Lintman Eesti disainer Kädy Maadväli nendib, et uued tehnoloogiad võimaldavad kasutada vähem vett, ilma et see vähendaks loputusefektiivsust. Tänapäeval kulutavad tualetid iga veetõmbe kohta kaks korda vähem vett kui vanemad mudelid. Kuna WC-pott kasutab ligikaudu 30% elamu veest, vähendab ökonoomse tualetipoti soetamine oluliselt majapidamise veekasutust.
Moodsad potid kasutavad võimsaid loputussüsteeme ja kulutavad standardse 6 liitri asemel ca 4 liitrit. Dual-flush-mudelitel on kaks erinevat nuppu, mis võimaldavad valida 3 ja 6 liitri vahel.
"Aastatega on loputuseks kasutatava vee hulk vähenenud 3/6 liitrilt suisa 2/4 liitrini. Selle põhjus on eelkõige kokkuhoid ja keskkonna säästmine. Loputusvee hulga vähenemist võimaldab läbimõeldult potti suunatud loputusvesi, poti optimeeritud kuju ja pinnatöötlus," ütleb Villeroy & Boch Gustavsberg OY Estonian turundusjuht Aivi Paju.
Hoolduse poolelt on Kädy Maadväli sõnul põrandale toetuva WC-potiga tualettruumi keerukam koristada, sest see lahendus võimaldab mustusel varjatult koguneda. Seinale kinnitatava poti puhul on aga põrandat selle all ja ümbruses tunduvalt lihtsam puhastada ning ka mustust ei ole peidetud õnarustesse kogunemas.
WC-poti mugavused
Uued tualetid pakuvad stiili, mugavust ja efektiivsust. Kädy Maadväli soovitab tähelepanu pöörata järgmistele asjadele:
Mugava kõrgusega WC-pott on toolikõrgune ning sellele on lihtsam istuda ja püsti tõusta.
Ovaalne WC-pott pakub suuremat mugavust. Kuigi pea meeles, et ümmargused potid võtavad vähem ruumi ja seega võivad need olla väiksema vannitoa jaoks paremaks lahenduseks.
Laiemad sulgurventiilid ja suurem ava vähendavad WC-poti ummistumise ohtu.
Soft-close-kaas tagab, et prillaud ei tule kunagi liiga valju kolksatusega alla.
Ülemineku prill-laud väikelastele on integreeritud tavalisse prill-lauda ja selle olemasolul ei ole vaja kasutada tülikat eemaldatavat laste WC-istet.
Aivi Paju ütleb, et läbi aegade on vannitoas eelistatud pehmemaid sanitaarkeraamika vorme, ehk siis ümarama joonega WC-potte nähakse parema meelega oma vannitoas. Kuigi viimase seitsme aasta jooksul on tulnud igal tootjal sortimenti ka mõni päris kandiline WC-poti mudel, on nende eelistajaid siiski vähem. "Kindlasti on kandiline vorm julgem valik. Funktsionaalsuse koha pealt pole kujul olulist vahet. Üldine trend on jätkuvalt seinale kinnitatavad WC-potid," kinnitab Aivi Paju.
Loputusvee suunamine
WC-pottide istumisosa siseserva kadumine (Rimless) on tinginud erinevatel tootjatel vajadusest leida parim poti loputuse meetod. Loputusvesi peab ühtemoodi katma kogu poti sisemuse, mistõttu tuleb tootjatel leida loputusvee suunamiseks parim viis. Seejuures on keerulisim ülesanne loputada kogu poti sisemus optimaalse vee määraga nii, et see vesi ka üle poti ääre ei pritsiks.
"Näiteks Gustavsbergi Hygienic Flush WC-pottidel suunatakse vesi kahel pool keraamikas olevatest aukudest ühtlase survega joana potti. Vesi katab kogu poti sisepinna valgudes mööda poti sisekülgi alla ning loputades tõhusalt kogu poti sisemuse ülaservani välja. See tagab parema hügieeni ning lihtsustab poti pinna hoidmist puhtana," seletab Aivi Paju.
Uued pinnatöötlused
WC-potid valmistatakse jätkuvalt enamasti sanitaarkeraamikast. Keraamika kaetakse glasuuriga, mis muudab selle hügieeniliseks (mittepoorseks). Aivi Paju sõnul kasutavad tootjad erinevaid glasuurimistehnikaid ja ka erineva koostisega glasuure, eesmärgiga luua võimalikult kergelt hooldatav pind ja sellega muuta puhtuse hoidmine lihtsaks.
Näiteks Villeroy & Bochi patenteeritud Ceramicplusi pinnatöötlus muudab WC-pottide pinna vett ja mustust tõrjuvaks. Loputusvesi moodustab keraamika pinnale piisakesi, mis voolates võtavad endaga kaasa nii mustuse kui ka katlakivi. Kui sadestis tekibki, on seda lihtne eemaldada. Samuti aitab Ceramicplus vähendada vee ja puhastusvahendi kulu ning puhastusaega kuni 90%.
Samuti on tootja välja töötanud bakterivastase glasuuri AntiBac, mille hõbedaioonide sisaldus glasuuris vähendab mikroobide ja bakterite levikud 99,9%. Antibaci glasuuriga WC-potid on mõeldud eelkõige selliste kõrgete hügieeninõuetega asutustele nagu haiglad.
Vaiksem loputus
Paljudel tootjad kasutavad loputuspaakides isoleeritud plastist sisepaaki, mis summutab heli ja hoiab ära kondensatsioonivee tekke loputuspaagi pinnale. Loputusmehhanisme täiustatakse, et muuta neid kasutuskindlamateks ja vastupidavamateks.
"Seina WC-pottide paigalduskonstruktsioonide puhul koguvad populaarsust pneumaatiliselt toimivad loputusnupud, mis liiguvad vaiksemalt ja sujuvamalt. Samuti täiustatakse uute tehnoloogiatega ja muudetakse mugavamalt kasutatavaks elektroonilisi loputusnuppe. Näiteks Gustavsbergi Triomonti paigaldusraami loputusnupu seadistamisel tuleb appi mobiiliäpp," räägib Aivi Paju.
Õhem prill-laud
Pole enam uudis, et prill-lauad sulguvad vaikselt ja neid saab lihtsalt ühe käeliigutusega puhastamise eesmärgil potist eemaldada. Disaini koha pealt võib väita, et prill-lauad on ajapikku muutunud ka õhemaks.
Veel paar aastat tagasi oli Aasiast meieni jõudnud uudiseks pesufunktsiooniga bideeprill-lauad, mida sai seadistada enda ja kogu pere eelistuste järgi. Need prill-lauad olid varustatud öövalgusega, soojenesid, pesid, kuivatasid, avanesid ja sulgusid automaatselt.
"Tänaseks on tehnoloogiate areng võimaldanud paljudel mudelitel pesufunktsiooni viia prill-laua seest WC-potti, muutes prill-lauad tagasi õhukeseks ning poti välimuse seeläbi esteetilisemaks. Villeroy & Bochi uusima pesufunktsiooniga WC-poti ViClean I 100 kogu funktsionaalsust juhtiv elektroonika on peidetud poti tagaosa sisse," ütleb Aivi Paju.
Kui seinasisene paak lõhkeb või loputusmehhanism läheb rikki
Üldjuhul ei pea moodsate pottide pärast muretsema. Seinasisene paak on ehitatud ühes tükis ja see ei hakka lekkima. Tõenäosus on imeväike. Paagid valmistatakse spetsiaalsest materjalist, mis on väga vastupidav temperatuuri kõikumisele.
Teine levinud kartus on loputusmehhanismi rike. Selle tõenäosus on suurem, sest torustikus võib olla setteid või prahti, mis takerduvad loputusmehhanismi vahele ja siis võib tekkida olukord, kus vesi jääb jooksma või ei jookse üldse.
Sellele olukorrale on tootjad mõeldud ning kõik seinasisesed raamid on konstrueeritud nii, et paagi seest on võimalik läbi vajutusnupu ava eemaldada kogu loputusmehhanism.
Seinapealne vajutusnupp tuleb eest ära võtta ning siis on võimalik paagi seest loputusmehhanism välja võtta ja vajadusel kas parandada või asendada. See on ka põhjus, miks vajutusnupud koos plaadiga on alati peaaegu sama suurusega.
Allikas: sansan.ee