Kuidas saada abi kõhukinnisuse puhul?

Kodutohter
Peale laktuloosi on apteegis teisigi vahendeid, mis aitavad kõhukinnisust leevendada. | Shutterstock

Paljud on hädas kõhukinnisusega, kuigi endi arvtes toitutakse kõhusõbralikult. Aga päris ilma abita alati kõht läbi ei käi. Kas lahtistitest võib tekkida ka tekkida ka sõltuvus? Nõu annab Apotheka apteeker Kerli Valge.

Apteegis müügil olevad laktuloosilahused ja -siirupid sobivad kasutamiseks ka pikka aega. Selle toimeainega ei ole ohtu, et tekib sõltuvus või et soolte töö aeglustub. Laktuloosi mõju seisneb selles, et see aine imab soolestikku vett, mis muudab väljaheitemassi pehmeks ja kergendab kõhu läbikäimist.
Kindlasti aitab olukorda leevendada ka piisava vedeliku tarvitamine: just ravi ajal on see väga tähtis, siis on soovitatav tarvitada umbes kaks liitrit vett ööpäevas.

Peale laktuloosi on apteegis teisigi vahendeid, mis aitavad kõhukinnisust leevendada. Näiteks on müügil kiudainerikkad tabletid, pulbrid ja puuviljakuubikud. Kiudained paisutavad seedemassi ning see väljutatakse loomulikult, ilma takistuseta. Selleks, et kiudained saaksid tõhusat toimet avaldada, tasub ka nende juurde tarvitada küllaldaselt vedelikku.

Samuti on apteegis saadaval kiire abi pikalt kestnud kõhukinnisusele: tegu on kas küünalde või pärasoole kaudu manustatava lahusega. Mõlemad küll leevendavad probleemi kiiresti, kuid lühikeseks ajaks ning avaldavad mõju ainult soole lõpuosas. Lahuse toime tuleneb sellest, et pärast manustamist suureneb väljaheitemass ning see soodustab väljutamist, lisaks aitab suurenenud vee hulk seda massi pehmendada. Ka küünlad avaldavad paikset toimet: mõni minut pärast küünla pärasoolde asetamist eraldub sellest suures koguses mikromulle. Need masseerivad pärasoole seina ja soodustavad loomulikku väljutamist.

Ettevaatlik tuleks olla näiteks bisakodüüli, senna või naatriumpikosulfaadiga. Need ained võivad pikaajalisel tarvitamisel tekitada n-ö sõltuvust. See tähendab, et soolte enda töö aeglustub ja kõhukinnisuse probleem hoopiski süveneb. Kuna sennat on apteegis müügil ka teena, võib nii mõnelegi jääda mulje, et mis üks tee ikka halba teha saab. Tegelikult on toime täpselt sama: kui pikka aega järjest sennateed juua, võivad sooled muutuda loiuks ja mure kõhukinnisuse pärast hoopis süveneb.

Kindlasti tasub pöörduda perearsti poole siis, kui

* kõhukinnisus on tekkinud äkki;

* probleem ei lahene muudatustega dieedis või eluviisis;

* kõhukinnisus ei allu ravile ja sellega kaasneb tugev kõhuvalu.

Sarnased artiklid