Pehmed ruumiloojad. Vaip kodu järgi või kodu vaiba järgi?

Elen Luht
Vaip on alati moes, küsimus on materjalis, suuruses, värvis, mustris. | Shutterstock

Remondi puhul on vana nali, et põrandaliistud jäävad pikalt oma aega ootama. Sisustades võib juhtuda, et sellesse rolli satuvad vaibad ja muud väiksemad tekstiilid. Talve hakul ei saa aga pehmetest hubasuse loojatest kuidagi mööda vaadata.

Hubase ruumi armastus ja igatsus on väga inimlik. Õigupoolest on see üks kodude, isegi kontorite ja välisruumide kujunduses enim mainitud märksõnu. Järelikult tuleb sellesse tõsiselt suhtuda. Hubasust ei määra vaid visuaalne pool, vaid sama tähtsad on ka puudutus ja tunnetus.

Kui ruumis vaipa pole, ei pruugi seda kohe märgata, küll aga tõmbab endale tähelepanu see tunne, et miski on puudu. Vaibad ja tekstiilid tõesti loovad ruumi. Diivani järgi saab kohe aru, kus asub elutoa istumisala, kuid vaip aitab seda ala ka laiemalt määratleda ja ruumis maksma panna. Rääkimata sellest, et vaibale on soe varbaid toetada, ning oma panuse annab tekstiil ka helide summutamisel. Need ongi hubasuse kolm külge: meeldiv silmale, kompimismeelele, kõrvale.

 

Mis on moes?
 

Vaip on alati moes, küsimus on materjalis, suuruses, värvis, mustris. Loomulikult peab iga tekstiil sobituma tervikusse. Vahel on ka vastupidi: olemas on vaip oma meeldiva mustri ja tonaalsusega, mille järgi saab kujundada ülejäänud kodu. Kui vaip on väga kirju, siis võiks fantaasiat natuke taltsutada ning valida välja mõned toonid ja motiivid, mida muus kujunduses korrata.

Trendid juhivad meid praegu tekstiilivalikul tagasihoidlikusse loodussuunda: moe lemmiktoonid on liiva-, pilve-, muru-, kuivanud lehe või tuhakarva. Väga armastab mood hetkel ka (kunstlikku) karusnahka. Valge koheva lambanaha kõrvale on tulnud lühikese karvaga mosaiiksed suuremamõõdulised vaibad, mis sobivad hästi diivani ette või söögilaua alale. Mosaiik jätab küll pigem kirju mulje, kuid halli tonaalsusega mängiv vaip jääb efektsusest hoolimata pigem taustarolli ning sobib seega ka juba väljakujunenud interjööri.

Praegused trendid on selles mõttes kavalad, et uue vaiba puhul pole vaja teha interjööripuhastust – uus, diskreetses gammas vaip asendab vana ja kulunu pikema kärata. Kuid samamoodi nagu pole olemas ühesuguseid inimesi, on ka kodud kõik eriilmelised. Mõnda koju sobib kõige paremini särtsakam põrandakate ning seda lahendust ei tasu siis valitseva trendi kartuses minna lasta.

 

Naturaalne või sünteetiline
 

Naturaalne materjal on mitmest küljest parem kui sünteetiline, nii et võistlusse sattudes on esimesel alati edumaa. Eriti kehtib see eluruumidesse ja magamistubadesse tekstiile valides, kuid sünteetika võib mõnel juhul siiski võidu napsata. Sünteetika on üldjuhul vastupidavam ja seda on kergem puhastada, näiteks sobib see materjal lemmikloomadega koju. Tasub aga tähele panna, et sünteetikal ja sünteetikal on vahe. Kui see tundub juba poes käe all kahtlane, siis ega ta kodus põrandal varbaga katsudes paremaks muutu.

 

Looduslik materjal:

Pluss: looduslik materjal hoiab paremini sooja, ei tekita staatilist elektrit ja tundub käe-jala all mõnusalt loomulik.

Miinus: villavaipa hakkab kogunema tolm, mis võib omakorda hakata tekitama allergiat. Ka on naturaalset materjali keerukam puhastada.

Sünteetiline materjal

Pluss: vastupidavam ja sobib keerulisematesse tingimustesse. Sõltuvalt materjalist on sünteetilisest kiust vaibad kergemad ja vahel pehmemad. Enamasti ka soodsam valik.

Miinus: võib tekitada staatilist elektrit, mis tõmbab ligi tolmu ja mustust. Jala all tundub jahedam kui naturaalne materjal. Võib tekitada allergiat.

 

Helisummutus

Olgu tuba suur või väike, ilma pehmete või tekstuursete heli neelavate pindadeta saab hääl segamatult ruumis edasi kajada. Vaip üksi siiski ruumist kaja ära ei võta, kuid ta aitab selles asjas tõhusalt kaasa. Lihtsustatud reegli järgi peaks ruumis vähemalt kolm külge olema kaetud heli neelava materjaliga, et tekitada ka akustiliselt meeldiv keskkond. Heli nimelt ei liigu ainult seintelt edasi-tagasi, vaid ka üles-alla. Seega, mida rohkem on tühja siledat pinda, seda kauem on helil võimalik enne sumbumist ruumis heliseda-kõmiseda.

 

Rõduvaibad
 

Terrassile või rõdule vaipa otsides on kõige olulisem märksõna ilmastikukindlus. Spetsiaalseid veekindlaid vaipu tuleb eelistada ka näiteks sauna eesruumis või treppidel ja koridorides. Tänapäeval ei tähenda aga veekindlus enam õhukest ja karedat vaipa, neid on ka pehmemaid ja kõrgema karvaga. Tasub lihtsalt jälgida, mida tootja on vaiba kasutusala kohta ära märkinud. 

 

Esikumatid

Aga miks esikusse vaip, kui see nagunii mustaks saab? See ongi põhjus, miks esikus võiks vaip olla. Siis peab see kinni suurema liiva ja ülejäänud kodu jääb seega puhtamaks. Väiksema vaibakese või jalamati asemel on mõistlik kaaluda ka seinast seinani paigutatavat esikuvaipa, mis muudab esiku üldmulje ühtlasemaks. Sellise vaiba puhul jääb ära ka „vaiba sõitmise” probleem, mis tekib eriti teravalt lemmikloomadega kodudes.

 

Padjakuhilad
 

Värvi, olgu siis mahedamat või toonilt rikkamat, saab interjööri tuua väiksemate vahetatavate detailidega. Kõige kergem on aeg-ajalt ruumi iseloomu muuta padjakatete ja pleedidega. Ruumi värskenduseks pole vaja isegi uusi patju osta. Padjakatteid müüakse ka eraldi. Kuid miks mitte võtta kätte hoopis õhtune näputöö ning uued padjakatted kas või ükshaaval ise valmis õmmelda. Võib-olla tuleb meelde, et vanaema sahtlis on mõned väärikad tikitud või heegeldatud padjakatted – kui nende õdusate lilltikandite ja geomeetriliste heegelmustrite väljapanekuks üldse õigemat aega saaks olla, siis on see just nüüd, novembrijahedas ja küünlahõnguses kodusoojuses.

 

Pleedid
 

Ajakirja kaunite ilupiltide diivanitel on pehmete patjade kõrval tihti veel üks asi, mis sinna mitte niisama ilu pärast ei satu – väike tekike, pleed, mis tõmmata õhtul õlgadele või hommikul põlvedele. Kui ta on olemas, armastavad seda kõik pereliikmed vanusest ja soost hoolimata. Seejuures pole isegi tähtis, kas see pleed ülejäänud koduga täpselt sobibki. Ta võib olla ka täiesti teisest ooperist ja ikkagi sisekujundusse passida, sest tegu on väikese ning pidevalt kuju ja asukohta muutva esemega. Kui on soov kindla peale minna, siis valged, kreemikad, hallikad, isegi rahulikud rohekad, roosakad ja sinakad toonid on hea valik.

Rohkem tähelepanu võiks aga pöörata materjalile.

Esiteks, et see oleks pehme ja mõnus. Teiseks aga, et kuu aja pärast ostu kahetseda ei tuleks, siis tuleks vaadata lõngatihedust. Mida tihedam kude või materjal, seda paremini peab ta ka vastu näiteks lemmikloomade ülekäimisele.

Pleedi kõige suurem pluss on aga see, et selle saab kerge vaevaga välja vahetada. Las suvisem, linasema moega katteriie talvitub kapiriiulil, seni kuni pehmed ja soojad tekstiilid võimust võtavad.

Sarnased artiklid