Unetus hoiab saledana
Müüt. Magamatus paneb kaalunumbri kasvama. Uuringud on näidanud, et vähene uni häirib inimese ainevahetust ja loomulikku näljatunnet. Isu tõuseb ning eriti palju süüakse just rasvaseid ja süsivesikurikkaid toite.
Inimestel, kes magavad öösel pidevalt alla kuue tunni, on suurem kehamassiindeks ja kasvab ka diabeedirisk.
Magamine tugevdab immuunsust
Tõde. Kui magada liiga vähe, siis organismi võime võidelda haigustekitajatega nõrgeneb. Helsingi ülikoolis korraldati uuring, kus üks rühm magas öösel vaid neli tundi, võrdlusrühm aga kaheksa tundi. Vereproov näitas juba viie kuu möödudes, et vähene uni on mõjunud geenidele, mis osalevad organismi kaitsereaktsioonides ning mõjutavad allergiaid ja astmat. Suurenes ka põletikku tekitavate molekulide arv. Samuti on kindlaks tehtud see, et grippi nakatuvad kergemini need, kes magavad öösel alla kuue tunni. Lühike öine uni mõjutab immuunsust isegi rohkem kui stress või suitsetamine.
Piisav öine uni lisab seksiisu
Tõde. On tehtud kindlaks, et unehäired mõjutavad seksiks valmisolekut nii meestel kui ka naistel. Süüdlaseks peetakse testosterooni, mille tase organismis tõuseb siis, kui inimene magab. Testosteroon lisab seksiisu ka naistel.
Magamatus teeb naha vanaks
Tõde. Jutud iluuinakutest ei ole võetud tuulest. Halvasti või vähe (alla viie tunni öö jooksul) maganute nahalt on mõõdetud rohkem enneaegse vananemise märke kui nendel, kes magavad öö jooksul kuus kuni kaheksa tundi. Magamatuse tõttu tekivad nahal pigmendilaigud ja kortsuvõrgustik, lisaks nahk lõtvub. Hästi maganud inimese nahk toibub paremini päikesepõletusest ja lööbest.
Magamatus masendab
Tõde. Unetus ja masendus on omavahel seotud, kuid teadlased pole kindlad, kumb on põhjus ja kumb tagajärg. Kuid võib olla, et tõde on mõlemal pool: unepuudus masendab ja masendus tekitab omakorda unehäireid. Tekib surnud ring, millest on raske välja tulla.
Päevased uinakud annavad energiat
Tõde. Lühike päevane uni ergutab aju ja parandab mälu. Ameerika Ühendriikide kosmoseorganisatsioon NASA tegi 1990. aastatel hulga teste, millest selgus, et kui piloodid pika lennu ajal tukuvad, siis teevad nad vähem vigu ja reageerivad kiiremini.
Samuti on uuringud näidanud, et uut asja õppides jääb see paremini meelde, kui pärast õppimist teha väike uinak. Nähtust seletatakse sellega, et une ajal aju sõelub mälupilte ja paigutab neid pikaajalisse mällu. Pool tundi tukkumist pealelõunasel ajal mõjub kõige paremini, sest see ei tee hiljem uimaseks. Kui on aega, võib tukkuda ka tunni. Siis jõuab aju REM-unne, mis arendab loovust.
Unimüts sureb nooremana
Võib olla tõsi. Ülemagamine on sama ebatervislik kui vähe magamine. Ülemagamisel on seos südamehaiguste, diabeedi ja rasvumisega. Samas ei teata veel, kas unisus on tingitud haigustest.
Kui palju und on liiga palju? Unetarve on individuaalne, kuid tervislikuks peetakse kaheksat tundi öist und. Mitu USA-s ja Suurbritannias tehtud uurimust on näidanud, et südamehaiguste risk on suurem just nendel täiskasvanutel, kes magavad üle kaheksa tunni.
Magamine leevendab ebameeldivusi
Tõde. REM-unes töötleb aju ebameeldivusi nii, et nende põhjustatud tusk leeveneb. Pärast magamist ei tundu stress, pahandused ja halvad kogemused enam nii tugevad. Uni on kui palsam, mis kõike pehmendab.
Naised vajavad rohkem und kui mehed
Tõde. Naised kannatavad rohkem nii füüsiliselt kui ka psüühiliselt, kui nad ei saa piisavalt magada. Halvasti magavate naiste verest on mõõdetud rohkem teise tüübi diabeedi ja südamehaiguste märke kui meestel. Kehvasti maganud naised on tujukamad ja ärritunumad kui mehed.
Teadlased ei oska veel öelda, millest selline erinevus tuleb. Põhjuseks on pakutud hormoone ja seda, et naised askeldavad päeva jooksul palju rohkem kui mehed ja vajavad seetõttu ka taastumiseks rohkem und.
Unerohud põhjustavad unetust
Nii ja naa. Pidev unerohu tarvitamine võib tekitada sõltuvuse. Kui organism harjub unerohuga, on vaja suuremat doosi või leida järgmine ravim. Lisaks tekitavad unerohud kergema une, mistõttu ei kosuta see nii nagu loomulik uni. Sellepärast peaks unerohtu võtma kuurina, näiteks kaks nädalat järjest.