Häid nippe, kuidas värvida muldvärviga

Sisuturundus
Suurte pindade värvimisel kasuta kindlasti ühe partiinumbriga värvi. | Jüri Roots

Puit on kerge, paindlik ja looduslik materjal, mis võib vastu pidada aastasadu. Selleks, et hoida puitu värskena, tuleb seda meie ilmastikuolude eest kaitsta. Üheks võimaluseks on selleks kasutada muldvärvi, mis on loodussõbralik välitööde värv hööveldamata puitpindadele. Kui alküüdvärv hakkab aja jooksul kooruma, õlivärvi sisse tekivad ruudustikukujuliselt tihedad praod ja eemalduvad väikesed tükid, siis muldvärv kulub tasapisi ja väga ühtlaselt ilmastikutingimuste mõjul. Siin mõned nipid, kuidas tagada värvitud puitpinna kvaliteet arvestades muldvärvi omadustega.
 

1) Enne kui alustad, veendu, et värvitava puitmaterjali niiskus ei ületaks 18%. Kahtluse korral võta appi puidu niiskusemõõtja. Ideaalis võiks saematerjal olla umbes aasta kuivanud. See kehtib igasuguste värvimistööde korral.

2) Ära värvi fassaadi siledakshööveldatud pinda! See tähendab – alati pööra väljapoole “karedam” pool. Näiteks peensaetud pind on värvi nakkumise seisukohalt ideaalne. Selle nõuande mittejärgmine on algajate esimene viga, mida pidevalt tehakse. Mida karvasem on laudise pind, seda parem. 

3) Puhasta aluspind mustusest ja tolmust. Võid selleks kasutada tugevat harja. 

4) Muldvärv ei nakku õli-,   alküüd- või muu tugeva kelmega värvidga eelnevalt värvitud pinnaga. Seega tuleb pind eelnevalt puhastada nendest värvidest.   

5) Väldi värvi peale kandmist tugeva päikese ja otsese vihma käes. Kui pintsel hakkab puidupinnal ootamatult libisema, värv ei nakku ja ei kata, on pind liiga märg.

6) Värv on külmatundlik, kuna see on vesialuseline. Seega ei tasu värvimistöid planeerida ajale, kui on oodata temperatuuri kõikumist alla +10 kraadi või öökülmasid. 

7) Heledate toonide kasutamise korral  krundi roostesed naelapead võimalikult sama tooni kruntvärviga (nt õlivärv), kuid tee seda võimalikult täpselt naela/kruvipea suuruselt. 

8) Muldvärviga on lihtne – värvimata pinnale ainult 1 kiht ja aitab. Järgmise kihi võid soovi korral peale kanda järgmisel aastal. Koheselt teise kihi pealekandmine võib põhjustada värvi pragunemise. Ära ürita “aidata” katvusele kaasa sellega, et paned värvi paksemalt – see on karuteene sinu fassaadile.

9) Pea meeles, et muldvärv võib märgudes määrida. Rõdupiirdeid ja muid kohti, kuhu riietega pidevalt vastu minnakse, ei soovitata muldvärviga värvida. Samuti väldi tumeda ja heleda muldvärvi tooni kõrvuti paigutamist. Näiteks muldvärviga punaseks värvitud fassaadil ära kasuta akende välisliistude jms värvimiseks valget muldvärvi. Põhjus: vihma ja tuulega lenduvad punased pigmendiosakesed valgele pinnale ning segunevad märgudes valge muldvärviga. Tulemuseks on roosad liistud. Värvi liistud valgeks näiteks õlivärviga.

10) Suurte pindade värvimisel kasuta ühe partiinumbriga värvi. Ära lõpeta värvimist suure laotuse keskel, vaid püüa teha näiteks otsasein tervikuna ja siis eraldi küljesein jne. Kui juhtubki nii, et pead värvimise katkestama laotuse keskel, pole ka hullu midagi – toonierinevused ühtlustuvad üldjuhul ilmastikutingimuste mõjul päris kiiresti.

11) Pidevalt voolav vesi uhub muldvärvi vaikselt, kuid kindlalt maha. Kui su fassaad liguneb pidevalt lausvees, siis mõtle läbi, kas sinu katus või pandus (alt pritsiva vee korral) vajaks übertegemist. Tee räästad korda, lisa veerennid.

Rootsi muldvärv Maalri – Eesti meistrite poolt tehtud keeduvärv

Värv on keskkonnasõbralik, vees lahustuv. | Tootja

Eestis toodetakse Rootsi tüüpi muldvärvi autentse keeduvärvina Raplas, Kemet RV meistrite poolt. Rootsi muldvärv Maalri sobib välitingimustes puitpindadele (fassaadid, tuulekastid, aiad jne). Värv on keskkonnasõbralik, vees lahustuv. Muldvärvi üheks heaks omaduseks on selle "hingav pind", mis ei takista puidu märgumist, kuid samal ajal laseb puidul ka uuesti kuivada. Ühtlasi on muldvärv väga kauakestev, mille värvitud pind vajab parimatel juhtudel üle värvimist alles 10 aasta pärast.

Kemet RV poolt valmistatav muldvärv Maalri on üks Eestis suurima värvivalikuga muldvärvi marke. Valida saab värvitoonide hulgast nagu punakaspruun, pruun, terrakota, must, roheline, kollane, helekollane, hall ja valge. Toone saab vajadusel omavahel segada, tehasest võib küsida ja tellida eriretsepti järgi valmistatud värvipartiisid. 

Allikas: kemetrv.ee, sales@kemetrv.ee

Mida karvasem on laudise pind, seda parem lõpptulemus jääb. | Jüri Roots

Sarnased artiklid