Nippe püsikupeenra koostamiseks. Valik on tohutu
Aarne Kähr
Kukekannus. | Shutterstock

Varakevadest hilissügiseni õitsva püsilillepeenra koostamine on väga raske ülesanne. Paratamatult tekib perioode, kus on väga vähe õitsejaid. Kogemus õpetab ja kõige sobivamate õite leidmiseks tuleb aeg-ajalt üht-teist välja vahetada.

Püsilillede sortiment on sedavõrd suur, et üsna võimatu on anda täpseid soovitusi liikide ja sortide kohta. Sobivaid taimi aitab leida see, kui teed kindlaks peenra pakutud kasvutingimused ja valid selle järgi käsiraamatutest ja (neti)kataloogidest välja kõrguse, õievärvi, õitseaja ja muude omaduste poolest sobilikud liigid-sordid. Neid on külluses, et rajada traditsiooniline mitmerindeline peenar igasse kasvukohta.

 

Mõned soovitused

 

* Lühiealised püsikud – näiteks aed-kurekell, paljavarreline kukekannus, verev sõrmkübar ja hiid-ogaputk – on küll väga ilusad, aga lähevad ruttu välja ja need tuleb asendada.

* Püsilillepeenras tekitavad tüli võsunditega jõudsalt levivad liigid, nagu tonditupik, sügis-kuldvits, odajas raudürt, paljud mündid jt. Kõrrelistest tasub vältida päideroogu ja luga, mis ajavad tohutult juurevõsu.

* Targem on hoiduda rohket isekülvi andvatest taimedest. Sellised on näiteks lupiin, ogaputk, käoking ja kurekell.

* Kevadel võivad mitte tärgata siilkübarate ja murtudsüdamete uuemad sordid, mõrsjalilled, peekerlilled jt. Põhjuseks niiskusõrnus, kehv külmataluvus vms.

* Kaheaastaste lillede suur puudus on see, et pead neid igal aastal varuma ja istutama.

* Kujunda peenar nii, et poleks vaja täita tühikuid suvelilledega – see rikub puhta püsilillepeenra stiili.

* Varu võimalikult palju taimi valmis, et saaks peenra ühekorraga täis istutada. Kui taimi pole piisavalt ja jäävad tühjad lapid, mõjub peenar ebatäiuslikult ja kurvalt.

* Hakka taimi varakult hankima, siis jääb aega neid ise paljundada ja saad raha kokku hoida.

* Kui sa pole taimekollektsionäär, siis ära püüa istutada võimalikult palju liike ja sorte – tulemus jääb rahutu. Eriilmelisi taimi olgu pigem vähem, aga suurte laikudena. Nii on mulje mõjuvam.

 

Tõstetud peenar meeldib taimedele
 

Tee püsilillepeenar ümbritsevast maapinnast 20–30 cm kõrgem. See loob meie kliimas soodsamad tingimused taimede kasvuks.

* Muld soojeneb kevadel kiiremini ja püsib sügisel kauem soe.

* Talviste sulade liigvesi ei vaeva taimi, sest see valgub kallakult ära.

* Tõstetud peenras, mis on tehtud heast viljakast mineraalmullast, saab püsililli kasvatada ka raskel savimaal, happelisel turbamullal ja vaesel liivapinnasel.

Kõige lihtsam on maad ette valmistada nii, kui kuhjad sügisel sellele paksult lehti. Kevadeks on lehehunnik kokku vajunud, murukamar kõdunenud ja muld kobe.

 

Allikas: Kodu&Aed Aiavihik

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid