Kas punane vein on kasulikum kui valge vein?

Kodutohter
Shutterstock

Harvardi meditsiiniõdede terviseuuringus selgus, et isegi vähem kui üht alkohoolset jooki päevas võib seostada mõningal määral suurenenud rinnavähiriskiga. Ent huvitaval kombel ei tõdetud mingit seost vähiohuga juhul, kui joodi ainult punast veini. Miks nii?

Punase veini koostisse kuulub aineühend, mis näib pärssivat östrogeeni süntetaasiks nimetatud ensüümi, mida rinnavähk võib kasutada oma kasvu soodustava östrogeeni loomiseks. Ühend peitub tumepurpursete viinamarjade nahkjas koores, mida kasutatakse punase veini tegemisel. See põhjendab ka asjaolu, miks valgel veinil kasulik mõju puudub: selle tootmisel viinamarjade koort ei kasutata.

Teadlased tegid järelduse, et punane vein võib parandada alkoholi tarbimisega seostatud suurenenud rinnavähiriski. Teisisõnu võivad punases veinis sisalduvad viinamarjad aidata kõrvaldada alkoholi vähktõbe tekitavat toimet.

Kuid kasu võib lõigata ka ilma ohtudeta, mida napsitamine endaga kaasa toob. Juua võib lihtsalt viinamarjamahla või, mis veelgi parem, süüa tumepunaseid viinamarju – eelistatavalt seemnetega vilju, kuna seemned paistavad olevat kõige tõhusamad östrogeeni süntetaasi pidurdajad.

On hea (ja maitsev) teada, et maasikad, granaatõunad ja tavalised valged šampinjonid võivad samuti aidata seda vähi teket soodustavat ensüümi alla suruda.

Allikas: JAMA

Sarnased artiklid