Vöötohatis võib endast maha jätta ajupõletiku
Kodutohter
Vöötohatis kuulub herpeseviiruste põhjustatud haiguste hulka. | Shutterstock

Vöötohatis on valus haigus, ja et see ei kestaks pikalt, peaks kohe pöörduma arsti poole. Riba- ehk vöökujuline villidega lööve on vöötohatise tundemärk. Õnneks on vöötohatise vastu olemas vaktsiin.

Mõnel kestab elektrilöögisarnane närvivalu pikalt ja neil tekib tüsistus: postherpeetiline neuralgia. Vöötohatist ravitakse viirusevastaste ravimitega. Ravi peab alustama kohe, kui ilmnevad esimesed haigustunnused, sest varakult alustatud ravi lühendab haiguse kestust ja aitab ennetada tüsistusi. Peale eakate tasub lasta end viiruse vastu vaktsineerida ka inimestel, kes tarvitavad kortisooni või muid immuunsüsteemi nõrgendavaid ravimeid.

Vöötohatis võib olla väga ohtlik. Näole tekkiv vöötohatis võib levida silmadele, haarates silmanärvi piirkonda, mille tagajärjel kahjustub sarvkest ja tekib iridotsükliit ehk vikerkesta-ripskeha põletik. Kui tekib väikegi kahtlus, et näole tekkiv lööve on vöötohatis, peab kohe pöörduma arsti poole, kes kahtluse korral saadab patsiendi silmaarsti juurde. Vöötohatise tagajärjel võib tekkida ka üldine nakkushaigus, ajupõletik ehk entsefaliit või seljaajupõletik ehk müeliit.

Vöötohatise villid sisaldavad viiruslikku vedelikku. Kui villid lähevad katki, nakatab vedelikuga kokkupuude teisi inimesi ja nad haigestuvad tuulerõugetesse. Tuulerõuged saab vaid siis, kui inimene pole neid enne põdenud ega ole tuulerõugete vastu vaktsineeritud. Väikesel lapsel ja ka täiskasvanul võib see haigus kulgeda tõsiselt, samuti võivad tuulerõuged kahjustada loodet. Villid tekivad nahale nädal pärast esimesi vöötohatise sümptomeid. Villid kuivavad ja kattuvad koorikutega mõne nädala jooksul. Kuivanud villid enam viirust ei levita.

 

Kuidas nahalöövet ravida?
 

Villidele peaks määrima desinfitseerivat kreemi, et ära hoida bakterite levikut ja nahapõletikku. Võib määrida ka tsinksalviga, mis aitab ville kuivatada. Peale võib panna hüdrokolloidplaastri, et ära hoida villivedeliku levimist – tavaline plaaster liibub haigele kohale liiga tihedalt ja põhjustab valu. Valu leevendamiseks võib võtta apteegi käsimüügis saada olevaid põletikuvastaseid valuvaigisteid.

Kui villid kuivavad, siis hakkab nahk sügelema. Sügelust võib leevendada jaheda dušiga, kasvõi paar korda päevas. Hoolimata sügelusest tuleb kindlasti hoiduda villide katki kratsimisest, sest siis levib nakkus kergelt edasi ja võib tekkida nahapõletik. Kui lööbes naha eest ei hoolitse, võivad nahapõletikust järele jääda armid.

Sarnased artiklid