Tähtsad aiatööd | Närpi suvelilli ja näpista viinapuud
Kaja Kurg
Suuremate õitega suvelilled vajavad närtsinud õite eemaldamiseks aiapidaja abi. | Shutterstock

Kuidas õigesti peaks viinapuud näpistama ja mida tähendab närpimine?

Närpima ehk närbunud õisi eemaldama – aednikud ja lillekasvatajad on leiutanud igati suupärase sõna selle tähtsa töö kohta, mis soodustab suvelillede õitsemist. Kui pisikeste õitega lilled, nagu näiteks südajad suuterad ja puispetuuniad, puistavad ise närbunud õied maha, siis pelargoonid, suureõielised petuuniad jt suuremate õitega suvelilled vajavad selleks aiapidaja abi.
Lõika õiejäänused ära koos õievarrega, sest siis eemaldad ka seemnekoja ja taim hakkab seemnete küpsetamise asemel uusi õisi kasvatama.


Näpista viinapuud!
 

Viinapuuväädid kasvavad väga kiiresti ja jõuliselt. Kui sa neid suve jooksul üldse ei kärbi, tekib kasvuhoonesse nii paks lehemass, et sellest ei tungi läbi enam ükski päikesekiir. Saak jääb valguse vähesuse tõttu kesiseks ning valmib hiljem.
Eemaldama peab suvel moodustunud rohtsed võrsed ehk ennakvõrsed. Need kasvavad välja lehekaenaldest ja võivad suve jooksul venida mitme meetri pikkuseks, neile tekivad omakorda uued kasvud jne. Ära murra ennakvõrset täiesti välja, vaid näpista see ära esimese lehe pealt (siis hakkab lehekaenlas olevat punga toitma kaks lehte: suur ja vanem, mis on saaki kasvataval võrsel, ning noor ja väiksem, mis on ennakvõrsel).
Viljakandvat viinapuud on vaja suvise hoogsa kasvu ajal korrastada pidevalt. Rohtsed võrsed murduvad kergesti ja neid on lihtne käega ära võtta.
Iga kord viinapuust mööda jalutades näpsa mõni ülekäte läinud lopsakas võrse naksti! ära ja olukord püsib erilist vaeva nägemata kontrolli all.

Sarnased artiklid