Talvel kasulikud aiatööriistad

Kristo Maripuu
Husqvarna
Saed erinevad nii võimsuse, kui ka erineva mugavuse poolest. | Shutterstock

Mis on need tööriistad, mis on talvel suureks abiks nii koduaias kui maatöödel? Milliste tööde jaoks neid kasutada ning kuidas hoolitseda nende eest ka siis, kui temperatuur langeb kõvasti alla nulli?

Lumepuhur

Lumepuhur on lumelabida kõrval muutumas üheks populaarseimaks talviseks tööriistaks, mis leiab oma tee aina enamatesse koduaedadesse. Kes tahab oma aeda ja teid puhastada lumest lihtsama vaevaga, eelistab kindlasti lumelabidale lumepuhurit.

Peamine erinevus lumepuhurite vahel on nende võimalik töölaius ehk kui suurt hulka lund saab nendega korraga lükata. Sobiva masina valimisel peaks lähtuma eelkõige kahest tegurist: kui suured on puhastamist vajavad alad ning kui suur on potentsiaalne töömaht. Valimisloogika on lihtne – mida suurem on puhastamist vajav ala ning mida tihedamini on vaja lund puhastada, seda suurema töölaiusega lumepuhuri peaks valima. Lisaks, kui tegemist on paksema lumega või on pind ebatasane või on rohkem kallakuid, siis tasub kaaluda lintidega mudelit, mis pakub paremat haaret.

Samuti oleks kasulik arvestada ka mootori võimsusega: enamik kodusesse kasutamisse sobivaid lumepuhureid on võimsusega 4,5 kW kuni 8,25 kW. Kui plaan on kasutada lumepuhurit palju ja kaua, siis tasub võtta pigem suurema mootoriga masin.

 

Raider

Peamiselt muruniidumasinana tuntud raider on tõeliselt funktsionaalne: sobivate lisatarvikute korral on kevadel võimalik seda kasutada muruõhutajana, talvel aga lükata selle abil lund. Seega võib kaaluda, kas lumepuhuri soetamise asemel on hoopis mõttekam osta sobiv raider, millele saab talvel kinnitada lisatarvikuna lumepuhuri või -saha.

Lume koristamiseks sobivad küll mõlemad lisatarvikud, kuid lumepuhurit on mõnevõrra lihtsam kasutada: see sobib paremini erinevate ilmaoludega ning saab hakkama ka rohkema lumega.

Raideri talvel kasulike lisatarvikute hulka kuuluvad ka puisturid, mille saab kinnitada raideri tagaosasse. Neid kasutatakse eelkõige libedusetõrje materjali (nt liiva või soola) teele puistamiseks. Igal ajal tuleb kasuks raideri tagaosasse haakeseadmesse kinnitatav järelkäru, millega saab vedada raskusi kuni 225 kg ulatuses – talvel nt küttepuid.
 

Lehepuhur
 

Paljud ei tea, aga kergema ja vähesema lume korral täidab lumepuhuri rolli edukalt ka lehepuhur. Sellega saab autolt ära puhuda kergema lumekihi ning puhastada lumest ka väiksemaid alasid.

Lume puhumiseks sobivad põhimõtteliselt kõik lehepuhurid. Suuremate alade puhul on mugavam kasutada seljaskantavat mudelit, väikeste aladele puhumiseks on kergem kasutada käeskantavat mudelit.

Kui kasutada lume puhumiseks näiteks akutoitel lehepuhurit, siis tuleb meeles pidada, et akusid tuleb siiski hoiustada toatingimustes. Seega pärast kasutamist, viia masin taas sooja ja kuiva.
 

Kettsaag

 

Külma ilmaga kulub enamikes majapidamistes väga palju küttepuid. Paljud lõhuvad küttepuid kirvega, kuid  küttepuude ettevalmistamiseks, näiteks järkamiseks, kasutatakse  ka kettsaagi, et töö läheks lihtsamalt ja kiiremini.

Kettsae valimiseks tasub eelnevalt mõelda, kui palju on vaja puid saagida. Saed erinevad nii võimsuse, kui ka erineva mugavuse poolest (nt käepideme soojendusega mudelid). Kui saagimist vajavaid puid ei ole just väga palju, sobib kenasti ka tavaline kodukasutusse mõeldud kettsaag (nn 100. seeria mudelid). Kui aga saagimist on rohkem ning aeg-ajalt on vaja teha ka metsatööd, siis on parem vaadata mudeleid alates 400. seeriast ülespoole. Peamiseks erinevuseks saagidel on kindlasti võimsus ja ketikiirus.

 

Aiatööriistade hooldamine ja hoiustamine talvel
 

Talvel peaks pärast iga kasutamist puhastama oma aiatööriistad lumest ja mustusest. Kui hoiustada külmakraadides puhastamata töövahendit, võib see jäätuda. Järgmisel korral võib töövahendi käivitamine olla raskendatud ja seda kahjustada.

Tähelepanelik peaks olema ka kütustega! Tavabensiinid seovad pikemaajalisel seismisel õhust niiskust. Sellises kütuses olev vesi võib talvel karburaatorites jäätuda. Seetõttu on soovitatav kasutada talvel bensiinimootoriga tööriistades alkülaatbensiine, milles ei ole vett siduvaid ühendeid.
Iga aiatööriista ostmisel peaks kindlasti tutvuma ka selle kasutusjuhendiga, kus on välja toodud konkreetsele tööriistale sobivad hooldamise juhised.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid