Kuidas võtta vitamiine ja ravimeid – enne või pärast sööki?

Kodutohter
Kindlasti ei või toidulisandeid ja ravimeid alla loputada ükskõik mis vedelikuga. | Shutterstock

Kas vitamiine on õige võtta enne või pärast sööki, hommikul või õhtul? Kas parem on võtta tühja või täis kõhuga? Kas mõjul on vahet? Kas tabletti tohib võtta ainult veega või võib ka teega? Apteeker Kerli Valge annab nõu.

Kui ostate apteegist vitamiine, mineraalaineid, käsimüügi- või retseptiravimeid, tasub alati apteekri käest küsida, kuidas on kõige õigem seda preparaati manustada. Siinkohal esitan mõned rusikareeglid.

Toidulisandeid (vitamiinid ja mineraalained) tuleb tarvitada pärast sööki. Kui võtta neid tühja kõhuga, võib suurema tõenäosusega tekkida iiveldus, kõhulahtisus ja/või oksendamine. Vitamiine ja mineraalaineid oleks kõige parem tarvitada pärast suuremat toidukorda kas hommikul või lõunal.

Mõned valuvaigistid (nt ibuprofeen, atsetüülsalitsüülhape, naprokseen) võivad ärritada magu ja kogu seedekulglat ning põhjustada seal verejooksu. Tundliku mao korral tasub neid toimeaineid manustada koos toiduga või peale sööki. Kui varem ei ole selliseid probleeme olnud, võib nimetatud valuvaigisteid lühikest aega võtta ka tühja kõhuga; teinekord võib maos olev toit ravimi imendumist aeglustada ja toime saabub seetõttu hiljem.

Antibiootikumide suhtes tasub alati enne konsulteerida apteekriga. Olenevalt toimeainest võib ühte olla kasulikum tarvitada tühja kõhuga, sest siis on selle imendumine parem. Teist toimeainet aga tasub võtta just pärast sööki, sest sellega väheneb kõrvaltoimete risk seedekulglas (peamiselt kõhulahtisus ja ebamugavustunne kõhus).

Kindlasti ei või toidulisandeid ja ravimeid alla loputada ükskõik mis vedelikuga. Kui infolehel on kirjas, et tuleb võtta veega, siis tasub sellest kinni pidada. Mõned toiduained, näiteks piim, kohv ja tee, võivad ravimi või toidulisandi imendumist mõjutada ning aine väljutamist kehast kas kiirendada või aeglustada. Ka seda tasub apteekri käest küsida. Näiteks osa antibiootikumide (doksütsükliin, tsiprofloksatsiin) tarvitamisel ei sobi samal ajal piim ega piimatooted. Kuid ka toidulisandina apteegis saada olev raud ei imendu hästi, kui juurde tarvitada piima või piimatooteid.

Ühte ja õiget vastust sellele küsimusele kahjuks ei ole. Näiteks rauapreparaadid imenduvad paremini, kui neid võtta tühja kõhuga, kuid siis on kõrvaltoimete tõenäosus seedekulglas suurem. Sellepärast on alati mõistlik toidulisandite ja ravimite kasutamise nüansse täpsustada apteekriga.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid