Pesu pesemine on säästlikum ja tõhusam, kui toimid nii

kodus.ee
Ära topi pesumasinat silmini täis. | Shutterstock

Kui pesumasin on liiga täis, ei saa pesu trumlis korralikult ringelda, mistõttu ei saa pesu ka hästi puhtaks. Kui paned masinasse liiga vähe pesu, kulutad jällegi elektrit. Millal oleks paras ja kuidas oleks õige? 

Reegel, millest võiks lähtuda

Pärast masina täitmist peab olema võimalik panna väljasirutatud sõrmedega käelaba masinas pesuhunniku peale ja kätt peab saama kummalegi küljele liigutada. Õrnast materjalist või villast riideesemete korral peab trummel olema ainult pooleldi täidetud.

Lisaks tuleb järgida pesumasina tootja erinevate pesutsüklite kohta antud soovitusi.

Kuidas pesu õigesti sortida ja eeltöödelda?

Enne pesemist on olulised ka eeltööd.
Kanga tüüp.  Ära pese õrnu kangaid (nt vill või siid) ega tugevamaid kangaid (nt käterätikud) koos.

Pesemistemperatuur. Soovitatav on pöörata tähelepanu riideeseme sildile märgitud hooldussümbolitele. Nendelt leiad teavet kangaste pesemistemperatuuri kohta.

Määrdumise tase. Ära pese raskelt määrdunud (kangekaelsete plekkidega) pesu koos kergelt määrdunud kangaga (nt ainult higiga määrdunud).

Värvi intensiivsus (ainult värvilise pesu puhul). Punased ja mustad riideesemed võivad eriti tuhmuda, mistõttu tuleb neid pesta koos sarnast värvi riideesemetega. Pööra tähelepanu riideeseme sildile märgitud hooldussümbolitele.
Raskelt määrdunud kangaid tuleks viivitamata pesta. Värskete plekkide eemaldamine on lihtsam kui sissekuivanud plekkide eemaldamine.

Enne pesemist

* Pane kinni kõik nööbid, rihmad, takjakinnitused, vältimaks erinevate rõivadetailide ning riide pealiskanga hõõrdumist.

* Pese rõivaid pahempidi – sel viisil kulub riie vähem.

* Pese sarnast värvi esemeid koos.

* Pesu pesemisel juhindu rõiva juures toodud juhenditest nagu soovituslik pesemisprogramm ja –temperatuur.

* Kangapehmendaja võib kahjustada rõiva vettpidavat kihti!

* Võta riided kohe pärast pesutsükli lõppemist pesumasinast välja.

 

Sarnased artiklid