Nohusele ninale leiab tõhusat leevendust loodusest

kodus.ee
Shutterstock

Nohu korral võib leida kiiret abi ka üsna käepärastest kodustest vahenditest. Mõned näpunäited ja retseptid väärivad proovimist. 

* Loputa ravimtaime-soolalahusega

Füsioloogiline lahus. Võib osta apteegist või ise valmistada: lahusta 0,5 tl (mere)soola 0,5 l soojas vees, lisa 1 tl saialille-, salvei- või naistepunatõmmist (2 sl ürti, 1 kl keeva vett, lase tõmmata 20 min) või sama palju astelpajuõli.


* Tilguta ninna

Aaloemahl. Iga paari tunni tagant 5–8 tilka, mis tuleks pressida vähemalt kolmeaastaselt taimelt. Alla kolmeaastastele lastele keelatud, vanematele lastele ainult veega pooleks.

Punapeedi toormahl. 5–6 tilka 2 korda päevas, selle hulka võib segada ka mett.

Greibiseemneekstrakt. 3–5 tilka ekstrakti lahjendada 100 ml keedetud vees ja tilgutada seda lahust ninna 2–3 korda päevas, samuti võib sellist lahust kasutada kurgu ja mandlite kuristamiseks.


* Hinga sisse

Piparmündilehtede ja kummeliõite aur. Vala 2 sl peenestatud piparmündilehti ja 1 tl kummeliõisi üle 1 kl keeva veega. Lase 20 minutit tõmmata ning hinga kuuma auru sisse.

Eeterlikud õlid. Tilguta puhtale taskurätikule ja hinga aeg-ajalt auru sisse või pane sellega immutatud vati- või marlitükke ööseks öökapile – aitab nina lahti hoida.


* Võta sisse

Küüslaugu-, päevakübara- või ingveritinktuur. Pane 3 sl vee või sooja tee hulka 1 tl tinktuuri. Võta 3 korda päevas. Ei tohi panna ninna.

Greibiseemneekstrakt. 5–20 tilka ekstrakti lahjendada klaasitäies puuviljamahlas ja juua iga päev.


* Määri salviga

Saialillesalv. Nina võib seestpoolt määrida mitu korda päevas.


Allikad: Kodutohter, ravimtaimespetsialist Aive Luigela

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid