Kuidas paigutada toataimi? 7 toredat toataime
Tiina Tammet
Punakas kuuvõhk. | Shutterstock

Toataimi hooldades on inimene õnnelik ja see kajastub ka taimede heaolus. Vaata oma toataimi – kas sul on neid palju või vähe? Kuidas on nad paigutatud? Kuidas on nende valik aastatega muutunud?
 

Kuidas on taimed sinu koju tulnud – eks igal neist ole oma saabumislugu. Vaid väga väljapeetud või ametlikes interjöörides valitakse taimi parasjagu moesoleva vormi järgi, või lähtutakse hoopis hoone arhtitektuuristiilist või -ajastust. Kodus on olulised hubasus ja südamlikkus, emotsionaalsed asjad – ka taimed. Valime koju taimi mitte sisustuse järgi, vaid selle järgi, mis pakub positiivset huvi – lõhnavad õied, põnevad lehed, eksootiline välimus.
Sageli hoiame alles ka neid, kes võib-olla enam väga ei meeldigi, kuid meenutavad mälestusi kalli pereliikme või kohaga – vanaema pelargoonid, kingiks saadud või kunagi oma paljundatud taimed. Süda hoiab neid kinni ja miks mitte leida neile ruumis uus värske koht.

Taimi toas ringi paigutades tuleb küll esikohale seada taimede vajadused valguse ja soojuse suhtes. Ometi on ka nendes piirides tegutsedes võimalik toa stiili isikupärasemaks muuta. Näiteks tõsta igal aknalaual asuvad orhideed abilauale kokku – taimede vahel paraneb mikrokliima ja nad tunnevad end paremini.
Vähem valgust vajavad taimed toeta riiuliservale või tõsta keset tuba diivanilauale. Sea ritta erineva väljanägemisega, aga ühesugustes pottides taimed või vastupidi – ühesugused taimed erinevates pottides – tulemus on mõlematpidi värske ja omanäoline.
Sukulendid ja tugevate lehtedega taimed sobivad retrostiiliga, tüvipuud toovad rohkem kaasaegset muljet.

 

7 toredat toataime

 

1 Punakas kuuvõhk Homalomena rubescens

Armastab valget, kuid otsese päikese eest varjatud toasooja kasvukohta. Kasta regulaarselt, et muld oleks mõõdukalt niiske, väeta kasvuperioodil.

 

2 Eukalüpt Eucalyptus

Talvel mõõduka soojusega, kuid päikeselist kasvukohta armastav taim. Võib suveks õue tõsta, soovib parasjagu kastmist, et muld vahepeal taheneks. Lõhnav taim.

 

3 Täpik-draakonipuu Dracaena surculosa

Valgust ja parasniisket mulda armastav toapuu. Väeta kasvuperioodil. Õhku puhastav toataim.

 

4 Harilik rosmariin Rosmarinus officinalis

Päikest armastav taim, kes talvel naudib jahedat ja valget kasvukohta ning suvel õuesolemist. Muld peab kastmise vahepeal kergelt kuivaks tõmbuma. Lõhnavaid oksi kasutatakse toitude maitsestamiseks.

 

5 Kaksiratsik Tolmiea menziesii

Poolvarjulist paika ja niisket mulda ihalev väike armas säravate lehtedega toataim. Väeta kasvuperioodil. Võib kasvatada ka õues.

 

6 Võra-sõrmlehik Schefflera arboricola

Õhku puhastav väike puu, kes igatseb valget kasvukohta ja parajat kastmist.

 

7. Jasmiingardeenia Gardenia jasminoides

Aseta taim valgesse kasvukohta ja hoia muld niiskena, kuid väldi ülekastmist. Õiget hooldust premeerivad elevandiluukarva lõhnavad õied.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid