Kevadise kodu suurpuhastuse ABC. Tööde nimekiri ja nipid

kodus.ee
Kui sa pole varem diivanit puhastanud, katseta esmalt puhastamist mõnes vähemnähtavas kohas, mõned kangad jätavad peale isegi veeplekid. | Shutterstock

Ka iganädalaselt koristatud kodu vajab aeg-ajalt korralikku suurpuhastust.  Kui mõelda kõigile akendele ja vaipadele, segamini garderoobile ja lootusetult määrdunud praeahjule, siis paistab kevadine suurpuhastus päris hirmutav. K-rauta Haabersti kaupluse osakonnajuhataja Annika Tammur toob välja vajalike tööde nimekirja ning jagab nippe, mis suurt ettevõtmist lihtsustavad.

AKNAD

Vali kevadiseks aknapesuks võimalusel sombune päev, päikesepaiste ei lase tulemust õigesti hinnata. Akende lihtsamaks ja kiiremaks pesemiseks on kolm reeglit: liigu tööga suunaga ülevalt alla, kasuta tõhusat puhastusvahendit ja ära koonerda tööriistadega.
Kui valida klaasipuhastusvahend, mis ei jäta triipe, siis pole vaja hiljem aknaid eraldi poleerida ja hulk tööaega saab kokku hoitud. Tööriistadega on sama lugu – tavalise lapiga igale poole hästi ei ulatu ja nii tekivad koledad triibud ja plekid. Soeta korralik reguleeritav teleskoopvars ning kvaliteetne kuivatuskumm.

 

AKNALAUAD

Suurpuhastuse käigus küüri korralikult puhtaks aknalauad ja aknaraamid. Kui tegu pole just lakkimata naturaalse puiduga, on tõhusaimaks ja lihtsaimaks vahendiks tavaline nõudepesuvahend.


KARDINAD

Pese kardinad masinas puhtaks, need on talve jooksul kõvasti tolmu kogunud. Enamik kardinakangaid ei vaja eraldi triikimist kui need veel niiskena üles riputada ja lasta sirgeks kuivada. Kui kangast ei tohi pesta, vii need korra aastas keemilisse puhastusse.

 

RULOOD ja RIBIKARDINAD

Kangast rulood võib õrnalt kloppida. Plastikust ja puidust ribikardinaid võid puhastada esmalt peenikese tolmuimeja otsikuga või tolmuharjaga ja seejärel niiske lapiga üle käia. Kui ribikardinad on lihtasti eemaldatavad, siis võib need ka vannis tolmus puhtaks loputada.


DIIVAN

Pese masinas diivanipatjade katted ja eemaldatav diivanikate, need on päris mustad isegi juhul kui märgatavaid plekke pole. Kui diivani kangast ära võtta  ei saa, võiks esmalt eemaldada plekid seebi ja veega ning seejärel kasutada kangavärskendajat.
Kui sa pole varem diivanit puhastanud, katseta esmalt puhastamist mõnes vähemnähtavas kohas, mõned kangad jätavad peale isegi veeplekid. Kui tegu on materjaliga, mida ise puhastada pole võimalik, siis võib pöörduda vajadusel spetsialistide poole, kes teevad kodus diivanitele ja tugitoolidele spetsiaalset sügavpuhastust.

 

VAIBAD

Kaltsuvaibad võid panna pesumasinasse ning valida õrna pesuprogrammi. Vaibad, mis masinasse ei mahu või mida pesta ei tohi, vii õue ja klopi korralikult puhtaks. Kui vaibal on plekid, siis eemalda need ettevaatlikult seebiveega.


VANNITOA PLAADID ja VUUGID

Vannituba koristatakse enamasti igal ajal põhjalikult, aga suurpuhastuse käigus võiksid küürida korralikult puhastusvahendiga ka seinaplaadid ja nii põranda- kui seinaplaatide vuugid. Kui mõnda kohta švammi või pesuharjaga ei mahu, siis võib appi võtta vana hambaharja. Aitavad ka rahvatarkused sidruni ja äädilalahusega pesemisest.
Enamasti piisab vuukidele korralikust küürimisest, aga kui see asja paremaks ei tee, võid kaaluda vana vuugisegu eemaldamist ja uuega asendamist. Ehituspoes müüakse ka spetsiaalset vuugikaitset, mis ennetab vuukide koledaks muutumist.
Kuidas erinevaid vanne puhastada, sellest loe siit.
Lihtne WC puhastusvahend, mille saad ise valmistada. Duši saad läikima lüüa nende nõuannete abil.
 

KÖÖGI SEINAD ja KAPIPEALSED

Kööki koristatakse küll sageli, aga seinu selle käigus enamasti ei pesta ja pikapeale ladestuvad erinevad pritsmed seintele ja mööblile. Kui seinal on keraamiline plaat või pestav värv, siis on abi nõudepesuvahendist.
Võid läheneda kahel erineval moel: pritsida lahjendatud nõudepesuvahendit seinale ja puhastada või kanda vahend švammile ja õrnalt seinale kanda. Ka köögikapipealsed muutuvad ajapikku rasva ja tolmu seguseks, sedagi mustust on kõige lihtsam eemaldada nõudepesuvahendiga.
Trend, mis aitab köögis korda hoida.

KÖÖGITEHNIKA

Suure tõenäosusega vajab puhastamist praeahi. Kasuta selleks kas spetsiaalset ahjupuhastamise vahendit või soodalahust. Pihusta vahend ahju, lase piisavalt mõjuda ja asu alles seejärel küürima. Isegi kui puhastad külmkappi regulaarselt, võid suurpuhastuse käigus riiulid lahja äädikalahusega üle käia. Lisaks võid köögis teha veekeetjale katlakivieemalduse.
Praeahju puhastamisest saad põhjalikumalt lugeda siit.
 

KAMINAUKS

Klaasist kamina või ahju uks muutub ajapikku sedavõrd tahmaseks, et tuld võib läbi selle vaid aimata. Tavaline klaasipesuvahend tahma puhul ei aita, seega võid soetada kas spetsiaalse kaminaklaasi puhastamise vahendi või kasutada kaminast võetud tuhka – kanna seda märjale lapile ning hõõru klaas puhtaks.
 

RIIDEKAPID

Täistuubitud kapid tikuvad ikka ja jälle segamini minema, mistõttu tavalisest asjade korrastamisest enamasti ei piisa. Tee süda kõvaks ja mõtle sorteerimiseks välja endale vastuvõetav reegel, näiteks võid otsustada annetada heategevuseks iga viienda riideeseme või iga riidetüki, mida sa pole viimase aasta jooksul ühtegi korda kandnud. Kui oled äraandmiseks sobilikud asjad välja noppinud, on kappi tunduvalt lihtsam korrastada, aga lähene ikkagi süsteemselt, näiteks pane kokku kas kõik sama liiki riideesemed (T-särgid, lühikesed püksid, kampsunid) või komplekteeri riided selle järgi, mis üksteisega kokku sobivad.

 

SAHTLID JA RIIULID

Segadust sahtlites ja kapiriiulitel on lihtne ennetada kui soetad arvukalt erineva suurusega karpe ja kaste. Suuremad kastid võiksid olla läbipaistvast plastikust, nii on sul alati hea ülevaade, mis ja kus on. Kui hoiad asju ka voodi all, siis paki need samuti madalatesse kastidesse või spetsiaalsetesse läbipaistvatesse suletud kottidesse, mida saab kergelt koristamise ajaks voodi alt välja tõmmata.

Kodu kiirpuhastuse nipid leiad siit.
Katlakivi tõhusast eemaldamisest saad lugeda siit.

Sarnased artiklid