Tsitruselistest kasu ja kahju. Millal võib tekkida kaltsiumivaegus?

Mai Maser
Kõigi tsitruseliste viljad on hinnatud C-vitamiini sisalduse poolest, kusjuures kõige rohkem on seda apelsinis, siis sidrunis. | Shutterstock

Kas ja kui palju viivad tsitruselised kehast välja kaltsiumi? Mida oleks tarvis teada tsitruseliste söömisest?

Kui müügile tuleb suurel hulgal mandariine, annab see esimese signaali jõulude lähenemisest. Lisaks mandariinidele pakutakse nende ristandeid, nagu satsuma, tangeriin ja klementiin. Kõik need on mahlakad, hästi kooritavad ja eeterlike õlide sisalduse tõttu meeldiva lõhnaga.

Mandariinis on suhkrute ja orgaaniliste hapete vahekord suhkrute kasuks, mistõttu on see apelsinist ja sidrunist magusam. Seejuures annab 100 grammi mandariine sama palju energiat kui apelsinid, õunad või pirnid.

Apelsinid on mandariinidega võrreldes veidi kuivavõitu, kuigi samamoodi soodsa suhkrute ja hapete vahekorraga. Kõige hapumad on sidrunid, kuna neis on rohkesti sidrunhapet.

Kõigi tsitruseliste viljad on hinnatud C-vitamiini sisalduse poolest, kusjuures kõige rohkem on seda apelsinis, siis sidrunis ja natuke vähem mandariinis. Samuti annavad mandariinid rohkesti A-vitamiini eelvitamiini – seda kaks korda rohkem kui apelsinid.
 

Orgaanilised happed, mis seovad kaltsiumi

 

Kõik tsitruselised sisaldavad märkimisväärses koguses kaaliumi, fosforit ja magneesiumi; mandariinides on väga tervislik kaaliumi ja naatriumi suhe kaaliumi kasuks – see tasakaalustab mineraalainete ainevahetust ja soodustab seedimist.
Mandariini mahla bioaktiivsed ained pärsivad seedeelundites bakterite ja seente paljunemist, seevastu sidrun on tuntud kui väga hea maitselisand paljudele toitudele. Keeva veega ülevalatud sidrun lõhnab veel tugevamini ning seetõttu armastataksegi juua sidruniga teed. Kuid väga kuum tee võib C-vitamiini lagundada – sellepärast laske teel enne sidruni lisamist veidi jahtuda.

Kõige enam aga on sidrun rahvameditsiinis tuntud kui viirushaiguste leevendaja: seda soovitatakse kasutada koos meega kurgupõletiku, nohu ja köha korral. Lisaks selline segu rahustab ja soodustab und. Sidrunimahl sobib ka isu tõstmiseks, kuna ergutab seedenäärmeid. Kuid ettevaatust sidrunimahlaga liialdamisel: hapu mahl võib kahjustada hambaemaili.

Tsitruselistes leidub tõepoolest rohkesti orgaanilisi happeid, mis seovad kaltsiumi ja viivad seda mingil hulgal organismist välja. Sellepärast peaksid need, keda ohustab luude hõrenemine, tsitruselisi sööma mõõdukalt, mitte nendega liialdama.

Tuleb arvestada ka seda, et mandariin on tuntud allergilise reaktsiooni tekitajana, mistõttu ülitundlikule inimesele see vili ei sobi. Ka siin kehtib üldreegel: kõike võib süüa ja juua, kuid tuleb jälgida enesetunnet ning pidada ka tsitruselistega mõistlikult piiri.

Sarnased artiklid