1. Pese käsi võimalikult tihti seebiga
Eriti oluline on hoolikas kätepesu tööle jõudes, töölt koju saabudes ja alati enne söömist. Korralik kätepesu kestab vähemalt pool minutit ja sel ajal pestakse sõrmede vahed, käeseljad ja küünealused. Sõrmuste alla koguneb baktereid, nii et ka sealt tuleb pesta ja kuivatada.
Hügieen on eriti tähtis sellepärast, et viirused võivad elada igasugustel pindadel, näiteks bussiistmel või tualettruumi ukse käepidemel, mida on puudutanud nina nuusanud või pihku aevastanud viirusekandja. Mõtle, kui palju selliseid kohti päeva jooksul puudutad – see annab sulle kätepesuks kindlasti põhjuse.
2. Väldi rahvamasse
Seda nõuannet on raske järgida, kui pead ühissõidukiga sõitma ja pärast tööd poe kassasabas seisma. Ometi on tõde see, et viirused levivad piisknakkuse teel, seega püüa gripihooajal liikuda kauplustes ja teistes rahvarohketes kohtades siis, kui seal on vähem rahvast.
3. Tereta gripipuhangu ajal inimesi vaid sõnadega
Sa ei tea, kus inimesed on käinud ja mida katsunud, seega püüa vältida olukordi, kus peab kedagi kättpidi teretama või kallistama.
4. Jälgi teadlikult, et sa ei puudutaks kätega nägu
Paljud hõõruvad ebateadlikult kätega silmi, pühivad nina või näpivad huult. Nii võib kätel oleva viiruse viia limaskestadele, kus see kiiresti arenema hakkab.
5. Lõpeta suitsetamine
Kõige tähtsam põhjus suitsetamise lõpetamiseks on see, et suitsetamine nõrgendab immuunsüsteemi. Mida nõrgem on immuunsüsteem, seda raskem on organismil viirustega võidelda. Ürita vältida ka passiivset suitsetamist ning väldi täissuitsetatud ruume.
6. Tugevda oma tervist
Mitmekülgne ja värviline toit, regulaarne liikumine ja piisav uni tugevdavad tervist ja immuunsüsteemi. Mõnel inimesel on teistest suurem geneetiline soodumus nakatuda viirustesse, kuid tugev tervis aitab neilgi viirushaigused kergemalt läbi põdeda ja tüsistusi vältida.
7. Veendu, et saad toiduga kõiki vajalikke aineid
Jälgi, et saaksid toidust rasvlahustuvaid A-, D-, E- ja K-vitamiine. Koos oomega-3-rasvhappega aitavad need vähendada viirustesse nakatumist.
8. Väldi stressi
Erinevad uuringud kinnitavad, et tugev stress nõrgendab võimet haigustele vastu panna, lisaks haigestuvad stressis inimesed kergemini ja nende haigus kulgeb pikemalt. Seega leia aega puhkuseks ja meeldivate asjadega tegelemiseks.
9. Jää haigena koju ja väldi haigestunud kolleege
Kui jääd kohe esimeste haigustunnuste korral koju, põed haiguse kiiremini läbi ega nakata tööl olevaid kolleege.
Kahjuks käivad paljud haigena tööl, mõtlemata sellele, et nad pole kangelased, vaid nakatavad ka kolleege ja tekitavad töökohal haiguspuhanguid. Ära usu nohust ja köhivat inimest, kui ta kinnitab, et tal pole viirushaigust. Ikkagi on parem karta, kui pärast kahetseda.
10. Joo palavikuga palju vedelikku
Palavikuga peab jooma tavalisest rohkem vedelikku – võid teha näiteks kannutäie leiget sidrunivett ja juua seda päev otsa. Kuum tee leevendab aga kinnist nina ja köha.
11. Hinga sisse veeauru
Kui nina on kinni ja köha vaevab, proovi teha veeauru. Pane paar tassi vett potti ja lase keema. Alanda kuumust, nii et vesi vaevalt väreleb. Pane vannilina üle pea ja kummardu poti kohale. Hinga sügavalt ja nuuska vahepeal, kuni tunned, et nina läheb lahti. Aga ettevaatust, et sa end kuuma vee või auruga ei põletaks!
Veeauru hingamisega saab hoida ära ka põsekoopapõletiku tekkimist. Vette võib panna ka piparmündilehti või pärnaõisi.
12. Võta C-vitamiini
Mõned uuringud näitavad, et rohke C-vitamiini võtmine kiirendab paranemist. Kuigi C-vitamiini tervendavas rollis pole teadlased üksmeelele jõudnud, võib seda siiski proovida: C-vitamiin on vesilahustuv ja selle liig tuleb organismist lihtsalt välja mingit kahju tekitamata.
13. Võta tsingipreparaate
Tsink on tuntud immuunsüsteemi tugevdaja ning aitab vähendada külmetushaigustesse nakatumist. See mõjutab immuunsüsteemi erinevaid aspekte, aidates organismil mikroobe hävitada ja kaitsta vabade radikaalide kahjustuste eest. Arvatakse, et kui tarbida tsinki vähemalt viis kuud järjest, väheneb risk jääda külmetushaigustesse, ning kui juba on haigeks jäädud, siis kiirendab tsingipreparaatide võtmine paranemist. Uuringud kinnitavad, et tsingi tarbimisega lüheneb ka viirushaiguse põdemise aeg.
14. Toitu mitmekülgselt
Kuigi haigena söögiisu pole, peaks ikkagi natuke köögivilju ja valguallikaid sööma, kusjuures parim on süüa korraga väike kogus. See ei ravi haigust, kuid annab kehale jõudu, et sellega paremini toime tulla.
15. Kui vaja, kasuta ravimeid
Kuigi viirushaiguste vastu tablette pole, ei pea asjatult kannatama: lihase- või peavalu saab leevendada põletikuvastase valuvaigistiga, kinnise nina võib hoida lahti ninapihusega, kurguvalu leevendamiseks on imemispastillid. Nii saab olemise meeldivamaks teha.
Mine arsti juurde
Pöördu arsti poole, kui sul esineb järgmisi sümptomeid:
* palavik püsib kõrgena üle kahe ööpäeva ja ei alane ka pärast palavikualandaja võtmist;
* enesetunne ei parane ka pärast nädalapikkust põdemist;
* haiguse sümptomid on erakordselt tugevad ja tundub võimatu neid välja kannatada;
* otsmikus ja põskedes on tugev valu ja rõhumistunne.