Valgeis purjeis

Kersti Jaigma
Elutoadiivani valmistas Eesti mööblitootja Borg, praktiline kandikuga lauake ja vaip on pärit Dectona salongist, biokamin Raidkivist. | Terja Ugandi

Noblessneris hiljuti valmis saanud helevalge korter mõjub sama tüünelt kui äsja kodusadamasse randunud valged purjed. Avara ja merevaadetele avatud interjööri kujundas sisearhitekt Aet Piel.

Kui Noblessneri sadamalinnaku uute majade vahel lõõskab hilistalvel kõle meretuul, siis ülemisel korrusel asuv korter on seevastu tõeline rahuoaas. Karge meri jääb turvaliselt suurte akende taha ning malbet rahu ja vaikust rõhutab omakorda üleni valgetes toonides sisekujundus.

Sisearhitekt Aet Pieli kätte jõudis projekt etapis, kui korter moodsas uusarenduses oli valmis ja viimistletud, toad ootasid sisustamist ja köögimööbel kavandamist. Siiski ei soovinud omanik piirduda üksnes möbleerimisega, vaid ihkas igas mõttes täiuslikku tulemust – kui juba sedavõrd luksuslike vaadete, asukoha ja hinnaga korter on soetatud, siis olgu ka interjöör selle vääriline! Seega otsustati koostöös sisearhitektiga teha põhiplaanis ja viimistluses muudatus, mis kokkuvõttes muutis kogu korteri ilmet lausa märkimisväärselt.

Peamiseks eesmärgiks oli avada mereäärne neljatoaline korter uhketele vaadetele ja esimese sammuna kohendati selleks köögi paigutust. Algses projektis olnud umbne nurgaköök asendati pika, ruumi keskel seisva köögisaarega, mille taga toimetatakse näoga akende ja merevaate suunas. Saare HI-MACSi tehiskivist tasapinda on integreeritud valamu ning Bora Pure uputatud õhupuhastiga pliidiplaat. Saare ümber on sätitud ka istumine mugavatel baaripukkidel; selja taha jääv kõrge kapirivi on mõeldud köögitehnikale ja panipaikadele.

«Seinu tõstsime tegelikult minimaalselt ümber, kuid sellele vaatamata õnnestus ruum märksa funktsionaalsemaks ja atraktiivsemaks kavandada,» märgib sisearhitekt väikese, kuid töömahuka ümberkorralduse kohta.

Oluliselt mastaapsemaks ettevõtmiseks kujunes mahagonist parketi asendamine valge keraamilise plaadiga. Gicageri suuremõõtmeline plaat Light Surface läbib kogu kujundust ja loob igal sammul avarustunnet. Magamistoas tõuseb viie erineva pinnatekstuuriga plaat ka seinale ja lisab helgesse ruumi toreda monokroomse mustrinüansi.

Korteri mahagonist siseuksed asendati valgete siledate ustega. Köögi- ja garderoobilahenduses ning magamis- ja vannitoa sisustuses on kasutatud heledat tammepuitu, mis toonitab hubasust ja soojust. «Minimalistliku materjalikäsitluse ülesanne on tõsta esile valgust, õhulisust ja mõistagi merevaadet,» kommenteerib sisearhitekt.

 

Õdususse panustab ka elutoa biokamin, mille jaoks näpistati ruumi esikukappide arvelt. «Kuna üks tuba sai tehtud n-ö walk-in-garderoobiks, võis kappidele väiksema sügavuse jätta,» täpsustab Piel, kuidas mõni lihtne nipp võib anda ruumile palju juurde.

Kõige erilisem on korteri nutikas valguslahendus, mille projekteerisid ja teostasid valgusspetsialistid Vahur Kivisikk (Topledshop OÜ) ja Kaur Aleksandrov (Electa Solution OÜ). Lahendus toetub üha enam populaarsust koguvale nn inimkesksele valgustusele (ingl Human Centric Lighting), mis käib käsikäes päeva ja inimese elurütmiga. Vahur Kivisikk selgitab, et korteri tehisvalgus muutub vastavalt päevavalgusele. Hommikuti on valgus mõnusalt mahe ja päeva kulgedes muutub märkamatult külmemaks, aidates püsida erk ja tegus. Õhtul aga valmistab soe valgus organismi taas ette puhkuseks. «Leedide ja intelligentse valgusjuhtimissüsteemi abil lõime tubadesse n-ö erinevad valgusstseenid, elanik saab valida endale meeldiva valgusstsenaariumi ja selle tugevust timmida. Näiteks hommikul voodist tõustes lülituvad tuled tänu sensoritele automaatselt põlema vannitoas, garderoobis ja teel kööki, kuid öötundidel on sensorite töö piiratud.»

Keeruline valgusprogramm on samas märkamatu ja silma alt oskuslikult peidetud – seintel on vaid üksikud lülitid ning tuled kustuvad ja süttivad nagu võluväel inimeste liikudes. Mõned efektsed disainvalgustid on interjööris siiski olemas. Elutoas ristuvad laes pesunööri meenutavad valguslindid Flash firmalt Davide Groppi, sama tootja põrandavalgusti Aba 120 aga valiti diivani kõrvale lugemislambiks.

Nii ongi selle kodu peategelaseks elanike kõrval põnev valgus­mäng ning hubasust ei loo siin mitte värvid ja asjad, vaid valgus, mis justkui elab ja toimib inimestega ühes rütmis.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid