Kuidas valida koju õige valgustus?

TM Kodu&Ehitus
Põnevad disainvalgustid on küll kenad, aga valgusti valikul on oluline jälgida siiski ka võimsust, valgustemperatuuri ja värvieraldusindeksit. | Shutterstock

Need, kellele meeldib voodis enne magamajäämist lugeda, saavad valida selleks mõõduka valgustugevusega seinavalgusteid. Kindlasti ei tohiks valgustis olla külma temperatuuriga – üle 4000 kelvini – valgusallikaid, pigem on silmale mugavam kasutada sooja ja mahedat valgust. Lähemalt räägib teemast OÜ Lambipesa juht Eve Veskus.

Valgustite valik ei määra mitte ainult seda, kui valge on ruum, vaid ka seda, kas kodus on ülekaalus külmad või soojad toonid ning millised värvid ruumis üldse on võimelised välja joonistuma. Lisaks võimsusele on valgusti valikul oluline jälgida selle valgustemperatuuri (näitab valgusti värvi skaalal kollane-valge-sinine) ja värvieraldusindeksit CRI.

Värvuse temperatuur näitab, kas valgusallikat tajutakse soojana, neutraalsena või jahedana. Tavapärane valgustemperatuur eluruumides (laua- ja põrandavalgustid) on 2700 K, mis tundub suhteliselt kollase ehk soojana. Köögi töötasapindu, vannitoa peeglit jms võiks valgustada veidi valgema valgusallikaga (3500–4000 K), sest tänu sellele eristub rohkem toone ja detaile on paremini näha. Kontorite üldvalgustus on reeglina 4000–6500 K (külm valgus, mis toetab asjalik olemist).

Värvieraldusindeks (CRI) näitab, kui hästi antud valgusallikaga ruumis olevate asjade värvi on näha – toas oleva valguse kvaliteedist sõltub, millised värvitoonid välja joonistuvad. CRI on valgusallika suutlikkuse keskmine väärtus esitada kaheksat standardvärvi skaalal vahemikus 1–100, kus 100 on parim: CRI näitab, kui tõetruult valgusti edastab kindlaks määratud kaheksat pastelset põhitooni (R1–R8).
Valgusallikad annavad värve edasi erinevalt, olenevalt allikast kiirguvas valguses juba sisalduva valguse värvist. Näiteks: juhul kui kiiratav valgus ei sisalda punast valgust või lainepikkusi, tunduvad punased värvid selles valguses hallina.
CRI on suhteline näitaja, osutades, kui suurt protsenti värve võrreldes ideaaliga on antud valgustuse puhul võimalik näha. Erineva valgustemperatuuri puhul on aga ideaal erinev – sooja valguse käes kaovad isegi ideaalis teatud toonid ära, sama kehtib väga külma valguse kohta.

CRI 100 on kõige tõetruum valgus, mis sarnaneb loomulikule päevavalgusele.
Loomulikuks valguseks on veel küünlavalgus, mille värviedastusindeks on samuti 100. Ka tavalise hõõglambi ja halogeenlambi CRI on 100. CRI, mis on suurem kui 90, loetakse kõrgeks värviedastuseks, CRI 70 säästulampe tasub aga vältida.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid