Tõestatud | Infrapunasauna ohutus või ohtlikkus

Teija Aaltonen
Infrapunasaunas on kerise asemel sauna esi- ja tagaseinal infrapunakiirguse keraamilised või metallist kiirgurid. | Shutterstock

Infrapunasauna suhtes on kuulda nii kiitust kui ka kahtlusi. Ülekiidetuna väidetakse, et see aitavat peaaegu iga tervisehäda korral; tegelikkuses on aga vähe teadmisi infrapunasauna tervisemõjudest. Samas on kardetud ka infrapuna halba mõju, sest juba sõna "kiirgus" ise tekitab kõhedust.
 

Tegelikult ju tavasaunaski nii keris kui selle soojendatud pinnad kiirgavad samuti infrapunakiirgust, aga suure niiskuse ja 80–100 oC temperatuuri puhul on umbes pool keha soojenemisest põhjustatud ruumi otsesest soojusest ja pool soojuskiirgusest.

Infrapunasaunas on kerise asemel sauna esi- ja tagaseinal infrapunakiirguse keraamilised või metallist kiirgurid. Kuna õhusoojus on vaid umbes 40–50 oC, toimub keha soojenemine peaaegu ainuüksi soojuskiirguse mõjul ja higistamine on tavasaunaga võrreldes isegi kiirem.

Kiirgusturvalisuse spetsialistid eristavad kolme tüüpi infrapunasaunu:

1. Saunaruumis on suured, isegi kogu seinapinna suurused madala temperatuuriga kiirgurid, mille pinnatemperatuur on 50–70 oC.

2. Kiirgurid on keraamilised või metallist 50 cm pikad torud või 5 cm x 20 cm plaadid, mille pinnatemperatuur on 300–400 oC.

3. Kiirgurid on hõõglambi tüüpi infrapunalambid, mille kiirgusest osa võib olla ka silmaga nähtav.

Infrapunasauna mõju tervisele on tõdetud võrdseks tavasaunaga. Infrapunasauna kasuks räägib madalam temperatuur, mis sobib paremini neile, kellel tavasaun ei sobi näiteks vereringeelundkonna haiguste tõttu. Infrapunasaunal on ka see mõju, et laiendab kapillaarveresooni, mis mõjub ka valusid leevendavalt.
 

Ohutu tervetele
 

Infrapunasauna pikaaegse või korduva kasutuse terviseriskide suhtes tõendusi ei ole. See risk on sama kui tavasaunas: kui inimene oma organismi kuumataluvuse liigselt proovile paneb, ongi see terviserisk. Näiteks peaksid inimesed, kes põevad südame- ja veresoonkonnahaigusi, saunlemise suhtes nõu pidama arstiga.

Infrapunasaunade suhtes on nende algusaegadel levitatud tavasaunade kohta käivat teavet, et just raseduse algaegadel võib tugeval saunlemisel olla lootele kahjulikku mõju. Näiteks Soome Kiirgusturvalisuskeskuse kinnitusel on see 1970nendail USAs avaldatud uurimusest võetud väide aga osutunud valeks: infrapunakiirgus mõjub inimese kehasse vaid mõni millimeeter nahapinnast sügavamale ja looteni see kindlasti ei jõua. Pealegi pole saunlemisel tekkiv nahatemperatuuri tõus ohtlikult suur.
 

Kiirgusohtlikest veemõõdikutest saad lugeda SIIT.
Heast saunast saad lugeda SIIT.

Sarnased artiklid