Õhksoojuspumba sissetõmbepind olgu võimalikult suur ja puhas

kodus.ee
Filtreid tuleks aeg-ajalt ka pesta. | Shutterstock

Õhksoojusseadme puhtus on selle funktsioneerimise seisukohalt oluline, kuna sisemoodulile aja jooksul ladestuv tolmu- ja hallituskord võivad põhjustada seadme enneaegse vanametalliks muutumise.

Õhksoojuspumba tõhusaks funktsioneerimiseks on oluline, et soojuse sissetõmbepind oleks võimalikult suur ja puhas. Et pinna saaks nii suureks kui võimalik, on õhukesed alumiiniumlabad asetatud üksteisele võimalikult lähedale. Kitsad pilud aga ummistuvad kergemini. Kõige tähtsam pumba hooldustöö ongi filtrite ja muude osade regulaarne tolmust puhastamine, sest tolmune filter kahandab soojendus- ja jahutusvõimsust. Kui õhutakistus kasvab piisavalt suureks, hakkab õhk otsima auku filtri ümbert ja sel juhul saavad ka labad tubase tolmuga saastatud. Kuid isegi õhuke tolmukord mõjutab õhu pöörlemist ja mis veel hullem – see on päris tuntav soojusisolatsioon.
Pump töötab sel ajal üldiselt hästi, kuid toodetud soojus ei suundu ruumiõhku. Suurem probleem tekib siis, kui seade töötab suvel jahutusrežiimil. Jahutusel kondenseeruv vesi niisutab tolmu ja tekitab sel viisil sobiva pinnase hallituse tekkeks.

 

Kui sisemooduli laagrid annavad endast valjuhäälselt märku
 

Rusikareegel on, et nii kaua kui seade annab soojust või jahutab hästi, on see töökorras. Siiski, hooldama peab ka siis, kui seadmest tulev õhk on umbne või kui sisemooduli laagrid annavad endast valjuhäälselt märku.
Mõnedes sisemooduli ventilaatorites on suurem tõenäosus laagrite vigastuseks: kui tolm pääseb ventilaatorisse, põhjustab staatiline elekter laagris mikrosädemeid. Selle tulemusena kaob määrdeaine talle ebasobivaks muutunud töökeskkonnast. Seejärel hakkab laager kriginaga määrde puudumisest märku andma. Seepärast on tähtis on sisemooduli filtreid tolmuimejaga puhastada.
Aga ettevaatust: mehaanilisel puhastamisel võib laba kahjustuda ja painduda. Filtreid tuleks aeg-ajalt ka pesta. Kui filtrid on lahti, on labade mustusaste paremini nähtav.
Kui need tunduvad puhtad või on labadel vaid kerge tolmukord, võib hoolduse teostada ise. Selleks tuleb sisemoodulisse pihustada sobivat pesuainet ja mõne minuti möödudes see maha loputada. Pesuvesi peab väljuma kondensaatoritoru kaudu.
Pesuks võib kasutada ka spetsiaalset pesuvahtu. Selle hinnad on erinevad. Saadaval on ka autode kliimaseadmetele mõeldud pesuvahtu. Kui labad on väga määrdunud, võib vaht moodustada rasva pinnale kile, rasva ennast aga eemaldamata.

Pumba sisemooduli asukoht mõjutab otseselt selle hooldusvajadust, sest seadmesse satub näiteks ka köögis olev rasv. Ka koduloomad ja riided tekitavad tolmu, mis saastavad seadet. Eriti kergelt määrdub autogaraažis olev pump, kuna väljalasketoru tahm sadestub kiirelt labade pinnale.
Jämedalt võttes on hoolduses kolm taset: osad hooldajad kasutavad pihustipudelit ja pesuvahendit, teised aga vahupesu, efektiivsem pesu on aga selline, kus sisemoodul eemaldatakse ja pestakse erilise survepesuriga.

Allikas: TM Kodu&Ehitus

Sarnased artiklid