Tadelakt on traditsiooniline Maroko krohvimistehnika veekindlate pindade saamiseks. Selle loodusliku eksootilise materjali sideaineks on eriliste omadustega hüdrauliline lubi, täiteaineteks erineva fraktsiooniga räniliivad, purustatud merekarbid, erinevad savid, marmorisõelmed, tselluloos ja tuhk. Krohvisegu on mineraalse koostisega ega sisalda kunstaineid. Tadelakti pind on täielikult vett hülgav, seetõttu sobib see ideaalselt niisketesse ruumidesse. Vaatamata tihendatud ja poleeritud krohvipinnale ja sellest tulenevale veekindlusele ei takista materjal veeauru liikumist, hoides ära hallituse ja liigniiskuse tekke ruumis.
Maroko tadelakti krohvisegu on toodetud traditsioonilisel moel Maroko Marrakeshi linna ümbruses. Teadaolevalt ainult selles piirkonnas leidub eriliste hüdrauliliste lisanditega lubjakivi, mis annab tadelaktile suure pinnatiheduse ja veekindluse. Traditsiooniline käsitsi tootmine ei võimalda alati ühtset kvaliteeti, seega võib Maroko tadelakti krohvisegu erinevate partiide kuivainete koostis ja naturaalne värvus mõnevõrra varieeruda. Tadelakti kulu on 4–5 kg/m2 ja naturaalne toon hallikas-beežikas-valge.
Kalkdesigni tadelakti krohvisegu tera suurus on väiksem kui Maroko tadelaktil ja see vajab siledat aluspinda. Krohvisegu kulu on 1,5–2 kg/m2 ja naturaalsed toonid on naturaalne valge, liivakollane ja hall. Kreidezeiti tadelakti krohvisegu tera on keskmise suurusega ja see vajab karedat aluspinda. Krohvisegu kulu on 2,5 kg/m2 ja naturaalne toon on soe valge. Kreidezeiti tadelakti krohvisegu on toodetud Saksamaal ettevõtte Kreidezeit poolt. Oma olemuselt ja omadustelt on see toode valmistatud Maroko tadelakti krohvisegu põhjal.
Kuidas krohvisegu valmistada?
Pulbrimass tuleb segada puhta külma veega, seejärel vispeldatakse seda, kuni moodustub ühtlase konsistentsiga pastataoline mass. Kuna Maroko tadelakti krohvisegu sisaldab suurel määral hüdraulilist lupja, mis veega kokku puutudes kustub, tuleb seda vähemalt üle öö vees leotada. Parem on, kui segu seisab anumas suletuna 3–4 päeva, aga see võib seista isegi mõne nädala.
Siinjuures on oluline, et anum oleks kaetud kaane või kilega ja segus oleks piisavalt vett. Kalkdesigni tadelakti krohvisegu tuleb ära kasutada 5–8 tunni jooksul. Kreidezeiti segu kestab kauem – see tuleb ära kasutada 8–10 h jooksul. Tadelakti krohvisegule võib panna maksimaalselt 10% pigmenti. Sobivad kõik aluselises keskkonnas püsivad pigmendid. Kalkdesigni naturaalne valge toon vajab oluliselt vähem pigmenti kui teised tadelakti krohvisegud.
Aluspind olgu puhas!
Tadelakti aluspinnaks sobivad kõik mineraalsed lubi- ja lubitsementsideainetel baseeruvad krohvid. Aluspind peab olema puhas tolmust, rasvast, õlist, lahtistest osakestest ja muudest nakkumist raskendavatest ainetest. Aluskihis ei tohi olla läbitungivaid aineid (nt pigi, tuhk). Pudedad krohvi- või müüritiseosad tuleb eemaldada, teha parandused või katta uue viimistluskihiga. Imavaid poorseid pindu tuleb eelnevalt kruntida. Niiskes ruumis tuleb valida ka vastav krunt.
Maroko tadelakti krohvisegu jaoks tuleb siledad pinnad (nt kips- ja kipskiudplaadid) eelnevalt katta teralise hea nakkuvusega mineraalse krundiga ja krohvida hüdraulilise või tsemendisisaldusega lubikrohviga.
Kalkdesigni tadelakti krohvisegu jaoks tuleb siledad pinnad eelnevalt kruntida (nt kips- ja kipskiudplaadid) peeneteralise hea nakkuvusega mineraalse krundiga. Hüdroisolatsiooniga kaetud pindadel soovitatakse kasutada plaatimissegu. Märjale plaadisegule paigaldatakse plastikust raabitsvõrk, lastakse kuivada ja krohvitakse hüdraulilise lubikrohviga.
Krohvimine ja poleerimine
Krohvisegu kantakse ettevalmistatud ja korralikult niisutatud aluspinnale metallist või plastikust kellu või pahtlilabidaga. Maroko tadelakti krohvisegu optimaalne kihi paksus on ~ 5 mm, Kalkdesigni puhul ~ 2 mm ja Kreidezeiti puhul ~ 4 mm.
Segu pealekandmise ja esialgse silumise järel lastakse tadelaktil jälle taheneda. Omapärasema tulemuse saab, kui pinna tihendamiseks ja poleerimiseks kasutada kivi, millega tehakse väikeseid ringikujulisi liigutusi. Sobivateks poleerimiskivideks on ilma poorideta tugevad kivid. Tadelakti pinna silumine, tihendamine ja poleerimine on oluline seetõttu, et sel moel saadakse väga suure pinnatiheduse ja veekindlusega viimistletud pind.
Läike ja täieliku veekindluse saamiseks kaetakse pind tavaliselt järgmisel päeval oliiviõliseebiga – soovitame kasutada Maroko oliiviõliseepi. Seepi võib pinnale kanda pintsli või käsnaga. Lühikese kuivamise järel, kui enamik seepi on pinnalt kadunud, poleeritakse pinda uuesti kiviga. Oliiviõliseebi ja lubikrohvi reageerimisel tekib täielikult vett ja mustust hülgav pind.
Juhul kui tadelakt tehakse pinnale, kuhu satuvad sageli veepritsmed, tuleb pind uuesti seebitada ja õhukese kilega poleerida. Lõpliku tugevuse saavutab tadelakt alles mitme kuu möödudes.
Kuhu tadelakt sobib?
Tavaliselt pannakse tadelakt pindadele, mis jäävad jooksva vee alla – eelkõige dušinurka. Ülejäänud vannitoa seintele sobivad siseviimistlusena näiteks kõik lubjatooted. Tadelakti võib kasutada ka köögi tasapindade viimistlemiseks, lisaks sobib see basseini- ja saunaruumidesse. Mõnda aega tagasi oli trendikas katta tadelaktiga kaminaid.
Pigem soovitatakse tadelakti lasta seina panna spetsialistidel (eriti pinna puhul alates neljast ruutmeetrist), sest protsess on keskmisest keerukam ja kallim. Kui aga soovitakse töid ise teha, on soovitatav läbida vastav koolitus ja veenduda, et saadakse ise hakkama.
Tadelakt on väga populaarne materjal ja üha enam saavad inimesed aru, et plaatimine pole ainus ja kõige tervislikum variant. Tadelakti looduslik koostis laseb ruumidel hingata, tagades hea ruumikliima ja tervisesõbralikkuse. Peale selle näeb tadelakt seinas ainulaade ja hinnaline välja ning nagu kõigi looduslike materjalide puhul – kui tadelakt on seinas, võib inimene kindel olla, et teist samasugust seina ta kellegi teise kodust ei leia.
Põhiline viga tadelaktiga töötamisel on see, et korraga võetakse ette liiga suur pind ega tabata erinevate kihtide vahelisi kuivamishetki. Kui õige hetk maha magada ja tadelakt liialt kuivaks muutub, ei saa enam edasi minna ja viimistlustöö on n-ö mokas. Üks kogenenud töömees teeb päevas valmis 4–5 m2.
Määrdunud pind puhasta kohe!
Tadelakti pind on mustust hülgav tingimusel, et pind puhastatakse kohe! Pinda tuleb puhastada vee ja pehme lapi või käsnaga. Soovituslik on lisada pesuvette oliiviõliseepi. Teisi puhastusvahendeid või tugeva pinnaga käsnu ei tohi kasutada. Kui tadelakt puutub regulaarselt kokku veega (nt dušinurgad, valamud, vannid) on soovitatav iga 2–3 kuu järel katta tadelakti pind oliiviõliseebiga ja poleerida kilega.