Kuidas hooldada 7 erinevat töötasapinda köögis?

kodus.ee
Igal materjalil on omad head ja vead. | Shutterstock

Köögi tööpind kannatab palju välja, kui seda õigesti hooldada. Tegelikult muutub tööpind mõistliku kohtlemise tulemusena isegi järjest paremaks. Mis on ühe või teise materjali nõrgad kohad?

Laminaat, lihtne kaaslane.

Ostetuim ja ka kõige soodsam tööpinnamaterjal on laminaat. Selle pind ei ima mustust ning seda võib puhastada pehmetoimelise üldpuhastusvahendi ja kareda käsna abil. Laminaatpinna peamine vaenlane on nuga, sest see jätab laminaadile lõikejälje, mida on võimatu maha saada.

Tõsi on ka see, et päikesevalgus võib aja jooksul laminaatpinna kollakamaks muuta, samuti võib niiskus pinna ääreliistust lahti lüüa. Painutatud servaga tööpinnal ei ole liiste, aga see vorm mõjub pisut vanaaegsena. Laminaatpinda ääristav puitliist või alumiiniumääris on seevastu pisut stiilsem ja püsib laminaatäärisest ka paremini kinni.

 

Puupind, nõudlik tegelane.

Puit nõuab regulaarset hooldust ja õrna kätt, et kauem kaunina vastu pidada. Puidust köögitasapinnad töödeldakse õliga juba tehases ja pärast paigaldamist on hea käsitleda tööpinda veel puuõli või õli-vahaseguga. Õlitamine sulgeb puusüü ja ei lase mustusel pinna sisse imenduda. Muide, õli süvendab ka puidu

loomulikku värvitooni. Puitpinnalt saab õnneks kriimud ka koduste vahenditega maha, lihvides pinda kergelt peeneteralise liivapaberiga. Seejärel tuleb pind uuesti õlitades tasandada. Paar korda aastas ette võetud hooldus hoiab puupinna ilusana.


Kivipind, muretu abiline.

Kasutamist, kuumust ja niiskust kannatav kivipind sobib hästi hooletule kokkajale. Graniit talub ka kõvemaid liigutusi, aga mida heledam ja ühtlasema tooniga marmor, seda kergemini paistavad plekid välja. Happelised ja leeliselised ained ning tugevalt värvivad toidud võivad heledale pinnale jälje jätta, kui neid otsekohe ära ei pühita. Toiduainetest jätavad kõige kergemini plekke kohv, tee, tsitrusviljad, äädikas ja punane vein.

Kivist tööpinna igapäevaseks puhastamiseks piisab veest, neutraalsest üldpuhastusvahendist ja kergest hõõrumisest. Kõik kivipinnad on juba tehases kivihooldusainega käsitletud. Seda käsitlust võib mõne aasta pärast korrata, kui muretseda tootjalt vastavat hooldusvahendit.

 

Durat, praktiline tegija.

Durat on põhjanaabrite juures välja töötatud, taaskasutusplastist ja vaigust valmistatud materjal. Durati tööpind tundub käega katsudes siidine: ühtaegu kõva ja pehme. Mustuse ja kriimud saab Duratilt maha peene liivapaberiga. Igapäevaseks puhastamiseks piisab nõudepesuvahendist ja karmist käsnast. Kui mustus on pinna külge kõvemini kinni jäänud, võib kasutada masinpesuvahendit, mida lastakse üle öö mõjuda. Seejärel tuleb pind hoolikalt loputada.


Corian, vastupidav ja mitmekülgne.

Ameeriklaste loodud Corian tuli turule juba üle 40 aasta tagasi. See on komposiitmaterjal, mille koostisest kaks kolmandikku on looduslikud mineraalid. Mustus, maitsed ja lõhnad Coriani pinda ei imendu. Hügieenilisuse tõttu kasutatakse materjali toiduainetööstuses ja isegi operatsioonisaalides. Coriani pole vaja hooldada mingite eriliste vahenditega, kriimud saab hõlpsasti peene liivapaberiga maha. Corian on ilmselt kõige vastupidavam ja lihtsasti kasutatavam tööpinnamaterjal, mis paraku kajastub ka hinnas.


Teras, õrn esteet.

Roostevaba teras toob kööki retrohõngu. Uhkelt läikiv pind võtab kergesti kriimud külge. Teras ei ima mustust, aga happelised ja leeliselised ained jätavad kuivades jälje ning vesi jätab pinnale lubjasette. Teraspinda ei tohiks hõõruda, vaid puhastada õrnalt pehme harja ning roostevabadele pindadele mõeldud puhastus- ja poleerimisvahenditega.


Betoon. Moodne konkurent.

Trendikas betoonpind ei püsi kasutamisel puhtana, kui see on ise tehtud. Urbne pind imab mustust ja rasva, kui seda mehaaniliselt ei suleta. Betoonpindadele spetsialiseerunud firmad töötlevad betooni pinda kaitseainetega, seejärel saab betoonpinda hooldada samamoodi kui kivipinda.

Sarnased artiklid