuimejaga, soovitab Aru. „See töö jäetakse sageli tegemata, kuid tagajärg on pehmelt öeldes ebamugav.“


Kui aken lekib
 

Kõikide halbade asjaolude kokkusattumisel võib aken hakata lekkima. See võib toimuda kahel moel: akende läbipuhe ehk õhuleke ja vihma näol veeleke. Mõlemad probleemid on võimalik akende hoolduse käigus kõrvaldada – näiteks mainitud aknaraami ja -suluste reguleerimisega. See töö ei ole Aru meelest kuigi keeruline ja reeglina saadakse lihtsama hooldusega ise hakkama. „Seda enam, et akende hoolduse ja reguleerimise juhend on igal korrektsel ettevõttel kodulehelt leitav,“ lisab ta. „Kui siiski ei ole endal oskusi, on võimalik tellida ka spetsialist koju ja hooldus teostatakse teenuse korras. Näiteks PVC-aknaid ei tasuks ise remontima hakata.“

Aru kinnitusel ei juhtu klaasimistihenditega reeglina aastate jooksul midagi, küll aga vajavad hooldust raami ja lengi vahel olevad tihendid, mida tuleb puhastada ja silikoonida.
Kui akna avatavad osad hakkavad akna avamisel kuskile vastu käima, siis on kindlasti vajadus akende reguleerimise järele. „Võib püüda ise teha või kui ei tunne end selles osas kindlalt, on mõistlik kaasata spetsialist,“ sõnab Aru.

Aru hinnangul on paljud aknahooldustööd omal käel täiesti teostatavad, ent akende reguleerimine on küll töö, mida peaks oskaja tegema – oskamatusega on võimalik olukord veelgi hullemaks muuta. Akende vahetusele võiks Aru soovitusel mõelda siis, kui olemasolevad aknad on soojapidavuselt kehvad ega vasta enam tänapäevastele ootustele.

Aru kindel soovitus on: „Kui tellida uued aknad, tasub tellida ka paigaldus samalt ettevõttelt, mis need valmistanud. Siis on täielikult kindel, et töö tehakse kvaliteetselt ja tellija saab kaasa ka garantii nii akendele kui teenusele.“


Jälgi aknalauale kogunevat kondensvett!
 

Igapäevaselt akende remondi ja hooldusega tegelev Igor Vidjakin ettevõttest Aknaremont OÜ paneb inimestele südamele jälgida, et aknalauale ei koguneks pidevalt kas kondens- või vihmavett: „Nii võib vesi rikkuda aknalaua ning aknapaled.“

Vidjakin soovitab alati ja rangelt jälgida akende puhtust ning selle suluseid sagedasti õlitada, kasutades selleks näiteks luku- või hingeõli. Tihendeid tasuks aga õlitada silikoonõliga – mugavaim on Vidjakini ütlemist mööda niisugune pudel, millel on spetsiaalne švamm küljes: „Täpselt nagu jalanõude puhastusvahenditel.“


Õlitamine – lihtne töö, mida ei viitsita teha
 

Õlitamise soovitab Vidjakin ette võtta vähemalt paar korda aastas, ometi ei ole ta oma töökogemuse juures kohanud seni kedagi, kes seda teinud oleks… „Eks inimesed ole mugavad ja kui otsest probleemi veel näha ei ole, ei kiputagi selliseid töid tegema,“ põhjendab ta.

Ka Marko Iganus ettevõttest Koduaken OÜ toonitab, et lihtsamaid hooldustöid on mõistlik ikka ise kodus teha, kuid kui aken juba lausa remonti vajab, tasub pigem siiski kutsuda spetsialist.
Iganus rõhutab, et väga tähelepanelik tuleb olla akende tihendite osas ja jälgida, et ei oleks tekkinud mõrasid ning et need ei oleks kaetud paksu tolmukihiga. „Pelgalt need faktid viitavad juba selgelt, et akende hermeetilisus on puudulik,“ märgib ta.


Hooldusteenus on soodsam kui remont
 

Kui endal mitte mingil juhul pole mahti akende suluseid ja tihendeid ei õlitada ega tolmust puhastada, on mõistlik tellida hooldustööd teenusena. „See on kahtlemata väiksem investeering kui hilisem võimalik remont,“ leiab Iganus. „Võrdluseks tooksin hambaarsti külastamise – kui korraliselt külastad, on lahendus valutum ja ka soodsam.“

 

Mida õhem profiil, seda õrnem aken
 

Iganuse sõnul kasutatakse PVC-profiilides tänapäeval staatikaks terasprofiile – mida õhemad need on, seda soodsam saab aken, kuid kahjuks samas ka kõige ebastabiilsem ja mitte nii pikaealine kui võiks.
„Kui meie pakutavatel akendel on sulused kinnitatud kruvidega mitte suuremate kui 20 sentimeetriste vahedega, siis kord tuli remontida akent, millel sulus oli kinnitatud vaid kahe kruviga, kruvide vahekaugus seejuures üle meetri. Sellistes olukordades kipub ostul saavutatud hinnavõit kreeni vajuma,“ räägib Iganus.

Enne akende tellimist/ostmist soovitab Iganus külastada paari-kolme pakkujat, et kuulata, mida pakutakse ning vaadata nö profiilide sisse, et oma silmaga näha, mida tegelikult pakutakse. „Väljast näevad erinevate tootjate aknad kaunikesti sarnased välja, just nagu autodki, aga tehnilised omadused ja kestvus on erinevad. Ostu-müügi juurde kehtib Iganuse hinnangul kuldne reegel: kui hästi plaanid, on pool monteeritud. Nii on akende paigaldusel oluline seos nende kestvusega. Tee seda hoolikalt ja juhiste järgi, ning aknad teenivad sind aastaid!

Allikas: TM Kodu&Ehitus

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid