Eestlane armastab elada oma majas. Soodsuse mõttes loobutakse sageli arhitektuursest eriprojektist ja kasutatakse juba valmis tehasetoodangut. Miks üldse võiks kerkida küsimus individuaalsest keskkonnast, kui iga inimene justkui loob oma isikliku kodu omaenese äranägemise ja võimaluste järgi? Vastus peitub ilmselt ka meile sügavalt sisseehitatud originaalsuses – meie sisemises MINAS, kelle sarnast teist maailmas pole. Just seesama sisemine tarve tähistada oma territoorium ürglooma kombel ainult enesele teatud ja omaste sümbolitega, et tunda end seal hästi, ongi nii põhjuseks kui vastuseks, miks on pealtnäha sarnased kodud siiski sügavalt individuaalsed.
Õigel "lainel"
Võimalusi enese omapära väljendamiseks on palju: kes istutab ukse ette pihlaka, kes sätib lilleklumbi vana vanni või käru sisse, kes maalib majaseina merepildiga üle ja aknaraamid siniseks… Ka ridamajade fassaadides võime viimistlusel näha tohutult erisuguseid materjalikasutusi, rääkimata sarnaste majade erinevatest värvivõimalustest. Mõni ei hooli sellest, et ta maja kuidagi eriliselt teiste hulgast silma paistaks, nagu on küllalt neid, kes tingimata valivad maja tooniks erkkollase või oranži – see on tingitud neis elavate inimeste erinevatest iseloomudest ja sellestki, kas tegu on introvertide või ekstravertidega.
Aga isegi kui uuskülas on terve rida kõige soodsama hinnaklassiga maju, mis pealtnäha üksteisest kuigivõrd ei erine, on sisenedes pilt kohe teine. Siin saab iga pere individuaalsus avalduda täiel väel. Millised on siis võimalused sarnase plaaniga kodudes naabrist erineda? Värvida seinad kõik eri värvi? Kas teadsid, et sind ümbritsevad seinad võivad vägagi oluliselt su mõtlemist, enesetunnet ja isegi elukäiku mõjutada?
Ei hakka siinkohal üle kordama viimaste aastate uuringute tulemusi; nendin vaid, et ka teadlaskond on jõudmas üksmeelele, et me tajutav maailm on energeetiline, koosnedes sadadest tuhandetest erinevatest lainepikkustest. Me oleme tavatsenud arvata, et me elu "lihtsalt juhtub", kuid tegelikult oleme oma saatuse täieõiguslikud kujundajad. Idas aastatuhandeid levinud peamise mõtteviisi kohaselt saavad välises ümbruses tekkida muutused alles siis kui oleme muutnud oma mõtte(mustre)id, mõtete lainepikkust. Lääne praktikad näitavad siiski veenvalt, et protsess võib olla kahesuunaline – nii seest välja (idas) kui väljast sisse (läänes). Et soodustada muutusi iseendas, võib muuta väliseid tingimusi, kuitahes väikesed need muudatused ka poleks. Alustagem seekord siis end ümbritsevaist seintest.
Kuidas valida seinte värvi?
Mida silmas pidada? Et see või too värvitoon meeldib, muidugi. Aga oluline on teadvustada ka värvitooni psühholoogilisi ja valguse peegeldamise aspekte. Väga tähtis on ka teada, "kes ma olen", ehk milline on mu peamine element ja aastaloom hiina sodiaagi järgi. Seda selleks, et lähtuda oma ümbruse kujundamisel just iseendast, need andmed annavad meile tohutult palju informatsiooni nii sügavamate eelistuste kui vajaduste kohta. Niimoodi saame edukalt vältida ka "trendikodu" sündroomi, milletõttu paljud kodud siiski ühesarnasteks ja hingetuteks kipuvad saama. Nii näiteks sobib sinine värvitoon enamasti vee- või puu-märgi inimestele (sünniaasta lõpuga 2, 3, 4 või 5), sellal kui maa-inimesed (8, 9) eelistavad peaaegu eranditult beeže, pruune, ja kollakas-hallikaid toone.
Meie kliimas on tihti üsna hall ja nukravõitu olemine, tervelt kaheksa kuud elame pigem kunstvalguses ja siseruumides. Seega on minu nõuanne, et igaüks leiab just temale sobiva värvitooni enda aastaelemendi gammast. Ja ei maksa peljata et "liiga tume toon" või et "meil on pime" – siseruumide toonid tulebki valida nii kunstvalguses kui päevavalguses ja halli on meil kõikjal niigi piisavalt. Ärge kartke värve! Need toetavad teid, luues kodus hubasuse.
Oma materjalid
Samuti, nagu elamise saab just oma nägu värvitoone valides, saab kodu naabrist erineva ilme ka teistsuguseid materjale kasutades. Ja jälle tulevad meile appi teadmised iidsest Hiina ruumifilosoofiast. Nimelt eelistavad metalli-inimesed (aastalõpuga 0 või 1) peamiselt metalseid detaile ja kontrastset värvilahendust – must-valget või üleni valget ruumi, põrandal sile-läikivat kivi. Siiski soovitan just soojuse toomiseks nendesse ruumidesse lisada mõned värvilised padjad ja/või loomanahad. Ka on rohelised taimed sellises kodus heaks tasakaalustuseks.
Nahad või topised, ka suled sobivad ülihästi ka tule-inimese elamisse (eriti kui tegemist on jahimehega,), materjalidest sobivad eriti kõik tehismaterjalid, millede tootmises on kasutatud kuumprotsesse (plastikud, laminaat, linoleum, komposiitkivimid, nailon, kunstnahk jne). Puu-inimestele sobivad materjalina puit ja seintel tapeet, kas lillmustri või vertikaaltriipudega, põrandalgi eelistavad nad parketti või laudist. Vee-inimeste kodu ei saa justkui kunagi valmis, siin puudub konkreetne lõpetatus, rangus. Tihti leidub siin palju peegleid (mis avardavad ja peegeldavad ruumi), klaasi, kristalli, heledaid toone – kõike, mis lubab tekitada efekti voolavusest ja avarusest.
Vaata endasse!
Kui ühise eluruumi kujundamisel (mis enamasti asub ka elamise keskel) peab arvestama kõigi elanike eelistustega ja enamasti sobivadki kõigile puhkamiseks ja maandamiseks just maatoonid (tellis, savi, pärl(hall), beež, liivatoon, pruunid), siis igaühe eraldi magamistoa saab kujundada just selle toa valdajast lähtuvalt, andes ruumile ainuomase karakteri – nii materjale, värvitoone kui sisustust silmas pidades. Paaride magamistubades peaks üldiseks taustaks valima mõlemaid rahuldava tooni ja materjalid, ja kummagi individuaalsust rõhutama mingi detaili abil toas.
Niisiis, saavutamaks oma kodu kujundamisel kõiki rahuldavat tulemust, soovitan vaadata süvitsi endasse ja kui sellest ei piisa, kaasata võimalusel disainer või sisekujundaja, kel on enamasti hea erialane ettevalmistus ja piisav kogemus erinevate kodude isikupäraseks muutmisel. Hea kui ta tunneks hästi oma tööriistu-materjale, värve, valgust ja miks mitte ka feng-shuid, seda iidset abilist keskkonna teadlikul kujundamisel.