Kuigi Lääne-Euroopas on tavaks, et tellija usaldab materjalivalikul ehitusfirmat, on Eestis tavaline, et klient on juba eelnevalt välja valinud just temale meeldiva katusekattematerjali. Materjalivaliku puhul on oluline jälgida, kas tegemist on renoveerimistööde või uue katuse ehitusega. Juhul kui tegemist on renoveerimisega, on oluline kandekonstruktsiooni seisukord ja tellija valitud materjalid. Tüüpilisemad katusematerjalid on terasprofiilkatused, kivikatused ning eterniit- ja bituumenkatused.
Tähtsaim on korrektne soojustus
Katuse ehitus algab soojustamisest. Kõige soojapidavamad ehitusmaterjalid on klaas- ja kivivill. Mõlemad materjalid sobivad kasutamiseks nii null- kui ka viilkatuste puhul, kusjuures viilkatuse korral on oluline soojustusmaterjali tihedus − et see kaldpinnal aja jooksul ära ei vajuks ja et soojustusmaterjali sees olev õhk temperatuurierinevuste tõttu liikuma ei hakkaks. Horisontaalsete katusepindade soojustamisel on valikuvariandiks ka puistevill.
Soojapidavus on soojustusmaterjalide tähtsaim omadus. Materjali soojusjuhtivust näitab soojusjuhtivustegur – mida väiksem see on, seda soojapidavam on materjal. Kindlasti tuleks enne soojustusmaterjalide valikut põhjalikult selgeks teha, missugused soojustusmaterjalid meie põhjamaises kliimas oma ülesandeid täidavad ja missugused just konkreetsele objektile sobivad.
Soojustuskihi paigaldamisel tuleb kasutada ka katuse aluskatteid, mis kaitsevad soojustusvilla sademete eest ja lasevad läbi aure. Müügil olevatel aluskatetel on mitmekihilised veekindlad kaitsekihid, mis kaitsevad katuse konstruktsiooni tolmu, vihma ja katuse alla kondenseeruva niiskuse eest. Saadaval on ka hingav aluskate, mis toimib suurepäraselt tuuletõkkena.
Teraskatus on põhjamaises kliimas ideaalne
Teraskatus on tänu oma esteetilisele välimusele ja ökoloogilisusele ajatu valik. Need sobivad nii uutele kui ka renoveeritavatele hoonetele. Materjali üks eeliseid on vastupidavus, kuna teraskatus säilib hästi nii suvekuumas, vihmas kui ka pakaselises ilmas. Eeliseks võib pidada ka materjali kaalu – võrreldes kivikatusega on teraskatus kuni 10 korda kergem. Samuti ei kogu teraskatus sammalt.
Seda tüüpi katuseid tehakse erineva kujuga: levinuimad on trapetsi-, laine- ja kivikujuga profiilid. Samuti on suurt populaarsust kogunud kannavaltsprofiil ehk n-ö klassikalise valtsprofiili väljanägemisega monteeritav profiil, aga samuti traditsiooniline valtsprofiil. Olenemata profiili valikust on paigaldus lihtne ja see tõstab teraskatused teiste materjalidega võrreldes eelisseisu.
Kivikatus on pika elueaga
Kivikatus on üks vanemaid katusematerjale ja seda lihtsal põhjusel – kivikatus on äärmiselt ilmastikukindel ja paljude meelest ka kõige ilusam katus. Tänapäeval valmistatakse katusekive savist ja betoonist. Savist katusekivi on looduslik ja samas vastupidav. Betoonkivid on väga pika elueaga, pidades vastu 80−100 aastat. Kivikatuse puhul on oluline jälgida katusekallet, muidu võib vesi ja tuisulumi kivide vahelt aluskattele pressima hakata. Enamiku katusekivide nõutav kalle jääb vahemikku 11−14 kraadi. Kivikatuse paigalduse puhul on oluline jälgida kandekonstruktsioonide tugevust, sest kivikatus on raske ja võib vajada lisatoestust.
Soodne eterniitkatus
Eterniitkatuse kasuks räägib nii selle soodne hind kui ka materjali kergus – oma suhteliselt väikese kaalu tõttu ei vaja katus toestamiseks lisakonstruktsioone. Seetõttu sobib materjal hästi just vanematele majadele, mille konstruktsioon ei kannata rasket kivikatust. Eterniitkatuse üks eelis teiste ees on vähene müra nii tuule kui ka vihmaga. Samuti on eterniitkatuse koostisest nüüdseks kadunud mürgine asbest, mida veel nõukogude ajal kohata võis. Soodsa hinna, kiire paigalduse ja roostetamisohu puudumise tõttu on eterniitkatus populaarne ka põllumajandushoonete ja lautade ehitamisel. Soodsa hinna ja kiire paigalduse kõrval ei saa unustada ka tänapäeva eterniidi esteetilisust. Lai värvivalik ja katuse täislahendus koos rohkete lisatarvikutega garanteerib nägusa lõpptulemuse.
Laia värvivalikuga bituumensindel
Bituumensindel on kõvale ja tasasele alusele paigaldatav bituumenkate, mis sobib nii uutele kui ka renoveeritavatele katustele, mille kalle on vähemalt 11 kraadi. Ideaalne materjal abihoone, näiteks terrassimaja- või kuurikatuse uuendamisel. Bituumensindlist katusekattematerjali eelisteks on võrdlemisi lihtne paigaldus, materjali kergus, vähene müra tuule ja sademetega ning lai värvivalik.
Bituumenlaineplaadid ebatasasele pinnale
Ebatasaste aluskonstruktsioonide toestamiseks sobivad ideaalselt bituumenlaineplaadid. K-rautas müüdavad Gutta lainelised plaadid on oma mitmekihilise konstruktsiooni tõttu väga stabiilsed ja see võimaldab kergema alusroovistiku kasutamist. Oma kerge kaalu ja taluvusvõime tõttu saab ilma igasuguse probleemita paigaldada plaate kuni 8 m laiusele katusele. Sobilik materjal nii uue kui ka vana katuse kohendamiseks.