Kahjuks on ajaga kogunenud hulk vigu, mida grillimisel aina rohkem tehakse. Selleks, et teiega neid ei juhtuks koostasime listi levinumatest grillimise vigadest ning kuidas neid vältida.
1. Grilli puhastamine
Kas teadsite, et ennem grilli kasutamist peab see olema alati hoolikalt puhastatud? Eelistatult peaksite grilli puhastama peale eelmist kasutamist, kui grill on juba jahtunud.
Vastasel juhul jääb teie toit ebameeldiv, kuna eelmisest korrast järele jäänud söestunud toidupalad kinnitavad end uue toidu külge, ning see omakorda muudab märgatavalt toidu maitset.
Lahenduseks sellele soovitame iga kord ennem kasutamist grill puhtaks teha. Poodides on saadaval arvukalt grillipuhastusvahendeid, mida saate puhastamiseks kasutada. Kuid teil on ka võimalus kasutada koduseid vahendeid nagu spaatel või nuga, millega saate samuti suuremad toidutükid grillrestilt maha kraapida.
2. Eelkuumutamine
Väga paljud meist teevad ühe suure vea alustades grillimisega ja see on eelsoojendamine. Pole tähtis, millist grilli te parasjagu kasutate, sest ennem toidu grillimist peate te seda kindlasti eelsoojendama võimalikult kuuma temperatuurini.
Kui kuumus tundub toiduvalmistamiseks liiga intensiivne, proovige jaotada kuumus ühtlasemaks lisades ühele poole toidud, mis võtavad rohkem aega ning vajavad rohkem kuumust nagu liha ja teisele poole näiteks köögiviljad, kartulid või kala, mis saavad valmida ja ka pisut jahedama kuumuse käes.
3. Valed grillvahendid
Kas kasutate ikka veel liha ümberpööramiseks kahvlit? Kui vastasite jaatavalt, siis kahjuks tuleb välja, et kahvliga liha torkides kaotab liha oma imemaitsvaid mahlu ning selle võrra saate te veidi kuivema lihatüki enda taldrikule.
Kindlasti pole vaja teil osta palju erinevaid grillitarvikuid, kuid hädavajalikud on pika käepidemega tangid. Kui kasutate lühema käepidemega tange, võite liha või köögivilja ümber tõstes end veidike põletada. Samuti on suureks abimeheks grillrest, mida on väga mugav kasutada. Kaup24 veebikaubamajast leiate mitmeid erinevaid tooteid, mis aitavad teie elu kergemaks muuta.
4. Toidu nõrk maitsestamine
Kas teie sõbrad ja naabrid jälle tegid kommentaare, et liha on liiga mage ja kuiv? Pidage meeles, et grillimiseks mõeldud toidud tahavad rohkem soola ja pipart, kui te arvatagi oskate. Grillimise käigus osa maitseainetest põleb ära ning teine osa tilgub õliga maha.
Sellepärast oleks soovitatav lisada lihale soola jämeda kihina, et see omakorda jääks lihal maitsva koorikuna.
5. Grillkaste
Kui maitsestate enne grillimist liha kastmega, muutub see kleepuvaks ning annab grillimise käigus toidule juurde ebameeldiva maitse. Soovitatav oleks hoopis pintseldada küpsetusprotsessi lõpus olevatele toitudele kerge kiht kastet, kui need asuvad grilli jahedamas küljes. Nii jätate oma toidu maitsvaks, ega riku seda ära.
6. Toidu üle või ala küpsetus
Kui olete kogenud grillija, teate te ilmselgelt täpselt, millal teie toit on tabanud täiuslikkuse ning on valmis grillilt taldrikule minekuks.
Kui teil veel tunnetus puudub ja olete mitmeid kordi võtnud liha grilli pealt ära, kui see on veel liiga toores või hoopiski üleküpsenud - vajate te abimeest!
Teie abiks on lihatermomeeter, mis annab teile täpselt teada küpsusastme ning kaua peaksite oma liha veel grillima.
7. Õppige tundma oma grilli
Kõige tähtsam grillimisel on ilmselgelt grill ise. Kas teil on kodus gaasigrill, söegrill või hoopis elektrigrill? Paljud kasutajad ei tea sedagi, veelvähem kuidas oma grilli korralikult sajaprotsendiliselt ära kasutada - näiteks kuidas saada oma liha suitsusem, mahlasem ja krõbedam või köögiviljad pehmemad. Suure valiku kvaliteetseid ja vastupidavaid grille leiate Kaup24 veebipoest.
Kindlasti peale ostu tehke kindlaks, kuidas oma grilli kasutada, millised on teie grilli positiivsed omadused ning kuidas te saaksite parimat tulemust oma grilli kasutades.Kui soovite, et teie grilliõhtud sujuvamalt läheksid, proovige vältida eelnevaid vigu ning nautige oma õhtuid täiel rinnal.