Boilerid on ju täpselt samasugused kodumasinad nagu külmkapid või pesumasinad. Kui külmiku ja pesumasina puhastamine ja kontrollimine on enesestmõistetav rutiin, siis täpselt sama peaks olema ka boileri puhul.
Kas teha hooldust ise või kasutada sertifitseeritud sanitaartehniku abi?
Spetsialistil tasub igal juhul lasta aeg-ajalt soojaveeboilerit kontrollida, eeskätt just gaasiboilerit. Samas on ka mõned asjaolud, mida on tarvilik endalgi teada ja mida saab spetsialisti kaasamata ise ära lahendada. Lihtsa rutiinse ülevaatusega peaks toime tulema iga koduomanik.
Kui tihti boilerit kontrollida?
Soojaveeboileri hooldamine sõltub sellest, kui palju seda kasutatakse ning mõningal määral ka vee kvaliteedist. Vee kvaliteet ja selle mõju, täpsemalt vees sisalduvate mineraalide hulk, on oluline eeskätt nende elektriliste boilerite puhul, mille küttekeha asetseb vees. Veega otsekontaktis olles tekib sukelküttekeha ümber katlakivi täpselt samamoodi nagu elektrilises veekeedukannus.
Katlakivi tuleb kindlasti eemaldada. Küsimus on aga, kuidas saada aru, et katlakivi on kogunenud ning boileri sisemus tuleks ära puhastada?
Piisab täiesti, kui võtta kord aastas boiler lahti ja vaadata sinna sisse. Sukelküttekehaga boilerites ei kogune katlakivi ainult kütteseadme ümber, vaid ladestub ka boileri seinte peale.
Hinnaklassilt kallimate boileritel (mille küttekeha asub omaette metallist kapslist ega ole veega kontaktis) piisab, kui teha ülevaatust nelja-viie aasta tagant.
Boileri hooldus algab tegelikult juba paigaldamisest: kui soojaveeboiler on paigaldatud halvasti ligipääsetavasse kohta (näiteks lae peale), siis teeb regulaarse ülevaatuse ja boileri puhastamise keeruliseks.
Kuidas boilerit tühjendada?
Kuna seadmes on tulikuum vesi, on mõistlik lülitada masin aegsasti välja, et vesi jõuaks enne boileri avamist maha jahtuda. Kui see on toimunud, siis tuleb avada sissevoolu veetoru õhuklapp. Alles nüüd võib avada kuuma vee kraani ja lasta veel välja voolata.
Pange tähele: boileris on kümneid liitreid vett. Et vesi vannituba või kööki üle ei ujutaks, tuleks boileri külma vee toru otsa kinnitada sobivas suuruses voolik ja juhtida voolikuga vesi kraanikaussi, vanni või duši äravoolu.
Teine, aga märksa tülikam, võimalus on hoida külma vee toru all kaussi ja käia seda tühjendamas.
Kuidas küttekeha puhastada?
Enne boileri puhastama asumist on otstarbekas üle vaadata boileri küttekeha ja selle küljes olev magneesiumanood. Horisontaalsel boileril paiknevad küttekeha ja anood boileri ühes otsas ning püstisel boileril allosas.
Kui magneesiumanood on kattunud nii tugeva oksiidikihiga, et seda ei anna enam puhastada, siis tuleb see asendada uuega. Kallimatel boileritel on titaananoodid, mida ei pea vahetama, kuid boilerit ennast ja ka küttekeha tuleks siiski aeg-ajalt puhastada.
Küttekeha puhastamiseks tehke nii: asetage see päevaks või paariks äädikasse või katlakivieemaldajasse. Või siis pange küttekeha sooja veega kaussi ja lisage sinna paar pakki sidrunhapet. Leotist tuleb paar korda päevas vahetada.
Oluline on teada, et küttekeha ei tohi mingil juhul kareda svammiga nühkida ega hõõruda, mehaaniline puhastamine võib seda rikkuda.
Kuidas teha puhtaks boileri sisemus?
Katlakivi ja setteid (liiv, savi, katlakivitükke jms) ladestub aja jooksul ka veeboileri seinte peale.
Boileri sisemuse puhastamiseks tuleks veemahuti seinalt maha võtta. Paljaste kätega ei pruugi boileri põhja ja seinu päris puhtaks saada. Torude ja kraani küljest eemaldatud boiler tuleb asetada pikali maha ja lasta surveveega seest puhtaks. Selleks tööks on hea kasutada dušši või aiavoolikut.
Tugeva harjaga ei tohi boileri seinu kaapida - see võib pinda kahjustada.