Endale sobivat grilli valides on oluline teada, kui palju seda kasutatakse. Kas ainult nädalavahetusel kiiresti külaliste saabudes või on see pidevalt kasutusel. Igapäevaselt on mugav ja kiire kasutada gaasigrilli. Kes tahab aga toitu nautida, see võiks eelistada puusöegrilli, mis annab naturaalse maitse. Elektrigrilli on küll lihtne käsitseda, kuid spetsialistid seda eriti ei soovita.
Gaasigrilli populaarsus kasvab pidevalt. Restid lähevad silmapilkselt kuumaks, kuumust saab nuppude abil lihtsalt reguleerida ja grillimisega võib alustada kohe. On gaasigrille, mille külge on ehitatud keetmiskoht (pliit) ja tööpind, kus saab valmistada lisandeid ja kastmeid. Osadel gaasigrillidel on peale grillimisresti ka malmplaat, kus saab praadida muna, praekartuleid jm.
Laavakividega gaasigrillil tõmbab kivi kuumuse endasse ja jaotab selle ühtlaselt. Laavakive võiks kord aastas vahetada või aeg-ajalt läbi keeta (iga kümnenda grillimise järel), sest grillimise ajal tilgub rasv kividele ja need kipuvad põlema. Laavakividest tulev puru ummistab tihtilugu ka grilli põletid, seega on laavakividega päris palju jama.
Grillipinna suurus ja põletid
Kasuks tuleb, kui gaasigrillil on vähemalt kaks põletit või üks suurem ringpõleti. Kui grillil ei ole piisavalt põleteid, ei anna see üldjuhul piisavalt kuumust, st et grillimisaeg on pikem ja liha jääb kuivem – ei saa nii kiiret ja edukat pruunistamist teha. Mida rohkem põleteid, seda võimsam gaasigrill on.
Hea grill on roostevabast terasest või malmist restiga, sest need materjalid juhivad ühtlaselt kuumust ja tekitavad lihale ilusa grillrestimustri. Plekist grillrest on ebastabiilsem ja peab vähem vastu. Üsna oluline on, et grillil oleks ka soojendusrest.
Gaasigrillide puhul on miinuseks puusuitsulõhna puudumine, plussiks aga mugavus, kiirus ja puhtus. Suitsumeki saab ka tavalise gaasigrilliga, kui asetada grillresti peale vee, veini või õllega immutatud suuremad ilma kooreta puulaastud, mis kuumenedes lisa suitsu tekitavad. Restile saab asetada ka nt alumiiniumist vanni või spetsiaalse karbi, kus on ürte, laaste ja vett, veini, õlut vms.
Maitsva tulemuse nimel
Hea grilliseade on küll oluline, kuid mitte vähem tähtis pole toidu ettevalmistamine ja protsess ise. Kuidas saada maitsev lõpptulemus? Järgnevalt mõned nipid. Lase lihal enne grillimist umbes tund toasoojas seista, nii ei toimu järsku temperatuuri muutust (pruunistus toimub kiiremalt).
Väga hea on grillsöe süü tamiseks kasutada spetsiaalset sütekaminat/starterit ja ökoloogilisi süütekuubikuid. Ei maksa sedagi unustada, et kõige puhtama maitse annab grilli süütamine ilma süütevedelikuta, mis rikub liha maiste ära. Aseta liha grillile alles siis, kui grillrest on kuum, eelnevalt terasharjaga puhastatud, rätikuga puhtaks nühitud ja toiduõliga kergelt kokku määritud!
Pruunista liha alguses kõrgemal kuumusel ühelt küljelt ja siis teiselt küljelt (nii saad isuäratava triibulise välimuse). Lihalõiku tohib keerata vaid üks kord; samas toorvorste, šašlõkki ja ribisid võid keerata ka mitu korda.
Peale liha pruunistamist tõsta liha grilli vähem kuumemale alale või kõrgemal asetsevale restile jarelküpsema, sulge grillikaas.
Järelküpetamise ajal võid laduda mitu lihalõiku üksteise peale, et need liigselt ei kuivaks – samas ideaalse grillihõngu säilitamiseks ära kuhja neid eriti palju üksteise peale.
Liha pööramiseks kasuta mugavaid grillitange, mitte kahvlit. Marinaadis lihalõikude ja tooreste grillvorstide jaoks on parim kasutada lapiku otsaga tange.
Kui kuumus läheb liiga suureks ja lihast eralduv rasv on sütel põlema läinud, saab leeki summutada grillile kaane peale asetamise ja ventilatsiooniavade sulgemisega, kuid äärmisel
vajadusel ka vee, õlle või veiniga. Hea on sütele raputada märgi lepalaaste, mis tekitavad ka lisasuitsu ja pehmendavad süte teravat kuumust.
Väldi liha kuivatamist
Mida rasvasem liha, seda mõõdukamal kuumusel tuleb seda grillida. Šašlõkk lükka vardasse nii, et tükid oleks tihedalt üksteise vastas ja võimalikult võrds esuurusega. Fileed grilli alguses hästi tulistel sütel ja hiljem vähenda kuumust.
Veiseliha grilli kiiresti ja hästi kuumade, kuid mitte põlevate süte kohal. Nii säilib selle mahlakus ja tulemus on suurepärane. Veiseliha tasub jätta seest roosaks, mis muudab roa veel hõrgumaks.
Kastme asemel võiks proovida ka erinevaid maitsevõisid!
Linnuliha grillimisel peab olema eriti hoolas. Fileed grilli suhteliselt kuumade süte kohal. Tähtis on ära tabada hetk, mil liha on veel mahlakas. Nahaga linnuliha, nagu tiibu ja kintsusid on soovitatav grilleda oluliselt madalamal kuumusel. Kuna broileri naha all on päris palju rasva, ole ettevaatlik ja jälgi, et rasv sütele tilkudes põlema ei süttiks! Selle vältimiseks tasub panna liha grillimisel aooliumvanni.
Linnuliha kõrvale sobivad majoneesi või koore põhjal valmistatud külmad dipikastmed.
Kala grillimisel on abiks poes müügil olevad spetsiaalsed aukudega aooliumvannid. Nii ei jää kala grillirestile kinni ega jäta sellele kala maitset. Kuna kala küpseb kiiresti, siis tuleb ka grillida kiiresti: hästi kuumadel sütel ja kummaltki poolt paar minutit.
Allikas: TM Aed&Köök