Kuidas leevendada gripi sümptomeid? 10 nõuannet, mida võiksid teada

Kodutohter
Nohurohtu ei tohi kasutada väga pikalt, sest see takistab nina vereringet. | Shutterstock

Soolalahus, mesi ja aur ei paranda gripiga kaasnevat nohu ega köha, kuid võivad teha enesetunde palju paremaks.

1.         Kas gripi ja sellega kaasneva viirusliku nohu kestust saab lühendada?

Gripp koos oma sümptomitega kestab 1–2 nädalat ja kahjuks ei saa selle kestust mõjutada. Tänapäeva inimesed on kärsitud ja kellelgi pole enam aega haige olla. Aga ehkki gripi ja nohu kestust mõjutada ei saa, on võimalik teha paremaks enesetunnet.

Gripi ennetamiseks võib ennast vaktsineerida, kuid erinevaid gripiviirusi on sadu ja seepärast ei pruugi sellest alati abi olla. Gripihooajal aitab nakatumist vältida põhiliselt hoolikas ja sage kätepesu. Tark oleks ka suitsetamisest loobuda.

 

2.         Mida teha kinnise ja voolava ninaga?

Apteegi käsimüügis on pihustatavad nohurohud, mis teevad kinnise nina lahti või takistavad eritise voolamist. On olemas ka rohud, milles on ühendatud mõlemad omadused. Nohurohtu ei tohi kasutada väga pikalt, sest see takistab nina vereringet ja pärast on nina veel rohkem umbes. Samuti on abi nina loputamisest kerge meresoolalahusega.

 

3.         Kuidas peaks õigesti nina nuuskama?

Lapsi hirmutatakse põsekoopapõletikuga ja hoiatatakse ninaeritist lurinal sisse tõmbamast, kuid uurimused on näidanud, et ka väljanuuskamine tekitab põsekoobastes suure rõhu. Nohu võib üle minna põsekoopapõletikuks ja seda ei mõjuta see, kas nuuskame enne ühest ja siis teisest sõõrmest. Välja nuusata tuleks ettevaatlikult ja mitte liiga tugevasti.

Et nakkust mitte edasi kanda, on tähtis pesta peale nuuskamist käsi ja visata pabertaskurätt ära, mitte panna taskusse või toppida varrukasse.

 

4.         Kuidas nohudel vahet teha?

Viirusliku nohuga kaasnevad alati ka gripi sümptomid: köha, peavalu ja nõrkus, mis kestavad kuni paar nädalat.

Allergilise nohu põhjustajaks on tavaliselt aastaajad, lemmikloomad või tolm. Allergilise nohu sümptomid on nina sügelemine, aevastamine ja selge vesine voolus ninast.

 

5.         Millal peaks minema arsti juurde?

Viirusliku nohu alguses on eritis selge ja lõpus läbipaistmatu. Kui nohu kestab pikalt ja voolus ninast muutub kollaseks või rohekaks, siis on tegemist bakteriaalse põletikuga, mis vajab arsti abi. Rõhuv tunne ja valu põskedes on haiguse alguses gripi tunnus. Kui valu tugevneb või tekib haiguse lõpus, viitab see põsekoopapõletikule. Kerge põsekoopapõletik paraneb enamasti iseenesest. Kui valu on tugev ega lähe üle, peab minema arsti juurde, kes kirjutab välja antibiootikumid.

 

6.         Kuidas valida õiget köharohtu?

Paljud uuringud kinnitavad, et köharohtudest pole abi, kuid kogemused näitavad muud. Kuigi rohud köha ei ravi, kergendavad nad seda ometi.

Gripiga kaasnev köha on kuiv ja ärritav. Märg köha kuuldub sügaval kopsudes ja hingamisteedes. Kummalgi on omad ravimid. Ärritava köha rohi tuimastab kesknärvisüsteemi köhakeskust ja leevendab nii ärritust. Märja köha ravim vedeldab röga, et seda oleks kergem välja köhida. Õiget rohtu oskab soovitada apteeker.

Köharohtu ei tohi võtta liiga palju, sest köha on organismi normaalne refleks, et eemaldada hingamisteedest ärritusallikas. Sellepärast ei tohi köhimisrefleksi liiga alla suruda.

 

7.         Kas köharohud võivad olla ohtlikud?

Köharohtudes võib olla selliseid aineid, millel on koos teiste ravimitega kõrvalmõjusid. Sellepärast peab alati köharohtu ostes apteekrile ütlema, kui kasutate ka muid ravimeid.

Retseptiga müüdavate köharohtude hulgas võib olla ravimeid, mis mõjutavad kesknärvisüsteemi. Need ravimid võivad tekitada väsimust ja uimasust, mille tõttu on ohtlik istuda autorooli.

 

8.         Milliseid ravimeid võib arst veel määrata?

Kui limaskestad ja hingamisteed on tursunud, siis võib saada abi astma- ja allergiarohtudest. Need on sisse hingatavad ehk inhalaatoris kasutatavad ravimid, mille tarvitamist õpetab arst või apteeker. Pikaleveninud köha raviks peaks läbi tegema kuuri astmarohuga. Alla kaheaastastele lastele ei tohiks üldse köharohtu anda.

 

9.         Millega saaks ise köha ravida või leevendada?

Soe jook aitab eemaldada lima hingamisteedest ja vähendada ärritust. Aitab ka sooja auru sissehingamine. Auru hingamiseks on olemas vastavad seadmed, keeva vee potiga ei maksa toimetada, see võib lõppeda ränkade põletushaavadega.

Magamise ajaks võib võtta lisapadja – kõrgem peaalus leevendab köha, sest takistab lima liikumist kopsudest hingamisteedesse. Mesi leevendab samuti ärritust neelus ja hingamisteedes. Seda ei maksa segada kuuma joogi sisse, vaid võtta lihtsalt lusikaga.

 

10.       Millal võib köha olla märk raskest haigusest?

Kui köha kestab üle kuu aja, peab minema arsti juurde. Vahel võib jätkuv öine köha olla reflukshaiguse või astma tunnus. Suitsetajal annab pidev köha sageli märku kopsupõletikust või kopsu laienemisest.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid