Oma enda isiklik tuba on väikelapse jaoks oluline ja asendamatu koht, kus segamatult mängida, õppida ja puhata. Lapse vajadustele ja kiiresti muutuvatele eelistustele vastava toa kujundamine ei ole alati lihtne ülesanne. Ühelt poolt peaks lapse tuba sobima tema iseloomu ja huvidega, samas peaks see olema võimeline koos lapsega kasvama.
Kaaludes eri valikuid, peaksid vanemad arvestama lastetoamööblit valides, et mööbel, mille kasuks otsustatakse, peab olema kindlasti ilus ja tänapäevane, samuti turvaline, funktsionaalne, mugav ja praktiline. Kõige olulisem, et kõik, mis teie last ümbritseb, oleks turvaline.
Selleks, et lapse tuba turvaline oleks peaksite te vanemana jälgima kindlaid punkte, et see turvaliseks muuta. Jagame teiega 5 erinevat nõuannet kuidas luua turvalisus väikelapse toas.
Jälgige lapse voodit
Soovitus on väikelapse magamiskoht võimalikult põrandale lähemale teha või isegi puhtalt põrandale. Võimalusel mõelge tavalise kõrgusega raamil asuva voodi asemel madalale või põranda voodile. Asetage voodi seina äärde või nurka, et voodist välja kukkumine oleks vähem tõenäoline. Madal magamiskoht võimaldab lapsel ise otsustada, millal ta voodist väljub või sinna läheb.
Viimasel aastal on väga populaarseks laste seas saanud maja-voodi, mis on ehitatud otse põrandale. Tänu maja-voodile pole lapsel kõrgelt alla tulemist või une pealt voodist maha keeramist. Teisalt on see suurepärane koht mängimiseks ja onni ehitamiseks.
Kui aga eelistate võrevoodit siis peate arvestama, et võrevoodi pulkade vahe peaks kindlasti olema 4,5- 6,5 cm, et laps ei saaks sinna vahele kinni jääda. Voodipõhja peaks lapse kasvades saama allapoole lasta, et ta end üle voodiääre ei upitaks. 1,5-2 aastane laps peaks saama voodist ise välja tulla – jalutsist võiks mõned võrepulgad ära võtta, et ta sealt vabalt läbi mahuks.
Kaup24 veebipoest leiate lastevoodid igale suurusele.
Kinnitage riiulid seina külge
Kõrged riiulid lapse toas on kasutud, kuna laps nendeni ei ulatu. Samuti võivad need olla ohtlikud, kui laps nendeni ronima hakkab või midagi riiulilt tahab.
Väikelapsed vajavad madalaid riiuleid, milleni on kerge ulatuda. Sellisel viisil on neil rohkem võimalusi endale meeldivate tegevuste harrastamiseks ning see arendab lapse iseseisvust. Riiulid võiksid turvalisuse huvides olla korralikult seinte külge pandud, et ronides laps end ei vigastaks ega kukuks koos riiuliga.
Turvaline mööbel ja pistikupesade katted
Mööblit valides valige alati mööbel, mille nurgad oleksid ümarad, kuid kui te ei plaani mööblit vahetada siis lisage kõigile teravatele mööbli nurkadele vastavad kaitsed. Soovitatav oleks suuremad mööblitükid kinnitada seina külge vastavate tööriistadega ning eemaldada kõik rasked esemed mööbli pealt.
Katke kodus kõik elektrikontaktid spetsiaalse kattega, et laps ei saaks elektrilööki, kui ta torkab sinna sõrme või mõne terava asja. On olemas ka selliseid katteid, mis lülitavad voolu automaatselt välja.
Kaup24 veebipoes on müügil suur valik erinevaid mööblitükke teie lapse tuppa ning erinevaid kinnitusi ja kaitsmeid, et teie lapse magamistuba turvalisemaks teha.
Asendage ohtikud põrandalambid
Toa valgustuse osas eemaldage põrandalambid ja veenduge, et kõik lapse toas olevad lambid oleksid tugevalt kinnitatud ja ei saaks kergesti ümber kukkuda. Seinalambid on lastetubade jaoks sageli suurepärased valgustusvalikud.
Kasutage kvaliteetseid öölampe, et kõik saaksid öösel toas turvaliselt ringi liikuda. Öölampi valides eelistage lampe, mis jäävad puudutades jahedaks - nii saate ära hoida ebameeldiva kõrvetuse.
Hea oleks, kui valgustite kuplid on purunematust materjalist ning käeulatuses olevad valgustid ei läheks kuumaks. Üheks ohutumaks võimaluseks on LED valgustid, mis ei kuumene.
Lisage akendele kaitse ja ärge unustage suitsuandurit
Akendest kukkumine on väikelaste ja väikelaste levinud vigastuste põhjus. Õnnetuste ärahoidmiseks paigaldage laste aknakatted kõigi akende ümber, kuhu väikelaps hõlpsasti ligi pääseb. Täiendavate ohtude vältimiseks ärge unustage valida juhtmeta rulood või kasutada juhtmeklambreid. Teise võimalusena võite installida aknatakistid, mis takistavad akende avanemist üle 10 tolli. See aitab hoida ära õnnetused, mis võivad juhtuda kui laps aknast välja pääseb.
Kindlasti ärge unustage oma lapse tuppa installida suitsuandurit ja pidage meeles, et andureid peab korra aastas kontrollima.
Turvalisus ennekõike
Lastetuba kujundades tuleks esikohale seada turvalisus. Väikelaps pulbitseb energiast ja avastamisrõõmust. Kõike on vaja vaadata, katsuda ja suhu panna. Seetõttu on hästi oluline, et lapse toas, aga ka kodus tervikuna pöörataks tähelepanu sellele, et mööbel oleks piisavalt stabiilne ja püsiks kindlalt paigal ka siis, kui väike uudistaja end selle najal püsti ajab.
Kõikvõimalikud riiulid ja laekakapid võiksid olla kindlalt seinte külge kinnitatud. Lapse raamatud, mänguasjad ja tegevuslelud võiksid olla paigutatud nii, et laps saaks need kätte lihtsalt, ilma et peaks end liigselt kõrgustesse küünitama. Mööblinurgad peaksid olema kumerdatud.
Kokkuvõtteks peab lapse tuba peab pakkuma talle rõõmu ja olema täidetud positiivsete emotsioonidega.