Silmapaistev garderoob nõuab head eeltööd

Urve Vilk
Garderoobi disaini puhul on valikuvõimalusi seinast seina. | Shutterstock

Hästi planeeritud garderoob mahutab kõik kodus oleva, alates rõivastest ning lõpetades kohvri, tolmuimeja ja triikimislauaga.     

IN VIVO OÜ juhatuse liige Anneli Koit soovitab garderoobi kavandamisel esimese asjana ära mõõta ruum, kuhu garderoob tuleb – kõrgus, laius ja sügavus. Edasi soovitab ta mõelda sellele, mida kapis hoidma hakatakse.

“Seda, kui mitu riiulit ja mis suuruses need tulevad, ei pea inimene ise teadma, selle aitab salongis konsultant paika panna,” kinnitab Koit, et pigem tasub tellijal mõelda sellele, millist stiili ja värvi ta eelistab. Värvid ja materjalid võib tellija ise paika panna, kui see aga tundub liialt raske, tasub salongi kaasa võtta fotod kodust ja seal kasutatud materjalidest näidised, et konsultandil oleks lihtsam disainilahendusi pakkuda.

OÜ Soodnegarderoob juhatuse liikme Andrus Ulpuse sõnul aitavad materjalide ja toonide hulgast valiku tegemisel edasi järgmised küsimused: mis värvi on ruumis põrand ja seinad, mis värvi on mööbel ning kui palju on ruumis päevavalgust.

OÜ V-Disain juhatuse liige Veiko Valjala nendib, et on neid, kes teevad ära eeltöö, aga ka neid, kes projekti algfaasis kaasa ei mõtle.

„Öeldakse, et tehke midagi. Aga hiljem võib selguda, et kohver või triikimisalus ei mahu garderoobi ära või pole tolmuimejat kusagil hoida,” räägib ta, et tuleks mõelda kodus olevate esemete kujule ja suurusele. Neile, kes planeerimisega hätta jäävad, on salongis olemas näidised, mis annavad aimu, kuidas ja mida saab kokku sobitada. “Aga on neidki, kes teevad tellimuse interneti teel ära ega võta planeerimiseks piisavalt aega, vaid tahavad saada kohe ja kiiresti – juba eile oli kappi vaja.”

 

Tellimine võib pere tülli ajada


Ulpus lisab, et on kliente, kes tellivad garderoobi interneti teel, olles siiski kursis, milliseid materjale nad soovivad, aga ka neid, kes tulevad kohale, võtavad erinevad materjalid sobitamiseks välja, ent ei suuda sellest hoolimata otsuseni jõuda. „On kliente, kelle jaoks müügiprotsess võib olla pikk ja vaevaline, tekivad emotsioonid ja minnakse tülligi.”

Kuigi tellimusi tehakse ka vaid internetis oleva informatsiooni põhjal, soovitab ta siiski salongist läbi käia ja materjalid oma silmaga üle vaadata, sest fotol võivad asjad tegelikkusest mõnevõrra erineda.

Koidu kogemusel tehakse disaini puhul valikuid seinast seina. “Uuematesse korteritesse valitakse rohkem skandinaavialikku stiili ja klassikat. Vanemates majades ja vanemad inimesed valivad aga oma väljakujunenud maitse järgi," jätkab ta, et lahendusi on olnud väga erinevaid, nii mõnedki neist üsna silmapaistvad. “Näiteks täielik asümmeetria ustel või siis huvitavad fotolahendused – pildid elanikest. Ka tugevate värvikontrastidega on mängitud."

 

Mängitakse ka värvikontrastidele
 

Ulpuse sõnul võib liuguste sisuks olla peegel, melamiinplaat, värvitud klaas, bambusplaat, fotoklaas jne. “Peegleid on meil kolme tüüp – kirgas, hall ja pronksivarjundiga. Neist kõige minevam on kirgas," ütleb Ulpus, et seda valitakse palju arvatavasti selle soodsama hinna tõttu. Halli, mis on külmema varjundiga, väga ei taheta, sest see ei sobi ruumi, kus on vähe valgust, kuna muudab selle veelgi pimedamaks.

Sageli valitakse garderoobiuste raamid uste tooniga sobivad. „Näiteks on populaarsed rahulikku tooni kapiuksed ja ustega ühte sulanduvad raamid, ent valitakse ka kontrastidel põhinevaid värvikombinatsioone – valgele uksele must raam, juhul kui soovitakse värve rõhutada.”

Liuguksi on põhivalikus neljas eri kujus – kandilisemad ja ümaramad ning viies eri toonis. “Kujult valitakse uksi enim kandilisi. See on ilmselt seetõttu nii, et need on teistest veidi soodsamad," jätkab Ulpus, et toote sisseostuhindu mõjutab näiteks see, kui palju nende tootmiseks aega kulub.

 

Populaarsed on kuldsed raamid
 

Raame on viies toonis: hõbedane ehk matt alumiinium, matt kuldne, roostevaba teras, valge ja must. "Need kõik on ühtemoodi kvaliteetsest alumiiniumist valmistatud, viimased kaks värvitud."

Kõige rohkem ostetakse Ulpuse sõnul praegu kuldset ja roostevaba, mis on modernsema väljanägemisega ja lähevad hästi kokku melamiinplaatidest seintega. Mõnda aega tagasi läksid aga tema sõnul hästi pronksised.

OÜ Liuglev Uks juhatuse liikme Taimi Linamägi sõnul on garderoobisüsteemide puhul neil populaarseks muutunud hõlmikuksed, tänu mille kokku volditavusele pääseb ligi kogu garderoobikapi sisule korraga.

 “Lisaks sellele, et need võimaldavad avada kappi saja, mitte viiekümne protsendi ulatuses, on hõlmikuksed uudsem ja kaasaegsem lahendus, kui pikalt kasutuses olnud liuguksed,” ütleb Linamägi.

Samas möönab ta, et on neidki, kes eelistavad jätkuvalt liuguksi. “Kui hõlmikuks nõuab 100 cm sügavust, siis liuguks seda ei vaja, seda saab ka väiksemasse nišši paigutada.”

 

Olulist rolli mängib eelarve

 

“Tootehinnad on seinast seina,“ märgib Koit, et hinnad võivad erineda kümme ja rohkemgi korda ehk saab nii soodsamalt, kui kallimalt. "Kõige odavam kapp, mille olen müünud, on olnud 200–300 euro ringis ja kõige kallim 6000–7000 eurot."

Hind sõltub kasutatud materjalist, furnituurist, ustest ja sellest, kas sisu pannakse kokku lihtsatest mööblidetailidest või valitakse keerulisemad süsteemid. 

Samas universaalset lahendust, mis kõigile sobiks, tema sõnul pole. “Garderoobi sisu sõltub, kas peres on lapsi ja kui palju neid on ning mis vanuses. Kui  mitu tuba on kodus, kas lisaks on kappe ja panipaiku jne."

Valjala sõnul näeb saksa furnituuritootjate videoid vaadates, mida kõike tänane tehnoloogia suudab – nupuvajutusega avanevad kapiuksed, automaatika abil avanevad ja sulguvad sahtlid jne. “Palju põnevat on välja mõeldud, aga vähe on neid, kes seda endale lubada saavad,” tunnistab ta, et asjad jäävad paraku sageli raha taha.

“Innovaatilisi projekte on, aga pigem siiski vähe, rohkem on neid ehk mõnes uusarenduses Tallinnas, aga meie paikneme Tartus,” jätkab Valjala, et pigem valivad nende kliendid korvsüsteemide, riiulite ja sahtlite vahel ning võtavad hindu arvesse võttes riiulid ja riidepuud, mis on kõige odavamad.

 

TELLIMISEL VÕTA ARVESSE

Kui garderoobi jaoks on olemas nišš või eraldi garderoobituba, ei ole enamasti mõttekas külje ja vaheseinu teha täpselt toa laeni. Piisab, kui need on ca 2–2,1 m kõrgused (kõrgemate ruumide korral ka kõrgemad) nii, et ülespoole tekib üks suur, kogu kapi laiuses olev riiul. Sinna on samuti mugav paigutada erinevaid pikemaid ja suuremamõõtmelisi asju, näiteks kohvrid, talvesaabaste karbid, sporditarbed jne.

Garderoobikapi kogusügavus koos ustega võiks olla vähemalt 600–650 mm ja võimalusel rohkemgi, kuid soovitatavalt mitte üle 800 mm, sest siis on juba väga raske riiulite tagumisele osale ligi pääseda.

Kuna riiuleid ja sahtleid saab üldjuhul toota erinevate sügavustega ja korve on samuti erinevates sügavustes (400 mm ja 500 mm), siis enim mõjutab kapi sügavust just riputatavate riiete jaoks vajalik ruum kapi uste ja tagaseina vahel. Juhul, kui ruumi mõõtmete tõttu ei ole võimalik nii suurt sügavust jätta, võib kasutada väljatõmmatavaid riidepuutorusid, tänu millele saab riideid hõlpsalt üksteise taha riputada.

Riiulite kõrgused võiksid olla ca 25–35 cm, madalamad on ebamugavad ja kõrgemad raiskavad ruumi. Riiulite pikkus võiks olla kuni 100 cm, riiulid pikkusega üle 120 cm tuleks altpoolt toestada püsttoru või vaheseinaga.

Riputatavate riiete jaoks on vajalik, et kapi sügavus oleks minimaalselt 50 cm, nii mahuvad riided mugavalt riidepuu abil rippuma ega sega liuguste liikumist.

Riidepuutorusid saab püsttoru abil panna kahele tasandile. Ülemine toru kõrgusele ca 1,9–2,0 m ja teine selle alla kõrgusele umbes 1 meeter põrandast. Lühemaid riideid saab riputada üldjuhul 90–100 cm kõrgusel asuvale torule. Pikemate riiete (mantlid, kleidid jne) jaoks soovitame jätta kõrguse ca 140–160 cm. Sahtlite asukoht võiks olla ca 5–150 cm kõrgusel põrandast. Korvide asukoht võiks olla põrandapinnast alates kuni kõrguseni ca 2 m.

Korvide eelis sahtlite ees kõrgemal kui 1,5 m on nende hea läbipaistvus ja lihtne kapist välja võtmise võimalus. Seetõttu on sealt ka lihtsam oma asjade leidmine. Korve soovitatakse kasutada T-särkide, voodipesu, saunalinade, sviitrite jms hoidmiseks. Kõrgema servaga korvid võiksid olla suuremate esemete hoidmiseks, nagu tekid, padjad jne ning madalamad korvid väiksemate asjade jaoks.

Sahtleid soovitatakse peamiselt sukkade, sokkide, kinnaste, sallide ja väikese pesu hoidmiseks. Oma asjadest kiire ja parema ülevaate saamiseks on võimalik sahtlitesse tellida sahtli sisud ehk lahtrid.

Riiulid on garderoobisüsteemi loomisel soodsaim lahendus ja seetõttu mõistlik valik piiratud eelarve korral.

Parima tulemuse saab erinevaid süsteeme ja furnituure omavahel kombineerides. Ruumi parema ärakasutamise ja riiete heade hoiutingimuste eesmärgil võib panna kapp kingakorve, kingareelinguid, püksiriputeid, lipsuhoidjaid ja miks mitte ka nagisid.

Spetsiifilisemate soovide jaoks võib kasutada ka siinide peal liikuvaid riiuleid, ülalt alla liikuvaid riidepuutorusid (riidepuulift) või välja tõmmatavaid koristustarvete hoidjaid ja pööratavaid peegleid.

Allikas: Liuglev Uks ja IN VIVO

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid