Millised kruvikeerajad peaks kodus kindlasti olema?

kodus.ee/Margit Aedla
Nutikad remondinipid
Kruvikeeraja olgu kodus alati käepärast | Shutterstock

Enamik meie lugejaküsitlusele vastanud kirjutas, et kodus oleks tarvis üht-teist kõpitseda. Kodus.ee võtab appi mahuka käsiraamatu "Nutikad remondinipid" ning jagab sealt lihtsamaid nõuandeid! Kruvikeerajaga on tarvis ikka üht-teist kodus paika sättida. Aga millised kruvikeerajad  võiks igas kodumajapidamisest olemas olla?

Praeguseks on enamik tootmises olevaid kruve kas Phillips-PH (mitte segamini ajada elektroonikatootja Philipsiga) Pozidiv-PZ, Torx ehk Täht ( T)-tüüpi ja Hex ehk kuuskant-tüüpi.

Kindlasti peaks koju muretsema lapik-, ristpea-(PH) ja kuuskantkruvikeerajad (Hex).  Torx (T) kruvid on enam kasutuses elektroonikaseadmete ja muude elektriseadmete juures. Pozidriv (PZ) on enam kasutuses puidukruvide juures. Hädapärast saab ristpeakruvikeerajaga keerata ka PZ kruvi, ent siin tuleb arvestada riskiga rikkuda kruvi pea ja sel juhul ei pruugi ilma erivahenditega kruvi enam kätte saadagi.

Kui soovite säästa aega ja ruumi tööriistade paigutuseks, on väga mõistlik osta vahetatavate otsikutega kruvikeeraja ja kõik vajalikud otsikud.

Kindlasti võiks majapidamises olla isolatsioonikihiga kaetud nn elektrikruvikeeraja, millega saab töötada pinge all olevate elektriseadmete juures. Olemas võiks olla veel tester-kruvikeeraja, millega saab kontrollida näiteks pinge olemasolu pisikupesas ja vajadusel viimase ka lahti keerata. Majapidamises võib aga tihti tarvis minna ka nn. kellassepakruvikeerajat.

Miinimumkomplekt võiks olla järgmine: lapikud 4,5,6 mm; PH1, PH2, PZ1, PZ2.

Enim kasututatavate kruvikeerajate mõõdud:

Lapik

3.2, 4, 5, 6 ja 8

Ristpea PH

PH0, PH1, PH3, PH4

Ristpea PZ

PZ0, PZ1, PZ2, PZ3

Kuuskant Hex

H2, H3, H4, H5, H6

Täht (T)

T10, T15, T20, T25, T30

(Allikas: käsiraamat "Nutikad remondinipid", kirjastus Ühinenud Ajakirjad 2017, koostaja ja toimetaja Margit Aedla. Raamatu saad tellida siit.)

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid