Muulukas erineb metsmaasikast oma magusamate ja õrnroosakate viljade poolest, mille korjamisel tupplehed ei eraldu marjast. Muulukas vajab aluselist mulda. Selleks tuleks istutusmulda segada kas puutuhka või peenestatud munakoori. Taimed tuleb tuua loodusest ning eelistama peaks noori taimi. Ka muuluka väetamisega ei tohi liiale minna, kuna taimed on kohastunud suhteliselt toitainetevaese mullaga.
Muulukakasvatus sarnaneb metsmaasikakasvatusega. Muulukas armastab vaid rohkem päikesepaistet kui metsmaasikas.
Vanades mõisaparkides ja võsastikes kasvab meil kõrge maasikas F. moschata, mida on arvatavasti paarsada aastat tagasi kasvatatud marjataimena mõisaaedades, kust ta on lindude ja loomade abiga loodusesse levinud. Kõrge maasika marjad on muskuselõhna ja -maitsega ning väga maitsvad.
Kõrge maasikas kasvab metsikult kogu Euroopas. Ta oli esimene kultiveeritud maasikaliik, millel oli juba 1576. aastal sort ’Capiton’. Veel 19. sajandi algul oli kõrge maasikas Saksamaal üks olulisemaid kultuurina kasvatatavaid maasikaliike.
Kõrgete maasikate kasvatamine ei erine millegi poolest aedmaasikate kasvatamisest, ainult kasvukoht võiks olla poolvarjus. See liik nimelt armastab kerget varju. Koduaeda taimi tuues peab jälgima, et oleksid olemas nii isas- kui emastaimed. Kõrge maasikas on looduslikult kahekojaline taim: emas- ja isasõied asuvad erinevail taimedel. Seetõttu kohtamegi looduses selliseid kasvukohti, kus me kunagi marju ei näe. Tihti koosnevad kõrge maasika ühe kasvukoha taimed kas emas- või isastaimedest. Kõrgel maasikal on olemas ka sorte, mille õied on kahesugulised, kuid osa sorte on siiski ühesugulised. Ühesuguliste sortide puhul peab kõigist taimedest olema isastaimi 20%. Parema saagi saamiseks tuleks ka ühekojaliste sortide puhul kasvatada mitut taime ühel peenral. Tuntumad sordid on: ’Capron royal’♀♂, ’Askungen’♀♂, ’Marie Charlotte’♀♂, ’Bauwens’♀, ’Capron’♀, ’Profumata di Tortona’♀, ’Siegerland’♀, ’Cotta’♂.
Taimesõpradele võiks soovitada ka Venemaal aretatud kõrge ja aedmaasika hübriide, millelt võib saada kuni 400 g marju puhmalt. Seda kõrge ja aedmaasika hübriidide sordirühma kutsutakse Venemaal zemklunika. Olgu siin toodud ka Venemaal levinud arvukaist sortidest mõned, nagu ’Kuptšihha’, ’Penelopa’, ’Diana’ ja ’Raisa’.
Allikas: Kodu & Aia Aiavihik