Vahelduseks elupuuhekkidele - lehtpõõsahekid

Autor: Signe Kangur
maastikuarhitekt
Sisuturundus

Olenevalt aia suurusest ja kujust, kasutatakse hekke  nii pilkude varjamiseks tänava poolt, vahepiireteks erinevate aiaosade vahel, taustaks püsililledele või tuulevaiksete puhkenurkade tekitamiseks. Hekiga piiratud aed kannatab vähem ka öökülmade all.

Lisaks  väga levinud elupuu- ja kuusehekkidele, mille eelisteks on tuulepidavus ja tihedus ka talvisel ajal, on rikkalikult võimalusi kasutada erinevaid lehtpõõsaliike, mis kannatavad ka niiskemaid ja raskemaid savimuldasid ning on kergesti noorendatavad. Lisaks on mitmed liigid efektse võrsevärvusega just talvisel raagusoleku ajal (näiteks kontpuu sordid). Igale kasvukohale on võimalik leida sobiv taim.

Hekid jaotatakse üldistatult kaheks: pügatud- ja vabakujulised hekid. Neid saab omakorda kujundada kas kääbushekkidena, madalate-, keskmiste- või kõrgetena.

Pügatud hekk on hea asendus puidust tarale ning ei võta palju ruumi. Sobivad liigid selliseks hekiks on näiteks viirpuu sordid, ungari sirel, Thunbergi kukerpuu). Kevadel vara lehtivad põõsaliigid (näiteks mage sõstar, viirpuud) tekitavad aeda värske roheluse ning sügisel efektse punase lehestikuga hekk (läikiv tuhkpuu, must aroonia) võimendab aastaaegade vaheldumise värviküllust.

Vaata ka videot hekilõikuritest.

Vahelduseks elupuuhekkidele – lehtpõõsahekid

Sarnased artiklid