Valides valamut. Aga millist nendest paljudest?

Eda Allikmaa
Ühinenud Ajakirjad
Valamulauasisesed valamud on kõige eelarvesõbralikumad. | Shutterstock

Valamu ja kraanikauss – need vajalikud kausid on palju enamat kui lihtsalt santehnika. Need võivad olla elegantsed sisustuselemendid ning määrata vannitoa ilme ja disaini. Aga millist tüüpi siis valida? Kas lähtuda hinnast, funktsionaalsusest või meeldivusest?

K-rauta teenuste projektijuht Vitali Korberg ütleb, et kraanikauss tuleks vannituppa valida vastavalt ruumi kujundusele, maitse-eelistustele, pere igapäevarutiinile ja rahakoti suurusele. Näiteks kui on kaks vannituba, millest ühte kasutavad peamiselt külalised ja ainult kätepesuks, võib sinna valida ruumi ja raha kokkuhoiu mõttes väikese kraanikausi, samas igapäevaselt kogu pere poolt nii käte- kui ka hambapesuks kasutatav kraanikauss võiks olla mugavalt suur.

"Kui köögis on tähtis, et kraanikauss oleks ühtlasi ka sügav, siis vannitoas pole see oluline, pigem on tähtis, et kraanikauss on piisavalt lai. Juba mõnda aega on moes paigutada kraanikauss kapi peale või töötasapinnale. Kuna sellist pinda on keerukam puhtana hoida, on lahendus sobiv vaid usinatele inimestele, kes pinna regulaarselt puhtana hoiavad," räägib Vitali Korberg.

Kas valida kandiline, ümmargune või ovaalne kauss, sõltub eelkõige ruumi disainist. Vitali Korbergi sõnul on parajasti trendikad kandilised vormid, aga moega kaasas käimisest olulisem on sobitumine ülejäänud ruumi olemusega. Torud võib peita kraanikausi jala sisse või kappi. Jalg on väga vastupidav ja sobib seetõttu näiteks kodudesse, kus on väikesed lapsed.

"Kapi vastupidavus sõltub kasutatud materjalidest, aga kuna enamik vannitoakappe pole valmistatud täispuidust ja töödeldud veekindlaks, on kapi eluiga enamasti palju lühem kui jalal, eriti kui lapsed selle sageli veega üle ujutavad," juhib Vitali Korberg tähelepanu.

Paljudel tekib küsimus, mis vahe on valamul ja kraanikausil. "Sõna kraanikauss on ajast, kui segistite asemel olid veel kraanid. Kraanikauss on tulnud kasutusse seoses sõnaga kraan. Kraanist tuli ju kõigepealt vaid külma vett, segisti nimi on tulnud selle uudsest funktsioonist – segada külm ja soe vesi omavahel. Valamu on kindlasti tänapäevasem või ehk natuke snooblik sõna ja kõlab ühtlasi ka kaunimalt. See on ilmselt tulnud sõnast valama," seletab Villeroy & Boch Gustavsberg Eesti müügi- ja turundusjuht Aivi Paju.

 

Valikuvõimalusi jätkub

OÜ Lintman Eesti sisekujundaja Kädy Maadväli annab ülevaate erinevatest valamu tüüpidest ja lahendustest.

Süviskraanikauss

Valamulauasisesed valamud on kõige eelarvesõbralikumad. Portselanist, klaasist, keraamilised või metallist valamud võivad olla ümmargused, ovaalsed või ruudukujulised ja neid saab paigaldada kolmel viisil:

Sisseehitatud väljaulatuva äärega valamud asetsevad lihtsalt avas, mis on veidi väiksem kui valamu ise. Veidi väljaulatuv äär püüab kinni veepritsmed.

Sisseehitatud valamut, mille äär on allpool valamukapi pealispinda, kasutatakse tavaliselt kivist, kvartsist või tahke pinnakattega materjalist pindade puhul. Valamu ääred ja ümbritseva pinna servad peavad olema täiuslikult viimistletud, et need näeksid välja puhtad ja korrektsed ning neid oleks lihtne puhastada.

Integreeritud valamud on valmistatud samast materjalist nagu valamukapi pind. Professionaalsed paigaldajad viimistlevad liitekoha nii, et seda ei ole näha. Need on saadaval ka ehituspoodides.

 

Mööblil kraanikausid

Mööblil valamud ühendavad mööbli ja tualettlaua funktsiooni. Puidust või metallist mööbel moodustavad õhulise aluse puidust, klaasist või kivist tasapinnale. Kui sulle ei meeldi nähtavad torud, vali sahtlitega riiul, et hoida seal virnastatud rätikud, korve või muud.

Jalaga kraanikauss

Jalaga valamud annavad vannitoale vintage-iseloomu. Need valamud võtavad vähem ruumi kui suured ja mahukad tualettlauad. Asjade hoiustamiseks vali laia äärega või rätikuhoidjaga mudel. Klassikalise stiili loomiseks vali lihtsam disain.

Pinnapealsed valamud

Pinnapealsed valamud mõjuvad nagu skulptuurid. Need valamud on saadaval eri kujuga ja erinevast materjalist: klaasist, keraamilised, puidust või metallist. Tõstetud valamud võivad tähendada täiskasvanud inimese jaoks vähem kummardamist ja on seetõttu mugavamad, kuid lastel või puuetega inimestel on neid raskem kasutada. Kuna kraanikausi välispind on eksponeeritud, siis tähendab see ka rohkem pinda puhastamiseks. Kui valid tõstetud valamu, pead selle alla otsima madalamat kappi ning pikemat seinale kinnitatavat või kõrgemat segistit. Kompromissina võib kraanikauss paistma jätta vaid osaliselt, nii et ainult osa sellest ulatub valamukapist välja.

Seinale kinnitatav valamu

Seinale kinnitatav valamu on hea valik kitsasse vannituppa. Seda saab paigaldada igale kõrgusele ning selle alla jäävat ruumi võib ligipääsuks kasutada ratastoolis inimene või saab seda ruumi kasutada hoiustamiseks. Enamik seinale kinnituvatest valamutest on portselanist.

 

Kaks domineerivat suunda

 

Aivi Paju sõnul tundub praegu vannitoa valamutrendides olema kaks vastandlikku suunda. Ühelt poolt on ülipopulaarsed dekoratiivsed pinnapealsed eri vormidega (ümar, ruut, ovaal, ristkülik) valamud. Teisalt hindavad inimesed tasapindvalamuid, mis on praktilisemad, omades vannitoas vajalike esemete paigutamiseks kausiosa ümber vaba pinda. Pealegi on neid ka lihtsam hoida puhtana – tasapinda ei pea iga kasutuskorra järel kuivatama ning puhastamiseks piisab pehmest lapist ja nõrgalt happelisest lahusest.

Pinnapealsed valamud paigutatakse tavaliselt vannitoakapile, mis on valmistatud enamjaolt küll spetsiaalselt töödeldud niiskuskindlast materjalist. Siiski soovitatakse kapi pinnale mitte jätta vett seisma, mis tähendab, et vett kasutades tekkida võivad veeloigukesed tuleks kuivatada.

Lisaks eelistab trenditeadlik sisustaja õhukesemate vormidega valamuid, mida on võimalik toota spetsiaalselt tugevdatud keraamikast.

Valge või tumedat värvi keraamika? Kas valge määrdumist peaks kartma? "Valge keraamika ei muutu kollaseks, vaid säilitab tänu glasuurile igavesti oma valge värvi. Valge keraamika pind on kergesti puhastatav – kõik, mis selle pinnale koguneb, on sealt võimalik puhastusvahendiga eemaldada. Kasutades võib kollaseks muutuda kivimassist valamu, sest see materjal on poorne, keraamika seda aga ei ole," väidab Aivi Paju.

Tema sõnul on viimastel aastatel kasvanud musta vannitoakeraamika populaarsus, vaatamata sellele, et seda on tõesti keerulisem hoida puhtana. Kuigi tootjatel on omad spetsiaalsed pinnatöötlused, mis aitavad hoida ka musta pinna puhtamana, jääb kuivanud veetilk sõltuvalt vee koostisest tumedal pinnal vähem või rohkem näha. Valge keraamika eelistus tuleb ka sellest, et valge on puhtuse värv ja valget on võimalik kõigi teiste värvidega lihtsamini kombineerida. Must on sisustuses parajasti väga populaarne värv, eks see tuleb köögist ja elutoast ka vannituppa.

Sarnased artiklid