Kui külm kahjustab käed. Tõhusad maskid kätele

Kodutohter
Nahk kätel on õrn ja saab talvisel ajal kõvasti vatti. Kõige rohkem kuivatab nahka temperatuuri kõikumine. Käte nahk võib muutuda nii karedaks, et tekivad haavakesed ja sealt võib alguse saada nakkus. | Shutterstock

Nahk kätel on õrn ja saab talvisel ajal kõvasti vatti. Kõige rohkem kuivatab nahka temperatuuri kõikumine. Käte nahk võib muutuda nii karedaks, et tekivad haavakesed ja sealt võib alguse saada nakkus.

Käte eest peab eriti korralikult hoolitsema sügisel, kui ilmad muutuvad külmemaks, ja talvel, kui pakane paugub. Nahk kuivab talvel palju rohkem ja kiiremini, ning eriti just neil, kel on atoopiline või kuiv nahk. Käte nahk võib hakata punetama ja muutuda karedaks ning tekkida võivad väikesed haavakesed, mis on väga valusad, kui käed puutuvad toitu tehes kokku sidrunimahla või soolaga. Väga kuiva ja atoopilise naha korral ei pruugi isegi regulaarsest kreemitamisest abi olla, kuid hooldatud naha olukord on alati parem.

 

Joo sooja taimeteed
 

Nahka kuivatab nii tuul, pakane kui ka temperatuuri kõikumine. Õuest tulles sulavad külmetavad käed üles, kuid toas on keskkütte tõttu õhk kuiv ja see omakorda kuivatab nahka. Külma eest tuleb käsi kaitsta ilmakohaste kinnastega. Kui pakane paugub, ei maksa eputada õhukeste nahksõrmikutega, vaid otsida üles korralikud voodriga labakindad. Usu, käed on selle eest tänulikud! Telefoni kasutamine on külma ja tuulega keeruline, seetõttu võiks kõik oma kõned siseruumides ära teha, et ei peaks tänaval kindaid käest kiskuma. Müügil on ka spetsiaalsed kindad, millega saab nutitelefoni kasutada.

Kui suvel palavaga joome palju vedelikku, siis talvel kipume seda unustama. Külma ilmaga ei maksagi juua külma vett, see-eest igasugused taimeteed on omal kohal. Nahk ja küüned võivad talvel kuivada ka sellepärast, et meie organismis on vähe vedelikku.

 

Kreemita õigesti
 

Tähtis osa kätehügieenist on käte kreemitamine. Käsi peab kreemitama alati pärast kätepesu. Selle jaoks võiks olla kreemituub ka kontori lauasahtlis. Päevane kreem võiks olla niisutavam ja kergem, õhtune seevastu rasvasem ja toitvam. Kreemi tuleb määrida kätele masseerides, sest massaaž ergutab käte vereringet. Mida kuivemad on käed, seda rohkem kreemi kulub, sest kuiva nahka imendub kreemi rohkem. Käsi kreemitades ei maksa unustada ka käsivarsi ja küünarnukke. Küünarnukid kipuvad talvel lausa ketendama, sest hõõrduvad kogu päeva villaste või sünteetiliste riiete vastu ja saavad vähe õhku. Vähemalt kodus võiks kätepesuks olla võimalikult neutraalse pH-ga seep.

 

Pehmenda küünenahka
 

Kuivadele küünenahkadele tekivad vastu kindaid hõõrdudes valusad küünekisud. Neid ei tohi ära rebida, sest siis võib tekkida põletik. Küünenahku tuleb pehmendada sooja õliga õrnalt masseerides ning õhtul võib käed õliga kokku määrida ja puuvillased kindad ööseks kätte jätta. Kuna geel ja akrüülküüned reageerivad temperatuuri kõikumistele, siis võivad need pakasega näpud valutama panna, sest muutuvad külmaga kõvaks ja avaldavad küüntele survet. Talvel võiks seega oma küüntega läbi ajada ja nende eest korralikult hoolitseda.

 

Talvine meelespea

Hommik ja õhtu. Muuda rutiiniks käte kreemitamine igal hommikul ja õhtul. Ära unusta käsivarsi ja küünarnukke.

Kreem kaasa. Pane üks tuub kätekreemi käekotti või taskusse. Siis on ka reisil olles seda alati hea võtta.

Toida öösel. Ööseks tasub endale varuda rasvasem ja toitvam kätekreem, masseerida see õhtul kätele ja tõmmata kätte puuvillased kindad.

Ära liialda. Käsi tuleb päevas mitu korda pesta, kuid liialdada ei maksa. Eriti ei maksa liialdada käte desinfitseerimisega, sest see kuivatab nahka väga.

Niisutav kreem. Kreemita käsi alati peale pesu kerge niisutava kreemiga.

Küüned korda. Ka küüned ja küünenahad kuivavad talvel. Kuivad küünenahad hakkavad narmendama, tekivad lõhed ja põletik. Küünte ja küünenahkade hooldamiseks tuleb neid määrida sooja õliga.

Kindad kätte. Ära unusta kindaid koju! Kõige tähtsam on kaitsta käsi külma eest.

Niisuta õhku. Kui talvel on kodus keskkütte tõttu õhk väga kuiv, võib panna kaussidega vett radiaatorite lähedusse. Vette võib panna ka mõned tilgad aroomiõli.

 

Kodused nipid:

 

Kartulimask

2 kartulit
1 tl oliiviõli
1 tl hapukoort

Keeda kaks kartulit pehmeks, purusta kuumalt kahvliga. Sega hulka teelusikatäis oliiviõli ja sama palju hapukoort.
Määri kätele nii kuumalt, kui käed kannatavad, ja hoia 15 minutit. Mask toidab ja niisutab käte nahka.

 

Kaerahelbemask

2 sl kaerahelbeid
1 tl oliiviõli
1 tl glütseriini
1 tl sidrunimahla

Sega kõik ained kokku ja määri kätele. Hoia 15 minutit ja pese maha. Käed jäävad siidsiledad ja pehmed.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid