Porrulauku ära liialt kuumuta!

Kodutohter
Porrust võib teha ka iseseisvat toitu – püreesuppi või hautist prae kõrvale. | Shutterstock

Porru meeldiv mahe maitse lööb kõige paremini välja toorelt süües – tervislikum pealegi.

Porrulauku saab kasutada salatites, võileivakattes, pirukatäidises, suppides, köögiviljahautistes, liha-kalatoitudes ja kastmetes, aga ka marineerimisel ja toorsalatite valmistamisel. Porrut võib mahedama maitse saamiseks kasutada kõikides toitudes sibula asemel.
Porrust võib teha ka iseseisvat toitu – püreesuppi või hautist prae kõrvale. Taime meeldiv mahe maitse lööb kõige paremini välja just toorelt süües.
Porruga sobivad kokku teised maitsetaimed, nagu petersell, basiilik, tüümian, till jt.

Enamikes toitudes kasutakse porru alumist osa. Enne toidusse lisamist on kõigepealt vaja porru korralikult pesta jooksva vee all ja töödelda värskelt söödavaks. Selleks tuleb maha lõigata paar millimeetrit alumist kõva osa (juurte osa). Seejärel tuleb ära võtta pruuniks muutunud katkised ja närtsinud lehed. Maha tuleb lõigata ka tumerohelised lehed, mis sobivad näiteks sügavkülmutamiseks, kuivatamiseks ja hakitult hautistesse, suppidesse, kastmetesse, pirukatainasse või pitsakattesse.

Tükeldamiseks jäta alles helerohelise ja valge osa. Ilusate rõngaste saamiseks tuleb valge osa lõigata õhukesteks viiludeks. Seejärel pese rõngad kausis vee sees veel üle, nii et muld jääks nõu põhja.
Laiemate ja poolrõngaste saamiseks võib tükeldada ka jupikese rohelisi lehti. Edasi tuleb need lõhestada pikuti pooleks ja pesta voolava vee all, sõrmedega mulda maha pühkides.
Porrut ei või ülearu palju kuumutada, sest siis kaotab see oma iseloomuliku maitse ja väärtuse. Soojadesse toitudesse võib porrut lisada valmistamise lõpupoole toorelt (olenevalt toidust ja maitsest), kuid ka enne rasvaines hautatult valmistoidule.

Sarnased artiklid