Mida teha, kui sinu lemmik kardab ilutulestikku? Lahendusi on mitmeid

kodus.ee
Kassid üldjuhul pole aastavahetuse kärtsu ja mürtsu suhtes nii tundlikud. | Ühinenud Ajakirjad

Aasta viimasel päeval saab kärtsu ja mürtsu. Paljudele lemmikloomaomanikele tähendab see muret ja probleemi oma koera või kassi käitumise pärast. Kuidas leevendada paugukartust ja aidata loomal leevendada mürafoobiat? 

Kui inimestele pakub ilutulestik oma valgusmängu ja heliefektidega enamasti naudingut, siis meie neljajalgsetele  lemmikutele võib see mõjuda sootuks vastupidiselt. Tulemänguga kaasnev ootamatu müra võib tekitada loomades stressi ja panna nad ettearvamatult käituma. Loomaarstide sõnul on selles suhtes kõige tundlikumad koerad ja pole vahet, kas tegemist on puudli, taksi või dogiga.

On mitmeid meetodeid, kuidas mürafoobiaga võidelda. Muidugi oleks hea olnud, kui juba varakult enne aasta viimast päeva selleks sündmusteks oleks ette valmistatud ja abinõud tarvitusele võetud.

* On olemas spetsiaalsed CD-plaadid, kuhu on lindistatud eri liiki müra (müristamine, ilutulestik, püssilasud jne), mida mängitakse koerale ette kuni koeral tekib ükskõiksus antud helide suhtes. Kes spetsiaalset CD-plaati ei soovi osta, leiab helisid ka veebilehtedelt või youtubist.

Alustama peaks vaiksest helist, tasapisi suurendatakse heli tugevust. Oluline on, et koeraomanik ei annaks koerale signaale, et toimub midagi erakordset. Desensibiliseerimine on pikemaajaline treening, m is nõuab aega ja koeraomaniku kannatust.

* Thundershirt ehk rahustav vest on efektiivne lahendus äikese- ja helidehirmust tekkinud ärevuse puhul. Rahustavat vesti soovitavad tuhanded veterinaarid ja koerakoolitajad üle kogu maailma ja seda kasutatakse erinevate ärevusest põhjustatud käitumisprobleemide puhul. Vesti survel on rahustav mõju koera närvisüsteemile. Surve kasutamine ärevuse vaigistamiseks on olnud tavapraktikaks juba aastaid. 

* Feromoonid - need on looduslikud lõhnaained, mida eritavad paljude liikide emased isendid. D. A. P. (Dog Appeasing Pheromone) on otse tõlgituna koera rahustav feromoon, mida eritub imetava koera nisade vahel oleva naha rasunäärmetest kutsikate esimeste elunädalate jooksul. Koera rahustav feromoon tõstab kutsika enesekindlust, et nadsuudaks toime tulla uute ja hirmu tekitavate olukordadega. Samamoodi toimib feromoon ka täiskasvanud koera puhul. Koerte feromoone on saada kaelarihma, pihusti ja difuusori kujul. Neid tooteid peaks hakkama kindlasti kasutama paar nädalat enne eeldatavat ärritust. Ehk siis paugukartlike loomade puhul kindlasti juba nüüd.

* Toidulisandid, aroomiõlid jms. Enamik stressi ja ärevuse korral kasutatavatest toidulisanditest hakkavad toimima pärast mitmepäevast manustamist ning nende toimeefekt on seotud rahulolutunde tekitamisega ajus. Aroomiõlid sisaldavad eeterlikke õlisid, mis mõjuvad rahustavalt ja tasakaalustavad närvisüsteemi.

* Antidepressandid, rahustid. Väga tõsise mürafoobia puhul võib loomaarst kirjutada välja ka antidepressante või rahusteid, kuid 
need ei ole mõeldud probleemi pikaajaliseks või lõplikuks lahendamiseks, vaid käitumisprobleemi lühiajaliseks leevendamiseks.


Proovi olukorda leevendada

Üks võimalus on hoida ilutulestiku ajal koera sellises ruumis, kuhu ka valgus ei paista – kas siis garaažis või kuuris – ning panna sinna müra summutamiseks raadio mängima. Soovitatav on hoida koera siiski sellises ruumis, kus tal poleks tekkiva ärevuse korral võimalik  midagi ära lõhkuda.  Põhiline, mis looma häirib, on ikkagi pauk. Aga kui ta on varem kogenud, et pauguga käib kaasas ka valgussähvatus, siis võib ka see üksi teda hirmutada. 
Kui äikese korral, millega kaasneb müristamine, tunneb koer juba pool tundi ette ära, et see tuleb ja ta proovib end varakult kuhugi ära peita, siis ilutulestiku puhul tal sellist tunnetust ei ole. Mõnel loomal on hirm paukude ees juba kaasasündinud,  aga teistel võib see tekkida eluajal, näiteks vananedes. Kui peres on mitu koera, siis sõltub nende hoidmine sellest, milline on nende omavaheline suhe. Hästi läbi saavaid koeri võib koos hoida, sest nad toetavad üksteist. Kui aga loomad on üksteise suhtes agressiivsed, siis on parem neid eraldi hoida.


Kassid pole nii tundlikud

Vähem muret on kassidega, kes nii tundlikud pole. Enamasti peetakse kasse meil ju niikuinii siseruumides ja nad hoiavad loomu poolest inimese lähedusse. Need, kes väljas käivad, võiks võimaluse korral siseruumidesse tuua. Kui aga plaanitakse aastavahetuseks kodust ära minna, siis võiks looma panna mõnda vaiksemasse ruumi ning panna seal raadio või teleka kõvemini mängima. Siis ei tunneta ta nii väga seda, mis väljaspool toimub. Raadiost või telekast tulev heli, mis väljas toimuvat summutab, ongi üks parimaid abinõusid loomade rahustamiseks. 

Ei ole teada, et ilutulestikumüra tekitaks probleeme teistele lemmikloomadele nagu jänesed, hamstrid või linnud. Eks igaüks teab oma lemmikut ise paremini ja hea on, kui neil on võimalus selleks ajaks peitu minna. Lindude puhul saab  muidugi puurile katte peale heita.

Näpunäited, mida teha kartva koeraga

* Hoia koer kodus, jalutuskäikudel hoia koer rihma otsas.
* Ilutulestiku ajal hoia koer võimaluse korral toas, paku koerale turvalist pelgupaika (nt pealt kaetud puur).
* Kui sul ei ole võimalik koera tuppa võtta, kontrolli, et koeral oleks kiip või vähemalt kaelarihmal kontakttelefon.
* Enne eeldatavat ilutulestikku võib alustada lemmikmängu või anda midagi väga-väga head süüa, lootuses, et ülimalt keskendunud koer ehk ei märkagi ähvardavat „ohtu”. Tegele koeraga, aktiveeri teda (sobib kergekujulise mürafoobia korral).
* Ignoreeri ärevat käitumist, ära riidle koeraga, see võib süvendada vaid hirmu, samamoodi mõjub lohutamine ja haletsemine. Käitu nii nagu olukorras ei ole midagi tavapäratut

Allikad: koer.ee, arnika.ee

Sarnased artiklid