Nahaprobleemid, nende sümptomid ja ravi

Kodutohter
Aktiinilist keratoosi esineb üha enam ka noorte, kahekümnendates eluaastates naiste hulgas. | Shutterstock

Jahedate ilmadega näib ka naha seisund muutuvat – see on kuivem ja karedam kui soojal aastaajal. Kasu on enamasti rammusamast kreemist ja rohkemast niisutamisest. Kui aga olukord paremuse poole ei pöördu, kontrolli igaks juhuks järele, kas pole tegemist mõne järgneva nahaseisundiga.

1. Kui sul on  nahaketendus, mis ilmub rasustele ihupiirkondadele, nagu näiteks kulmude, nina ja lõua ümbrusse ning seljale ja peanahale.
See võib olla seborroiline dermatiit. Seisundi tekkepõhjus on ebaselge, kuid see võib olla seotud pärmiseene või muu seenhaiguse levimisega nahal.

Proovi:

Katseta näopuhastajat, mis sisaldab tsinkpüritiooni, see aitab nahaseene levikut ohjata. Probleemseid piirkondi võib tupsutada leebetoimelise antibakteriaalse kreemiga. Kõõmašampoonid aitavad ketenduse juuksepõhjal kontrolli alla saada. Mida teha siis, kui olukord paari nädala jooksul ei parane? Sel juhul on põhjust nahaarsti külastada, et saada temalt retsept kortisoonkreemi või seenevastase medikamendi tarvis.

 

2. Kui sul on nahal tihked, hõbedase ketuga, mõnikord sügelevad laigud.

See võib olla psoriaas. See on krooniline, ägenemiste ja taandumistega kulgev, päriliku eelsoodumusega nahahaigus. Lihtsamalt öeldes on selle tõve puhul tegemist naharakkude jagunemise kiirenenud protsessiga, nii et kärmelt valminud naharakud ei jõua märkamatult eemalduda, vaid kuhjuvad nahale. Psoriaas avaldub selgepiiriliste laikudena, mis ilmuvad ja kaovad – väljaspool neid on nahapind täiesti normaalne. Sageli ägeneb haigus just sügistalvisel perioodil, seda seostatakse päikesevalguse vähesuse ja suurenenud kuivusega.

Proovi:

Vaheta tavaline šampoon välja sellise vastu, mis sisaldab salitsüülhapet ja tõrva – need aitavad kettusid vähendada. Keha jaoks soovitatakse kasutada AHA-happeid (alfahüdroksü- ehk nn puuviljahappeid) kätkevaid kreeme, mis koorivad õrnalt nahapinda ja niisutavad seda. Kui need vahendid leevendust ei too, konsulteeri nahaarstiga ravikreemide,  suukaudsete medikamentide või UV-teraapia osas.

 

3. Kui sul on ülikuivad, kooruvad huuled, mis lõhenevad ja isegi veritsevad.

Sul võib olla allergiline lööve huultel. Kui sedavõrd tundlik on nii üla- kui ka alahuul korraga, siis on tõenäoliselt tegemist  allergilise reaktsiooniga. Ootamatult sageli on allergia põhjustajaiks üsna igapäevased toidu- ja maitseained: sidrun, kaneel või piparmünt toidus, joogis (kaasa arvatud tee!), suuloputusvahendis, hambapastas ja huulepalsamis.

Proovi:

Jäta oma harjumuspärased suuhooldustooted ja huulepehmendajad kõrvale, et lööbe tekitajad välja selgitada. Kasuta lõhna- ja maitsevaba huulepalsamit, mis sisaldaks vähema tõenäosusega potentsiaalseid allergeene. Püüa valida suuhügieenivahendid, milles ei leiduks piparmünti ega kunstlikke maitselisandeid.

 

4. Kui sul on nahal väike kuiv kare laik, mis võib olla ülejäänud nahapinnast kõrgem, punetada või valu teha.

Sul võib olla aktiiniline keratoos, nahavähieelne seisund, mis on põhjustatud aastatepikkusest päikesekahjustusest. Lõunamaapuhkuste, aktiivse päevitamise ja solaariumide populaarsuse tulemusena esineb seda seisundit üha enam ka noorte, kahekümnendates eluaastates naiste hulgas.

Proovi:

Pane kohe kinni aeg nahaarsti juurde, kes üsna tõenäoliselt on suuteline nahamoodustise eemaldama. Umbes 5% järelevalve ja ravita keratoosidest kujuneb hiljem kartsinoomiks, mis on teine kõige levinum nahavähi vorm melanoomi kõrval.

 

5. Kui sul on kätel pisut lõhenenud nahk  ja sügelevad üksikud punnid, mõnikord  ka vedelikuga täidetud villikesed.

Sul võib olla atoopiline või kontaktdermatiit. Seisund ägeneb nimelt talvisel perioodil  ja külma ilmaga. Nahk ei talu üldse tavalisi pesutooteid (iseäranis nõudepesuvahendeid või muud kodukeemiat) ega naha puhastusvahendeid.

Proovi:

Pese käsi glütseriiniseebiga. Kui käed  on ka pärast seda tundlikud, määri käsi rammusa niisutuskreemiga. Parimad ja kõige neutraalsema koostisega on apteegis müüdavad nn baaskreemid. Kasuta nõusid pestes ja majapidamistöid tehes kummikindaid. Enne uinumist hõõru kätele rahustavat kätekreemi või kosutavat külmpressitud õli (nt kookos- või mandliõli) ja pane ööseks kätte puuvillakindad. Kui käed on pidevalt lõhenenud, palu arstil ravikreem välja kirjutada.

Sarnased artiklid